Sebzelerin İncisi Enginarın Faydaları Nelerdir ve Enginar Suyu Nedir

Sebzelere ve sebze tüketimine ne kadar çok önem verdiğimizi biliyorsunuz. Buradan yola çıkarak her hafta bir sebzeye yer verecek, o sebzenin faydalarıyla birlikte lezzetli yemek tariflerini de sizinle paylaşacağız. Bu hafta konuğumuz sebzelerin incisi olarak tabir ettiğimiz Enginar. Makalemizde enginar ve enginar suyunun faydaları, içerdiği vitamin ve minerallerden ve hangi hastalıklarda iyileştirici etkilere sahip olduğundan bahsedeceğiz.

Enginar Akdeniz bölgesinde ağırlıklı olarak yetişen ve kış aylarının da vazgeçilmeyen bir sebzesidir. Diğer adı cyanara scolmustur ve deve dikeni ailesindendir. Oldukça sağlıklı ve bol vitaminli olan enginar ile siz de sağlıklı beslenebilirsiniz. İçeriğinde K vitamini ve C vitamini mevcuttur. Düzenli olarak tüketilmesi halinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu demir, çinko, potasyum, kalsiyum ve magnezyumu karşılıyor olacaksınız. Ayrıca lif içeriği ile lif ihtiyacınız da karşılanacaktır.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginar yağ ve kalori oranı düşük bir sebzedir ve bu nedenle diyetisyenlerin hazırladıkları listelerin vazgeçilmez sebzesidir. 100 gram enginar tüketildiğinde 47 kalori almış olacaksınız. Ayrıca yazının başında da belirttiğimiz gibi yüksek oranda lif içermektedir. Bu kadar zengin içeriğe sahip olan bir sebzenin sağlığa olan faydaları da kaçınılmaz olmaktadır. Bilinen en önemli faydaları arasında kolon kanserine sebep olan unsurları ortadan kaldırması, mideyi güçlendirmesi ve hastalıklara yakalanma riskini en az indirmesi yer almaktadır. Çok etkili bir antioksidan olarak gösterilen enginar ayrıca kolesterol seviyesini de dengede tutmaktadır. Bu başlık altında enginarın faydalarından bahsederek tüketildiğinde vücudunuz için nasıl yararlar sağladığını anlatıyor olacağız.

artichoke

Enginarın Kolesterole Yararları

Enginar kolesterol seviyesini sağlıklı bir dengede tutmakta ve bu durum bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Enginarın kendisi gibi yaprakları da ayrıca fayda sağlamaktadır. Yapraklar kötü kolesterolü düşürmekte ve sağlıklı seviyede tutmaktadır. İyi kolesterol üzerinde olumsuz etkileri bulunmamaktadır ve yine bu sonuç bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Enginar Sindirim Sisteminde Olumlu Etkileri Mevcuttur

Enginar yüksek oranda lif içermekte ve içeriğindeki bu lif sayesinde sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Bu lifler aynı zamanda mide sağlığı için de önemli bir etkendir. Enginarın içeriğinde bulunan asitler midede bulunan asit seviyelerinin düzenli bir dengede olmasını sağlamaktadır.

Enginar Anemi Hastalığına İyi Gelmektedir

Anemi hastalığı yani halk dilinde bilinen adı ile “kansızlık” beraberinde başka bir çok hastalığı getirmektedir. Bağışıklık sisteminin zayflaması, kanser gibi hastalıklara sebebiyet veren kansızlık için en iyi ilaç niteliğindeki sebzelerden biridir enginar. Demir açısından zengin olan olan enginar kansızlık için ideal bir sebze olarak doktorlar tarafından önerilmektedir.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Enginarın Karaciğere Yararları

Enginarın antioksidan etkilere sahip bir sebze olduğundan bahsetmiştik. Bu özelliği ile vücudunuza çok fayda sağlamaktadır. Organları hastalıklara karşı korumakta ve kolesterolün dengede kalmasını sağlamaktadır. Kolesterolün yüksek olması kalp ve karaciğeri tehdit etmekte ve enginar tüketimi ile bu tehlike ortadan kaldırılmaktadır.

enginar-2-1

Etkili Bir İdrar Söktürücüdür

Özellikle enginarın yaprakları kaliteli bir idrar söktürücü olarak gösterilmektedir. Ayrıca enginar yapraklarının sindirim sistemi için de yararlı bir bitki olduğunu savunan uzmanlar da mevcuttur. Bu özelliği sebebiyle kolon ve mesane kanserine karşı da etkili bir koruyucu olduğu savunulmaktadır. Özellikle ishal problemi yaşayanların enginar yaprağı tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi ise enginar yaprağının zaten ishal durumu olan vücudun daha fazla su kaybına uğramamasını sağlamaktır. Aksi taktirde enginar yaprağı ishal ve beraberinde gelen su kaybının daha da artmasına neden olabilir.

enginar-2

Bağışıklık Sistemini Korumaktadır

Enginarın antioksidan özelliğinden ve C vitamini içerdiğinden makalemizin başında bahsetmiştik. 100 gram civarında enginar tüketimi ile yaklaşık %20 C vitamini alınabilmektedir. C vitamini açısından zengin olan besinlerin tüketimi ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz mümkündür. Ayrıca serbest radikaller ve virüslere karşı bünyeyi korumaktadır.

Bilgi: C vitamini içeren diğer besinleri öğrenmek ve C vitamini hakkındaki tüm bilgiler için “C vitamini hangi besinlerde bulunur?” başlıklı makalemizi linki tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. 

Kemik Sağlığını Korumaktadır

Enginar K vitamini içermektedir ve K vitamini kemik sağlığı için önemlidir. Enginar bu özelliği ile kemik sağlığının zarar görmesine izin vermemektedir. Ayrıca lifler ve K vitamini sayesinde beyin sağlığını korumakta ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltmaktadır. sinir sistemi üzerinde ise olumlu etkileri mevcuttur.

Bilgi: K vitamini hakkındaki tüm bilgiler için “K vitamini hangi besinlerde bulunur?” başlıklı makalemizi linki tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. 

Enginar Hücreleri Güçlendirir

Enginar tüketimi hücrelerin gerekli olan hareketleri için oldukça önem taşıyan B6 vitamini ve niasin yani B3 vitamini içermektedir. Bu özelliği sayesinde hücre sağlığını korumakta ve hasarlı olan hücrelerin onarımında da önemli katkıları olmaktadır.

Kan Hücrelerini Kuvvetlendirmektedir

Potasyum, demir, kalsiyum, fosfor ve bakır mineralleri açısından zengin olan enginar önemli bir besin kaynağıdır. Sodyum ve potasyum sayesinde kan hızını düzenli seviyede kalmasını sağlamaktadır.

 


 

Enginar Çayı

Enginar yaprağında sinarin adlı bir madde bulunmaktadır. Bu madde karaciğerin safra üretimini uyarmakta, kolesterolün düşürülmesinde yardımcı olmakta ve yağların sindirilmesini sağlamaktadır. Daha birçok faydaya sahip olan enginar yapraklarını kurutarak istediğiniz anda kullanıma hazır halde muhafaza edebilirsiniz.

Enginar yapraklarını kurutmak için; hiç yıkanmamış olan enginar yapraklarını metal bir tepsiye ya da sofra bezinin üzerine yayarak kuru ve sıcak bir ortamda güneş ışığı almayacak şekilde kurutabilirsiniz.

Enginar Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Büyük boyda bir cezveye iki su bardağı ile içme suyu konulur ve kaynatılır. Su kaynadıktan sonra içerisine yıkanmış on adet enginar yaprağı bırakılır. Cezvenin üzeri kapatılır ve kısık ateşte yaklaşık beş dakika kadar yapraklarla beraber kaynatılır. Yapraklar suyundan ayrılarak tüketilebilir.

Uyarı: Enginar çayının sürekli olarak tüketilmesi önerilmemektedir. Bir süre kullandıktan sonra bir süre ara vermeli ve tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

enginar-çayının-yararları

Enginar Suyu Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

Enginarın direkt kullanımından faydalar sağladığınız? Peki enginarın kendi gibi suyundan da bu faydaları hatta daha fazlasını sağlayacağınızı söylesek?  Bu başlığın altında enginar suyuna dair bilgiler buluyor olacaksınız. Enginar suyu neye iyi gelir ve enginar suyu nasıl elde edilir sorularının yanıtını arayacağız birlikte.

Enginar Suyu Nasıl Elde Edilir?

Enginar suyu elde etmek için ihtiyaç duyacağınız tek şey üç adet orta boyda enginar ve bir litre su olacaktır. Yapılışına gelince özenle temizlenen ve sapları ayrılan enginarlar bir litre suyun içine konulur. 15 dakika kadar kaynatılan enginarlar tencere ile ocaktan alınır ve üzeri kapatılarak demlemeye bırakılır.

Enginar Suyu Nasıl Tüketilir?

Hazırlanmış olan enginar suyu Kahvaltı ve öğle yemeği öğünlerinden hemen önce bir fincan tüketilebilir. Üç hafta ya da isteğe göre daha uzun süre zarfında içebileceğiniz enginar suyunudaha fazla ölçülerde yaparak ve buzdolabında muhafaza ederek yaklaşık bir hafta tüketebilirsiniz.

 

Enginar Suyunun Kullanımı Nasıl Olmaktadır?

Enginar suyu safra kesesi ve karaciğerde oluşan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Yapılmış olan bazı bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre enginar yaprağı suyu, karaciğer hücrelerinin güçlendirilmesinde ve yenilenmesinde,  ayrıca kolesterolün düşürülmesi  ile safra salgısının düzenlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Zehirli bileşikler taşımayan özel besinlerden biridir. Anne sütünü artırıyor olması doğum sonrasında kullanım oranını artırmaktadır. Vücut direncini artırmaya ve egzama rahatsızlıklarının giderilmesinde ise önemli bir yardımcıdır.

Karaciğer İçin Enginar Suyu Nasıl Kullanılmalıdır?

Enginar suyu karaciğeri temizlemektedir. Bu faydası sebebiyle karaciğer hastalarına doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kullanımı: Yukarıda verdiğimiz tarifle elde ettiğiniz enginar suyundan bir çay bardağı alıp üzerini su ile tamamlayarak tüketebilirsiniz. Bu işlem gün içinde aç karnına üç defa tekrarlayabilirsiniz. Kür şeklinde 45 ila 60 gün devam edilmesi önerilmektedir. Tespit edilmiş herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

27128990 - healthy vegetarian artichoke and lettuce smoothie with fresh ingredients on an old rustic wooden kitchen table

Karaciğer Detoksu İçin Enginar Suyu Kürü

Karaciğerdeki yağlanma ve oluşan rahatsızlıklar için bir diğer tavsiyemiz detoks uygulamasıdır. Farklı bir tarifle elde edeceğiniz enginar suyu ile sağlıklı bir kür yapabilirsiniz.

Enginar Suyu Malzemeleri:

 • Dört ya da beş adet enginarın çanak yaprakları
 • İki adet sap kısımlarını oluşturan yapraklar
 • Yarım litre su
 • Çeyrek kahve kaşığı ile zerdeçal
 • Beş ya da altı damla limon
 • İki tatlı kaşığı hindiba
 • Bir tatlı kaşığı ile bal

Hazırlanışı:

Öncelikle enginar yaprakları haşlanarak tarife başlanır. Yıkanmış olan enginar yaprakları yarım litre su kaynatılan yapraklar yaklaşık beş ila on dakika kadar dinlendirilir. Yapraklar sıkılır ve suyun içinden alınır. Elde edilen enginar yaprağı suyu ılındıktan sonra iki parçaya bölünür ve içerisine diğer malzemeler eklenir. Sabah ve akşam bir bardak enginar suyu, gün içinde iki defa tüketilir. Bu kür kırk gün boyunca uygulanabilir.

İsteğe göre bu kür  beş günlük olarak hazırlanabilir ve buzdolabında muhafaza edilerek tazeliğini koruması sağlanabilir. Ancak mutlaka ılık olarak tüketlmelidir.

Egzama İçin Enginar Suyu Nasıl Kullanılmalıdır?

Egzama diğer adıyla dermatit hastalığı deride kaşıntı, kızarıklık belirtileri ile ortaya çıkmakta ve karaciğerden kaynaklanmaktadır. Enginar suyunun da karaciğere faydalı olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla egzama rahatsızlıkları için de aynı şekilde iyileştirici etkiye sahip bir besindir. Bununla birlikte gut, sarılık ve böbrek hastalıklarında da iyileşmede destekleyici olarak tercih edilebilir.

Kullanımı: Egzama tedavisi için enginar suyu sabah ve akşam bir fincan şeklinde kullanılabilir.

Bağırsak Gazları İçin Formül

Enginarın dış yaprakları kurutulur ve altı ya da yedi tanesi bir bardak kaynamış suyun içine atılarak yaklaşık yedi ya da sekiz dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Bir hafta boyunca üç defadan fazla tüketilmemesi tavsiye edilir. Uzun süre kullanımlar alışkanlık haline dönüşebilir. Bu kür ile bağırsak gazlarının giderilmesinin yanı sıra safra kesesi ve sindirim sorunlarına da iyi gelmektedir.

———–

enginar-pismis

Enginar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Enginarın faydalı bir sebze olduğundan bahsettik. Kendi gibi suyunun da yararlı  olduğu enginar ile sağlıklı kalmaya ne dersiniz? Bu başlık altında enginar suyunun faydalarından bahsediyor olacağız.

 • Enginar suyu sindirim sistemini düzenli çalıştırır ve kilo vermede yardımcıdır.
 • İçerdiği diyet lifi ile kabızlığı önler.
 • İdrar söktürücü özelliğidir. Mesane problemlerinin oluşmaması için günde bir bardak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Kolesterolü düzenler. Ayrıca felç ve inme gibi rahatsızlıkların oluşumunu éngeller.
 • Kolesterole iyi gelir.
 • Antioksidan özelliği vardır ve hastalıklara karşı bünyeyi korur. Kanser riskini azaltmaktadır.
 • Vücutta oluşan enfeksiyonlara iyi gelmektedir.
 • Cilt sağlığına iyi gelen enginar suyu aynı zamanda ciltte oluşan mantar, egzama gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilir.
 • Sinir sistemi ve beyin üzerinde olumlu etkileri vardır ve beyin sağlığını korumaktadır. Süzenli olarak günde bir bardak tüketilmesi halinde hafızayı kuvvetlendirdiği savunulmaktadır.
 • Kemik ve iskelet sağlığını korumaktadır.

Enginarın Zararları Nelerdir?

Faydaları kanıtlanmış olsa da bazı besinlerin aşırı tüketilmesi halinde faydadan çok zararı olduğunu her fırsatta söylüyor ve dikkatli kullanım gerektiren besinleri özellikle belirtiyoruz. Enginar da aynı şeklide aşırı tüketim söz konusu olduğunda vücuda bazı zararları söz konusu olabilir. Doğru ve kararında kullanım söz konusu olduğunda herhangi bir risk taşımamaktadır. Yukarıda anlattığımız faydalarına karşılık gereğinden fazla tüketim gerçekleşirse yararları zarara dönüşecektir.

 • Enginar ve enginar suyunun kabızlığa iyi geldiğini anlattık yukarıda ancak aşırı tüketim söz konusu olduğunda bu daha ileri düzeye ulaşacak yani ishale neden olacaktır. Beraberinde gaz sıkıntısı ve karın şişkinliği de söz konusu olabilir.
 • İdrar söktürücü özelliği nedeniyle ishal sürecinde kullanımından kaçınılmalı.
 • Hamilelik ve emzirme sürecinde bazı yan etkileri olabileceği düşünüldüğünden bazı uzmanlar tarafından tüketimi tavsiye edilmemektedir. Bunu belirten uzmanlar çok fazla olmasa da yine de bu önerinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca emzirme dönemindeki anneler için kullanım dikkatli olmalıdır. Tüketim için mutlaka doktora danışılmalıdır.

enginar

Öneri: Bu makalemizde enginarın faydalarından bahsettik. Az da olsa zararlarına değindik. Bu faydalarından istifade etmek için okuyucularımıza özel derlediğimiz yemek tariflerinden yararlanabilirsiniz. Bu tariflere ulaşmak için “Enginar Yemeği Tarifleri ve Enginarla Yapılan Yemekler”  başlıklı makalemize ulaşabilirsiniz. Bunun için linki tıklamanız yeterli olacaktır. 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.