Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Egzersiz Yöntemleri

Söz konusu kilo vermek olunca beslenme konusunda olduğu kadar spor ve egzersizde de özverili olmayı gerektiriyor. Hep diyoruz ya sağlıklı beslenme ve spor kilo vermekten önce yaşam kalitenizi artırmak yapılmalı ve kazandığınız alışkanlıklar bir yaşam biçimi haline dönüştürülmeli diye. İşte siz bu kurala uyarsanız zaten mutlaka kilo veriyor olacaksınız.

Spor, egzersiz, hareket diyoruz da peki hangi egzersizler daha kolay kilo verdirir?  Bu yazımızda hem sağlığınız da hem de kilo veriminiz de etkili ve yararlı olacak egzersiz yöntemlerinden bahsediyor olacağız. Söz konusu  egzersiz yöntemleri hem rahatlıkla yapabileceğiniz hem de hiç popülerliği azalmayacak öneriler arasında arasında yer almaktadır. Ancak unutulmaması gereken bir konu var ki o da; ne diyet programı tek başına sizi başarıya ulaştırır ne de egzersiz programı. İkisi birlikte uygulandığında ve birbirini desteklediğinde emin olun ki başarılı sonuç kaçınılmazdır.

Aşağıda anlatacağımız egzersizler için bir diğer uyarımız da sağlıkla ilgili olacak. Sağlık durumunuz elverişli ise belirtilen egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak bir sağlık sorununuz mevcut ise ve doktorunuz tarafından uyarı aldıysanız sizin için daha uygun ve zorlamayan egzersizleri yapmalısınız.

 

Mekik

Mekik, herkesin bildiği ve çok yaygın olan bir egzersiz hareketidir. Evde bile rahatlıkla uygulanabilir. Karın kaslarınızın üzerinde çok olumlu etkileri vardır ve zayıflatma konusunda en etkili hareketlerin başında gelmektedir.

Mekik yaparken yere sırt üstü uzanılır. Sırt kısmınız yere yapıştırılır. Eller başınızın arka kısmında birleştirilir ve bacaklar birleştirilerek bükülür. Ayaklar omuz açıklığında yere tam basmalı ve gözler karşı tarafa bakıyor olmalıdır. Bu şekilde yavaş hareketlerle öne doğru kalkılır. Hareketi yaparken ayakların yere tam basıyor olması gerekmektedir. Boynunuzu da çok zorlamamaya özen göstermelisiniz.

mekik-cekmek

Yürüyüş

Yürüyüş, her yaşta, her kiloda ve her koşulda yapılabilecek en kolay, en keyifli ve en etkili egzersiz hareketi olma ünvanını uzun yıllardır kimseye kaptırmıyor.  Bazı bireyler spor salonlarında yürüme bandı üzerinde yürüyüş yapıyor olsa da bizim önerimiz açık hava yürüyüşü olacaktır. Açık havada yapılan yürüyüş daha etkili sonuçlar vermektedir. Gün için eğer bir sağlık problemini yoksa bir saatlik yürüyüş yapabilirsiniz. Dilerseniz her gün fakat yine önerilen haftada en az üç gün yapılmasından yanadır. Sağlıklı beslenme ve diyet programı ile yürüyüş programınızı da desteklerseniz kilo verme konusunda alacağınız sonuç hem daha hızlı hem de daha etkili olacaktır. Yürüyüş için ideal zaman nedir? Bu sorunun ve yürüyüş işe ilgili bir çok sorunun cevabını “Sağlıklı Yürüyüş Yapmanın Püf Noktaları” başlıklı yazımızda buluyor olacaksınız. Yürüyüşünüz tempolu ve en az yarım saat süreyle olmalıdır. Bunun sebebi vücudunuz ilk on beş dakika yürüdükten sonra tepki vermeye başlar ve üzerine geçen süre de kalori yakmaya başlarsınız.

yuruyus

Çömelme (Squat)

Çömelme yani diğer adıyla squat en çok güçlendiren ve en çok zayıflatan egzersiz hareketlerinden biridir. Hareketi doğru yapabilmek için ayaklarınızı omuz hizasında dik bir şekilde durmalısınız. Ayaklarınız ve bakışlarınız tam karşıya bakıyor olmalı. Ellerinizi enzenizde birleştirilmeli. Dizleriniz ayak parmaklarınızın hizasını geçmemelidir. Dilerseniz çömelmeyi iki elinizle dambıl alarak farklı kombinasyonlarla deneyebilirsiniz. Bu hareket ile bacaklarınız ve kalçalarınız çalışıyor olacak.

isinma6

Kettle Bell Ağırlığı İle Çalışma

Kettle Bell dediğimiz tutamakları olan bir çeşit ağırlık topudur. Bu alet ile yapılan çalışma ağırlık çalışmalarının en iyi yollarından biridir. Kettle Bell ile yapılan hareketler vücudun dengesini korumasını sağlıyor. Kettle  Bell ile 20 dakika boyunca yapacağınız bir egzersiz programı ile bir defada 400 kalori yakmanız mümkündür.

kettlebell-butt-lift-workout-750x500

Yüzmek

Tüm kasları çalıştıran, vücudun dik durmasını sağlayan ve çocuklardan yaşlılara kadar her yaş grubunun fayda sağlayabileceği bir spor dalıdır yüzme. Hamilelik döneminde bile doktorunuz aksi bir şey söylemediyse eğer rahatlıkla yapılabilmektedir. Bir saatlik bir yüzme egzersizi sonucunda 400-700 kalori yakmak mümkündür. Şimdiye kadar bahsettiğimiz tüm egzersiz çeşitlerine göre en fazla kilo verdiren egzersizlerden biridir.

anadolu-yakasi-yuzme-kursu-600x330

İp Atlamak

İp atlamakta en az yüzmek kadar kalori yakmanıza yardımcı olacak en basit egzersizlerden biridir.  İp atlayarak bacaklarınızı, kollarınızı çalıştırıyor ve eklemlerinizi güçlendirebiliyor olacaksınız. Bir saat boyunca ip atlayarak 800 kalori yakmanız mümkün olacaktır. En fazla kilo verdiren egzersizlerden bir diğeridir. Evde bile rahatlıkla yapılabilir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir ip ve rahat bir spor ayakkabı olacaktır.

3_ip-atlayarak-kilo-ver

Şınav

Şınav çekmek yine uygulanması esnasında kolları, omuzları ve göğsü çalıştıran bir egzersiz çeşididir. En kolay kilo verdiren egzersizlerden biri olan şınav durmadan adet çekilerek 100 kalori yakmanızı sağlayacaktır. İlk başlayanlar için mekik gibi uygulamak zor gelebilir. Bu nedenle az sayı ile başlayarak her gün üzerine beş şınav eklerseniz alışma sürecinde çok ağrı yaşamazsınız. Şınav çekmek kol kaslarınızı da güçlendirecektir.

sinav-cekmek

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.