Keçiboynuzu

Cinsel gücü ve cinsel isteği artırması ile bilinen keçiboynuzu çok kaliteli bir sperm arttırıcıdır. Bu nedenle keçiboynuzu pekmez olarak da meyve olarak da tüketilebilir. Ayrıca infertilitenin engellenebilmesi için kaynatılarak suyunun tüketimi de mümkündür.

Ahududu

Erkeklerin ve kadınların üreme organlarında oluşabilecek iltihap ve enfeksiyon sorunlarından kaynaklanan infertilite kısırlık problemleriçözümü için ahududu çayı önerilmektedir. Üreme organlarının sağlığını korumakta olan ahududu çayı üreme yeterliliğini de artırabilmektedir. Ancak ahududu çayının yapımı sadece meyvenin kendisinden değil aynı zamanda yapraklarının ve meyvesinin birlikte kullanımı ile demlenerek elde edilmelidir.

Kırmızı ve Yeşil Biber

C vitamini deposu olarak kabul edilen yeşil ve kırmızı biberler mutfaklarda hemen her mevsim yer almaktadır. Bir çok alanda faydaları bulunan yeşil ve kırmızı biberlerin bilinen en önemli faydalarından biri de infertilitede faydalar sağlıyor olmasıdır. Ancak maksimum düzeyde fayda sağlayabilmek için çiğ tüketilmesi tavsiye edilmektedir. C vitamini açısından zengin olan yeşil ve kırmızı biberler üreme hücrelerinin sayısını ve kalitesini artırmaktadır. C vitamini açısından zengin olan diğer besinlerin bazıları ise kuşburnu, su teresi ve karpuzdur.

Kuşkonmaz

A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, folik asit, potasyum ve fosfor gibi vitamin ve mineraller infertilite rahatsızlığından şikayetçi olan kişilere önerilmekte olan kaliteli vitamin ve mineral gruplarıdır. Kuşkonmaz bitkisi bu vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir ve infertilite için doğal bir ilaçtır. Tüketilmesi halinde infertilitenin önüne geçmek mümkün olacaktır. Yemek ya da salata şeklinde tüketilmesi mümkündür.

Zencefil

Üreme yeteneklerinin artırılmasına dair yapılmış olan bazı araştırmalar neticesinde zencefil tüketimine dikkat çekilmiştir. Zencefil kadın ve erkeklerde üreme hücrelerinin kalitesini ve sayısını artırdığı bilimsel bir gerçek olarak kabul görmüştür. Bu nedenle hem sağlık açısından hem de infertilitenin önlenmesi açısından zencefil tüketimine önem verilmelidir. Zencefil, ağırlıklı olarak çay şeklinde tüketilebilir. Zencefil çayı ile kilo problemi yaşayanların da kilo kaybı yaşıyor olması mümkündür.

Bilgi: Zencefil çayı yapmak isteyenler için Zayıflama Çayları başlığını ziyaret edebilir ve zencefil çayının faydalarından nasıl demlenmesi gerektiğine dair detaylı bilgiler edinebilirler. 

Ispanak

B6 vitamini açısından zengin olan ıspanak, infertilitenin önlenmesinde önem taşıyan bir diğer sebzelerden biridir. B6 vitamininin yanı sıra bol miktarda çinko içeren ıspanak yine bu özelliği sayesinde de infertilite için yarar sağlamaktadır. Bazı araştırmalar çinko eksikliğinin erkeklerde sperm ve üreme kalitesini düşürdüğünü göstermektedir. Bu nedenle özellikle erkeklerde infertilitenin önüne geçebilmek adına doğal çözüm olarak bol miktarda ıspanak tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca maydanoz, taze fasulye, brüksel lahanası, börülce, erik, hindiba, salatalık ve kuşkonmaz yine diğer tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Çakşır kökü

Halk tarafında çok bilinmeyen ve henüz tanınmayan bir bitki olan çakşır kökü infertiliteye iyi gelen önemli besinlerden biridir. Çakşır kökü tozu bal ile karıştırılarak sabahları bir tatlı kaşığı ile tüketilebilir ya da çakşır kökü çay gibi demlenerek gün içerisinde bir fincan tüketilebilir. Böylece kadınlarda ve erkeklerde infertiliteye çare olabilir.

Ayçiçeği

Arginin aminoasidi infertilite tedavilerinde doğal çözüm olarak tercih edilmektedir. Özellikle erkek infertilitesinde arginin aminoasidi ciddi oranda faydalar sağladığı düşünülmektedir. Arginin içeriği zengin olan besinlerden birisi ayçiçeğidir. Bir kişi gün içerisinde bir çay bardağı kadar ayçiçeği tükettiğinde yaklaşık dört gram kadar arginin almış olacaktır ve bu miktar üreme yetisini artırmak için yeterli bir miktar olarak kabul edilmektedir. Ceviz, bakla, keçiboynuzu, yer fıstığı, soya fasulyesi, hardal, su teresi, çemen, susam, mercimek ve frenk soğanı arginin açısından zengin olan diğer besinler arasında yer almaktadır.

Çörek Otu

Üreme hücrelerinin kalitesini ve sayısını artırma özelliğine sahip olan çörek otu polen ve bal ile karıştırılarak günde bir tatlı kaşığı kadar tüketilmesi önerilmektedir.

 

Yulaf

Erkek infertilitesinde çoğunlukla ilk akla gelen doğal tedavilerden biri de yulaftır. Erkeklerde üreme yetisini artırmakta ve güçlendirmektedir. Bu nedenle infertilite ile mücadele eden özellikle erkekler, ancak genel anlamda tüm kadınlar ve erkeklerin beslenme planlarında mutlaka yer alması gereken bir besin maddesidir. Yoğun lif içeriği sayesinde sindirimi rahatlatacak ve kilo kaybı yaşanmasında da yardımcı olacaktır.

Frenk Üzümü Yağı

Hormon problemleri sonucunda ortaya çıkan infertilite yine hormon dengeleyici besinler sayesinde önlenebilmektedir. Frenk üzümü yağı özellikle kadın hastalarda hormonların salınımını dengelemekte ve infertilitenin oluşmasının engellenerek ya da ortadan kaldırarak tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

Isırgan Tohumu

Isırgan tohumu vitamin ve mineral deposu olarak bilinen doğal besinlerden sadece biridir. Bu nedenle ısırgan otu, yemek ya da börek şeklinde haftada bir gün tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra bal ile karıştırılarak tüketilmesi halinde özellikle erkek infertilitesine iyi geldiği düşünülmektedir.

 

Bol Cevizli Meyve Salatası

İnfertlite nedenlerinden biri ve en önemlisi sağlıksız beslenme olduğunu makalemizin en başında belirtmiştik. Üreme hücrelerinin kalitesini ve sayısını artırabilmek için bol vitamin ve mineral içeren meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. İnfertilitenin önlenebilmesi için muz, çilek, nar, incir ve kayısı gibi meyveler yıkanarak bir kaseye doğranır ve üzerine iri doğranmış ceviz ve bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek tüketilebilir. Bu tarifle hazırlanan meyve salatası her gün bir kase kadar tüketildiğinde üreme yetisinde artış gözlenebilmektedir. Bu faydalı tariften en maksimum düzeyde yararlanabilmek için mevsiminde olan meyveleri taze, diğerlerini ise kuru olarak kullanmak mümkün olabilmektedir.

Bitki Çayları

Bir çok makalemizde bitki çaylarının sağladığı faydalardan ve iyileştirme yetisine sahip olduğu rahatsızlıklardan bahsettik. Bitki çaylarının yarar sağladığı sağlık sorunlardan biri de erkek ve kadınlarda görülen infertilitedir. Bitki çaylarının kullanımı ile infertilitenin önüne geçilebilmekte ya da varolan infertilitenin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Yeşil çay, aslanpençesi çayı, civanperçemi çayı, hayıt tohumu çayı gibi bitki çayları infertilite tedavisinde tercih edilebilmektedir. Özellikle hormon dengesizliğinden kaynaklanmış olan infertilite için hayıt tohumu çayı mucize değerinde sayılabilmektedir.

İnfertilitenin Engellenmesinde Doğal Öneriler

  • Sigara ve alkol tüketimi sonlandırılmalıdır.
  • Aşırı kilo söz konusu ise daha sağlıklı beslenerek kilo vermeye çalışmalı ve günlük düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
  • Düzenli uyku ve düzenli yaşam infertilitenin önlenmesinde önem taşımaktadır.
  • Düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Mümkün olduğunca doğal beslenilmeli, katkı maddesi içeren ve işlenmiş besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Folik asit, magnezyum, çinko ve potasyum açısından zengin beslenilmeli.
  • Stres, sıkıntı ve gergin bir yaşamdan uzak durulmalıdır.
  • A, B, C ve E vitaminleri ve protein açısından zengin olan besinler tüketilmelidir.