Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Beslenme

Sonbahar mevsimindeyiz. Sonbaharda ve kış mevsiminde alınan kilolar kadın erkek ayrımı olmaksızın birçoğunuzun kabusu oluyor değil mi? Hele ofiste masa başında çalışanlardansanız bu durum daha tehlikeli bir hal almakta. Fakat bu kabustan kurtulmak tamamen sizin elinizde. Doğru bilgilerle ve doğru beslenme alışkanlığı ile yeni kilolar almak bir yana dursun  eski kilolarınızdan bile kurtulmak mümkün.

Ofis Çalışanlarına Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ofis çalışanları için sağlıklı beslenme kurallarına uyum sağlamak biraz güç olmaktadır. Ancak bu asla diyet yapmamak için bir bahane olarak kabul edilemez. Siz yeterki isteyin ve bunu kendinize hedef olarak belirleyin. Oturduğunuz yerden bile kilo vermeniz mümkün olacaktır. Tabi kendinizi rahatlığa alıştırmayacak ve haftada en az üç gün, hareketli bir yaşamınız varsa yarım saat, durağan bir yaşamınız varsa en az kırk dakika olmak kaydıyla yürüyüş yapacaksınız. İmkanınız varsa da bir spor salonda programlı spor yapabilirsiniz.

Oturduğunuz yerde kilo verebilirsiniz demiştik. Bunun için bazı kurallar var ve sizinde bu kurallara uymanız gerekiyor.

Zararlı Atıştırmalıklardan Kaçının

Uzmanların beslenme alışkanlıklarında en çok uyarı yaptığı konu bilgisayar karşısında zararlı atıştırmalıklar tüketilmesidir. Çalışmaya daldığınızda yediğiniz sağlıklı bir yemek dahi olsa ne kadar yediğinizin farkına varamayabilirsiniz. Bunu önlemek için de normal öğünlerinizde bile işiniz ne kadar yoğun olursa olsun bilgisayar karşısında yemek yememelisiniz. Sağlıksız atıştırmalıklardan tamamen uzaklaşmalısınız. Aksi taktirde kilo vermek ya da kilonuzu korumak bir yana üzerine daha fazla klo alırsınız ve bu da sizin için sağlık sorunlarının başlangıcı olabilir.

eating next to laptop

Sabah Kahvaltısı Asla Atlanmamalı

Sabah kahvaltılarının normal yaşantımızda ne kadar önemli olduğundan “Kahvaltı Öğünü ve Kahvaltının Önemi” başlıklı yazımızda bahsetmiştik. Yazımızı incelediğinizde sağlıklı bir sabah kahvaltısında neler tüketebilirsiniz bunları görüyor olacaksınız. Sabahları kahvaltı yapmak için zamanınız kalmıyorsa ya da vaktini hiç yoksa bunun için akşamdan sabah kahvaltısında tüketmeniz gereken sağlıklı besinlerden oluşan bir kepekli sandviç hazırlayabilir ve masanızda otururken de tüketebilirsiniz.  Sabah kahvaltısında geçiştirme besinlerden kaçınmalısınız. Simit, poğaça, açma gibi sağlıksız ve yüksek kalorili besinleri tüketerek yapacağınız kahvaltının size faydasından ziyade zararları olacaktır. Bu da kilo verme sürecinizi zorlayacaktır.

ofiste-saglikli-beslenme-tuyolari-7

 

Çalışma Masasında Su Eksik Olmamalı

Su, gün içinde her bireyin tüketmesi gereken temel bir içecektir. Doktorlar ve uzmanlar tarafından günde en az 8 bardak içilmesi tavsiye etmektedir ancak bu kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Diyet sürecininde vazgeçilmez içeceklerindendir. Masanızda mutlaka bir şişede su bulundurmalı ve gün içine yayarak su tüketmelisiniz. suyu birden içmeniz yemek öncesinde şişkinlik hissi verecek ve bu da öğününüzü aksatacaktır. Ancak belli aralıklarla su tüketmeniz sizin için daha sağlıklı olacak ve sizi başka içeceklere karşı koruyacaktır. Çok kahve ve çay tüketiyorsanız bu su içme isteğinizi de öldürebilir.  Bu nedenle bir şey içmek istediğinizde ilk aklınıza gelen şey su olmalıdır.

yesimfoto3

Ara Öğün ve Atıştırmalıklar

Çalışma hayatında genellikle ara öğünler sıkıntı olmaktadır. Sağlık ve dengeli beslenme kurallarında ise ara öğünler büyük önem taşımaktadır. Bu durumda yoğun ve tempolu bir iş yaşantınız var ise ara öğünleriniz gibi ana öğünlerinizde de sarkmalar yaşanabilir. Çekmecenizde sağlıklı atıştırmalıklar ile olası sarkmaları tehlikeye dönüşmekten kurtarabilirsiniz. Örneğin yoğun toplantı programınız ile öğlen yemeğini kaçırdıysanız bir çay bardağı sarı leblebi ile hem açlığınızı bastırabilir hem de sağlıklı bir ara öğün yapabilirsiniz. Böylece bir sonraki öğüne kadar gelişecek bir açlık krizi ile daha fazla ve kontrolsüz yemek yemekten kurtulmuş olacaksınız.

saglikli-yiyecek

Ofis Çalışanlarına Egzersiz Önerileri

Ofis içinde hatta masa başında çalışıyor olmanız sizi egzersiz hareketlerinden alıkoyamaz. Mesela kaçıncı katta olursanız olun asansör kullanmayıp merdivenlerden inip çıkarsanız bu sizin için faydalı bir egzersiz olacaktır. Elbette herhangi bir sağlık problemi yaşamıyorsanız merdivenleri kullanabilirsiniz. Ofis içindeki en küçük egzersiz hareketi bile metabolizmanızı hareketlendirecek ve kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Öğlen Yemekleri

Birçok büyük şirketin yemekhanelerinde artık diyet yapanlarda düşünülüyor ve perhiz yemekleri de çıkartılıyor. Böyle bir şirkette çalışıyorsanız çok şanslısınız. Öğlen yemekleriniz de ve diyet programınızda bir sorun yaşamayacaksınız demektir. Anca herkes beyaz yakalı çalışanlar gibi şanslı olamıyor. Bazı firmalarda yemek yemek için dışarı çıkılması gerekiyor ve bu da çevre restoranların menüleri ile sınırlı kalınması anlamına geliyor. Peki bu noktada sağlıklı beslenmek uğruna eski sefertası anlayışına ne dersiniz? Saklama kabı sayesinde evinizde kendi pişirdiğiniz sağlıklı yemeklerle daha düzenli bir öğlen yemeği yiyebilirsiniz.

Öğlen yemekleri için diğer bir tavsiyemizde özellikle diyet yapan ofis çalışanları için kurulmuş özel yemek şirketleri. Sizin günlük menünüze istinaden size isterseniz bir günlük isterseniz de bir öğünlük yemekleriniz kapınıza kadar geliyor. Bu şirketler listenizin planlamasını da kendi yapabiliyor. Dolayısıyla bu gün ne yemeliyim? sorusu il muhatap olmuyor ve aynı zamanda sağlıklı ve dengeli beslenebiliyorsunuz.

ofis-yemegi

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.