Elma Sirkesi Mucizesi

Elma sirkesi ile ilgili mucizeleri hemen hemen hepiniz duymuşsunuzdur.  Biz de bu yazımızla birlikte elma sirkesinin mucizelerini detaylandırmak istedik.  Elma sirkesi diyeti ülkemizde hemen her kültürde uzun yıllardır herhangi bir yan etkisi olmadan tedavi amaçlı kullanılan alternatif ilaçların başında geliyor. Zayıflama da bunlardan biridir. Elma sirkesinin etkisi tokluk hissini uzatması ile gerçekleşir. Yemeklerden önce belli oranlarda içilebilen bu sirke diyet sürecinde en çok zorlayan yeme alışkanlıklarını değiştirirken önemli bir yardımcıdır. Ayrıca tokluk hissinin uzamasını sağladığı gibi kalori alımının düşürülmesinde de yardımcı olmaktadır.

elma-sirkesi

Elma Sirkesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Elma sirkesi kullanımında en önemli ve en dikkat edilmesi gereken husus kullandığınız elma sirkesidir. Doğal ve katkısız olanı tercih etmelisiniz. Endüstriyel üretimde doğal olduğu vurgulansa da katkı maddesi içeriyor olacaktır ve bu da doğallığını tehlikeye atacaktır. Kullanacağınız doğal elma sirkesi ile hedefinize ulaşmak daha kolay olacaktır.
 • Mide rahatsızlığı olanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratacak olan elma sirkesi kullanımı oldukça hassas bir konudur. Eğer midenizle ilgili bir probleminiz varsa elma sirkesi dahil sirkenin hiç bir çeşidini kullanmamanızda faydası vardır.
 • Elma sirkesi zayıflamada yardımcı olduğu gibi alternatif tedavi yöntemlerinde de sıkça kullanılan bir besindir.
 • Kısa süreli çok miktarda ve uzun süreli kullanımlarda midenin yanı sıra yemek borusunda da hasarlara neden olabilmektedir. Bu nedenle dikkatli kullanmak ve fazla dozda almamak gerekir.
 • Tavsiye edilen kullanım miktarı yarım bardak suyun içine 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilmesidir. Alışma sürecinde bir çay bardağına bir çay kaşığı elma sirkesi ile başlanabilir. Tadı sizi rahatsız ederse bal ile tatlandırabilirsiniz.
 • Elma sirkesinin zayıflama da %100 başarı sağladığı henüz kanıtlanmamış bir tespittir. Ancak yemeklerden önce içilmesi ile tokluk hissini uzatır ve bu sayede daha az kalori alınmasını sağlar.
 • Elma sirkesi ile önerilen formüller tek başına kilo vermenizi sağlamaz. Bu nedenle kullandığınız süre içinde kalori alımınıza ve beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Elma sirkesinin etkili olması için egzersiz yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

apples-and-vinegar

Diyet Sürecinde Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesinin zayıflamaya etkisi net bir şekilde kanıtlanmamıştır. Tek başına bir etkisi olmamakla birlikte diyetle birlikte etkilerini göstermektedir. Uzmanların bu konuda fikir ayrılıkları mevcuttur. Yani bazı uzmanlar elma sirkesinin yemeklerden önce alınması gerektiğini söylerken bazıları yemek esnasında ya da yemeklerden sonra tüketilmesini önermektedir.

Mide rahatsızlıklarına sebebiyet vermemesi için suyla inceltilerek tüketilmesi tavsiye edilir. İnceltilmesinin yanı sıra salatalarda tüketilmesi de hem yararlı hem de sağlık açısından güvenli olacaktır. Bu sayede hem salatanız lezzetlenecek hem de direk tüketimden uzaklaştırarak mide yanmasını engelleyecektir.

Hangi nedenle kullanılıyor olursa olsun tercih edeceğiniz sirkenin organik sirke olması önemli bir detaydır. En yararlı olan elma sirkesinin organik hatta filtre edilmemiş olanıdır. Ancak marketlerde satılan sirke tipi çoğunlukla endüstriyel üretimden gelen katkı maddesi içeren sirkelerdir. Bu nedenle doğal ve organik olduğundan emin olduğunuz satış noktalarından almak en doğrusu olacaktır. Diğer bir seçenek de sirkeyi evinizde yapıyor olmanızdır.

Organik Elma Sirkesi Tarifi

Malzemeler

 • İki adet elma kabuğu
 • 750 ml. temiz içme suyu ( yaklaşık dört normal boy su bardağı)
 • Bir çay kaşığı şeker
 • Bir çay kaşığı tuz
 • Cam kavanoz (1 Lt.lik)

Yapılışı

Elmaların kabukları üzerinde elma kalacak şekilde kalın soyulur. Kavanozun içine bırakılır. Sonrasında şeker, tuz ve su eklenerek kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. Bir süre sonrasında tuz ve şeker iyice eriyip suya karıştıktan sonra iyice çalkalanır. On gün boyunca hiç ışık almayan karanlık bir yerde bekletilir. On günün sonunda doğal elma sirkeniz kullanıma hazır olacaktır.

sirke

Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımında Dikkat Edilecek Hususlar

 • Temiz içme suyu kullanılmalıdır.
 • Tamamen ve karanlık bir odada muhafaza edilmelidir.
 • Zaman zaman kavanoz çalkalanmalı ve gerekli görüldüğünde açılıp kontrol edilmelidir.
 • Sirkeyi yaparken ne kadar çok bekletirseniz o kadar iyi mayalanmış ve daha kaliteli bir ürün elde edersiniz.

Elma Sirkesinin Diğer Faydaları

Yorgunluk ve Uykusuzluk İçin Formül:   Bir litre suyun içine üç yemek kaşığı elma sirkesi ve bir fincan bal ilave edilir. Her gece uyumadan yarım saat önce iki yemek kaşığı içilmesi halinde yorgunluk ve uykusuzluğu ortadan kaldırır.

Migren İçin Elma Sirkesi:   Bir kabın içine bire bir oranda su ve elma sirkesi konulur. Yani bir bardak suya bir bardak elma sirkesi ilave edilir. Kaynatıldıktan sonra altı kısılarak kısık ateşte yüzünüzü buhara tutabilirsiniz. Bu şekilde   üç dakika durmanız migren ağrılarınızın hafiflemesi için yeterli olacaktır.

Boğaz Ağrısı İçin Elma Sirkesi Formülü:  Streptokok ve anjin dahil tüm boğaz ağrıları için bir bardak suyun için bir tatlı kaşığı gargara yapılır. Bu sayede boğazınız için rahatlatıcı olacaktır.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.