Şok Diyet Dosyası – Hızlı Bir Şekilde Kilo Vermek

Şok Diyet Nedir?

4 – 5 kilo fazlası olanlar için şok diyet kurtarıcı gibi görünmektedir. Bir çok kişiye daha kolay gelen şok diyetlerde, en fazla 1 hafta süreyle uygulanan tek tip beslenme ya da belirli gıdaları sınırsız yiyerek kilo vermeye çalışılır. Şok diyetlerle verilen kilolarda vücut su kaybeder. Bu da sarkmalara ve vücudun kurumasına neden olur. Ayrıca hedeflediğiniz gibi birkaç kilo verseniz bile, kısa süre sonra bu kiloları geri alırsınız. Çünkü sağlıksız bir şekilde şok diyet yaparak, psikolojik ve metabolik dengeniz konusunda sorunlar oluşturmuş olursunuz.

Özellikle kalp, tansiyon ve şeker hastalığınız varsa, bu tür şok diyetlerin ölümcül etkileri dahi olabilir. Bu nedenle kesinlikle uzak durmalısınız.

young blond woman with an apple on a plate

Şok Diyetlerin Zararları

Bir çok internet sitesinde çeşitli kombinasyonlarını göreceğiniz şok diyetlerin zararları, sizi şeker hastası bile yapabilir.

Günlük 1500 kalori alırken birden 500 almaya başlarsanız, metabolizmanız da yavaşlamaya başlar. Metabolizma, sizin hiçbir şey yapmadan, vücudunuzun ve organlarınızın harcadığı enerjidir. Bu sistemin yavaşlaması, diyet sonrası eski beslenme şeklinize geri döneceğiniz için, kilo almanıza neden olur.

Vücudunuzun çok fazla su kaybetmesi ve sizin de bunu tartıda kilo kaybı olarak görmeniz, uzmanların deyimiyle bir illüzyondur. Bu illüzyon sizi yanılttığı için kas kaybettiğinizi fark etmez ya da umursamazsınız. Ancak bu vücut dengesini bozacağı için sorun yaratabilir.

seond-16

Şok Diyetle Kilo Verenler

Şok diyetle kilo verenler özellikle kadınların yoğun olarak ziyaret ettiği forum sitelerinde birbirlerine tavsiyede bulunurlar.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Başarılı sonuç alanlar için sonucun kalıcı olup olmaması önemlidir. Ancak bir çok kişi kısa sürede verdiği kiloları geri alacağından habersiz, heyecanlı bir şekilde diyeti uygulamaya başlar. Şok diyetlerin en fazla uygulandığı ülkelerden olan Türkiye’de, bir çok açıdan her zaman kilo sorunu olan insanlar, özel günlerde kilo vermek istediklerinde şok diyetlere başvurur.

Özellikle gelin adayları, şok diyetlerle istedikleri gelinliğin içine girebilmeyi hayal ederler. Ancak balayından sonra genellikle “evlilik yaramış” şeklindeki yorumlara maruz kalırlar. Çünkü kilo alarak dönmüşlerdir.

seond-17

Şok Diyetlerin Süresi

Şok diyetlerle kilo vererek, bu diyetleri uygulamayı alışkanlık haline getiren kişiler, genellikle her kilo sorunu yaşadıklarında bu diyeti yeniden uygularlar.

Ancak artık metabolizma yavaşladığı için hiçbir etki göstermez. Özellikle sağlığı ciddi şekilde tehdit eden diyetler nedeniyle istenen kilo verimi sağlansa bile kısa sürede verildiği için etki kalıcı değildir. Şok diyetle kilo verenler en ekonomik şekilde yararlanabilecekleri diyetleri uygulamayı tercih ettiklerinden, bu tür diyetler tercih edilir.

Çünkü sağlıklı beslenmek bildiğiniz gibi günümüzde oldukça pahalıdır. Etin kilosunun 50 lira olduğu günümüzde, herkes et yiyerek yanındaki sebze ve salataları tüketme imkanına sahip olamamaktadır.

1 Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet

Eğer 1 haftada 5 kilo ve benzeri hayallerle bir diyete başlıyorsanız, hiç başlamayın ve kilolarınızla devam edin. Çünkü kilo vermek için bu tip şok diyetler sağlığınızı tehdit etmekten başka bir işe yaramaz.

Kilo vermek istediğinizde yapmanız gereken sakin olup, mantıklı düşünmektir. Çünkü ayda 2 – 4 kilo arasında kilo vermeniz normaldir. Ama haftada 2 – 3  kilo vermek oldukça risklidir. Sağlıklı olan, ihtiyacınız olan kaloriden 500 kalori azaltarak sağlıklı beslenmenizdir. Diğer koşullarda yapacağınız diyetler sizi halsiz hissettirecek, bunun yanında da vücudunuzun su kaybetmesine neden olacaktır.

Hayatınızdan şekerli gıdaları çıkarmanız bile, size kendiliğinizden birkaç kilo verdirecektir. Önemli olan sağlıklı beslenmenin sınırlarını iyi bilmektir.

seond-18

Hızlı Bir Şekilde Kilo Vermek

Hızlı bir şekilde verilen kiloları aynı hızla geri alacağınızı öğrendiyseniz, artık ilk hedefiniz sağlıklı beslenme konusunda hayatınızda ciddi bir karar vermenizdir.

Bu kararınıza ailenizi de dahil ederseniz, ihtiyacınız olan kilo verme sürecinde ailece sağlıklı beslenerek iyi bir adım atmış olursunuz. Hızlı kilo verip şok diyetler yapmak yerine, sağlıklı beslenerek uzun sürede kalıcı kilo verebilirsiniz.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.