Ramazan Ayı 1. Gün İftar Menüsü

11 ayın sultanı Ramazan Ayı’nın gelişi aynı sofranın etrafında toplanmak demektir. Paylaşmak demektir. Hoşgörü demektir. Eş, dost, akrabalarla ezanın okunmasını beklemek demektir. İftar hazırlıklarında telaşlanmak demektir. Her günün sabahında ya da her iftar sonrasında iftar ve sahur için “bugün ne pişirsem?” endişesini yaşamak demektir.

Biz Diyetixyen ailesi olarak Ramazan Ayı boyunca sizin için her güne ayrı iftar ve sahur menüleri hazırlıyor olacağız.  Günlük olarak paylaşacağımız menülerin tariflerine de yer vereceğiz. Ayrıca püf noktaları ve pişirme önerileri de olacak menü içeriklerinde. Menülerimizde, çalışanları düşünerek pratik tarifler, diyet yapanları düşünerek ise hafif ve diyeti bozmayacak diyet yemek tarifleri yer alacak. Türk mutfağının ağırlıklı olacağı menülerde ayrıca Dünya mutfağından da pişirimi sizi uğraştırmayacak lezzetli önerilerimiz de olacak.

Bugün Ramazan Ayı’nın birinci günü. Beslenme alışkanlığınızın bir süreliğine değiştiği ilk gün. Bugün için iftar menümüzde geleneksel tatlara yer vermek istedik. Menü de çorba olarak ezogelin çorbası ve ana yemek olarak orman kebabı olacak. Orman kebabının yanına da safranlı pilav yakışır değil mi? Tatlılardan ise Ramazan Ayı’nın simgesi, gözbebeği güllaç yapacağız. Pilav olunca kompostosuz olmazdı. Mevsim yeşil erik mevsimi olunca bunu değerlendirip can erikten komposto yapacağız.

Günün İftar Menüsü

Ramazanın ilk gününe çorba ile başlayalım. Sofraların olmazsa olmazı çorbalar özellikle Ramazan Ayı’nda daha çok önemseniyor. Sağlık açısından da bu önemli. Oruç su ile açıldıktan sonra ardından yine sıvı bir besinle yani çorba ile devam edilir. Çorba tüketimi, mideye doygunluk hissi oluşturmakta ve yine mideyi ana yemeğe hazırlamaktadır.

Bugün iftar menümüzde çorba olarak Ezogelin Çorbası var. Çorba deyip geçmeyin. Çorbalarında sağlık üzerinde olumu etkileri var. Mesela bu birinci iftar akşamında menümüzde yer alan ezogelin çorbasının faydalarından bahsedelim. Ezogelin çorbası ağırlıklı olarak mercimek ve pirinçten yapılıyor. Mercimek kalorisi yüksek olan bir besindir. Bu nedenle bir kaseden fazla tüketilmemelidir. Ancak oruçlu olduğunuz tüm günün vereceği ağırlığı düşünürsek ezogelin çorbası bu konuda imdadınıza yetişiyor olacak. Çünkü ezogelin çorbası enerji vermekte ve yorgunluğu gidermektedir. Kansızlığa iyi gelir ve gözler üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kandaki kolesterol oranını düşürerek kan akışının hızlanmasında yardımcıdır. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarında ve  şeker hastalalarında olumlu etkileri bulunmaktadır. Vücudu bu hastalıklardan korumaya yardımcı olmaktadır. En önemli özelliklerinden biri de bağırsakları çalıştırması ve kabızlığı gidermesidir.

Bugünkü ilk yemeğimiz çorbaların baş tacı Ezogelin Çorbası Tarifi linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Lentil soup in a wooden dish

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

 

İkinci olarak ana yemeğimiz olan Orman Kebabı var. Her yörenin kendine özgü bir kebap türü mutlaka var. Orman Kebabı ise Bolu mutfağının en lezzetli ana yemeklerinden biri. Mevsimin taze sebzesi bezelye, havuç, patates, kırmızı et ve baharatların birleşmesi ile ortaya çıkan orman kebabı içeriğindeki sebzeler sayesinde faydalı bir yemektir ayrıca. Mesela bezelye bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve mide kanserinin oluşmasını engelliyor. Havuç, pişirilmesi ile besin değerini daha fazla katlıyor ve bol miktarda A vitamini içeriyor ve patates ise bağırsak kanserine engel oluyor. Kırmızı etin faydaları ise saymakla bitmiyor.

Madem Bu kadar faydalı sebzeler ve kırmızı et ile yapılıyor, bugün bizde iftar sofralarımızı neden orman kebabı ile donatmayalım.

Orman kebabı tarifi için linki tıklayınız.

orman-kebabi

Orman kebabı olur da yanında pilav olmadan olur mu hiç? Pilavı alışılmışın dışında safranlı yapalım dedik. Safranlı pilav tarihi miras olan Safranbolu’ya has bir lezzet. Safranın ciltte dahil olmak üzere vücutta bir çok faydası mevcut. Yemeklerde kullanıldığı gibi ciltte de kullanımı mümkün. Ayrıca antidepresan özelliği de bulunuyor.

Safranlı Pilav Tarifine ulaşmak için linki tıklamanız yeterli olacaktır.

safranli-pilav-tarifi

Ramazan ayı denildiğinde bir çoğunuzun aklına gelen ilk tatlı Güllaç oluyordur mutlaka. Uzun yıllardır bereket ayı Ramazan’ın simgesi haline gelen güllaç tatlısı hafif olmakla beraber hem de en çok tercih edilen tatlılardan biridir. Restoranlarda Ramazan Ayı boyunca istisnasız bulabileceğiniz tek tatlı da diyebiliriz.

Meyvelerle müthiş uyum içinde olan Güllaç Tatlısı Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

güllaç

 

Ramazan Ayı’nda isek, yeşil erik mevsiminde isek, menümüzde pilav varsa ve  yaz sıcakları da üzerine eklendiyse iftar menüsü komposto olmadan olmaz değil mi? Pilavın yanında da ne güzel yakışır. Doğal ve serinletici özelliği olan komposto türlerinin hepsi ayrı ayrı faydalar içeriyor. Hazır yeşil erik mevsimindeyken bunu değerlendirelim ve ilk iftar için yeşil erikten yapacağımız komposto tarifini sizinle paylaşalım istedik. C, A ve E vitamini açısından zengin olan yeşil erikle yapılan komposto sayesinde sindirim sisteminiz daha sağlıklı çalışıyor olacak.

Yeşil erik komposto tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

918c985414

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.