Sağlıklı Beslenmenin Yeni Yıldızı: Mikro Herküller -3-

Sağlıklı beslenmenin yeni ve lezzetli yolu olan mikro herkülleri anlatmaya devam ediyoruz. Bu makalemizde Organik Buğday Filizi‘ni anlatıyor olacağız. Organik filizlerin sağlıklı ve büyülü dünyasına siz de dahil olabilirsiniz.

Organik Karabuğday Filizi

Herkes karabuğdayı tahıl grubunundan zanneder ancak sizi şaşırtacak bir bilgiyle başlıyor olacağız makalemize. Karabuğday, Işgın (ravent) ve kuzukulağı ile yakından akrabalığı olan bir meyvedir. Yanlış duymadınız. Evet karabuğday bir meyvedir ancak herkes tadından dolayı tahıl grubundan bir besin maddesi olarak kabul edilir. Bu sebeple yiyebileceğiniz en güzel meyvelerden biridir diyebiliriz.

Üçgen şeklindeki herkülümüz olan karabuğday filizi, dünya üzerindeki en lezzetli ve en sağlıklı “tam besin” diye adlandırdığımız nimetlerdendir. Üstelik içerisinde sıfır gluten vardır. Hem muhteşem bir alkali gıdadır hem de filizlendirildiğinde canlandırıcı enzimlerle birlikte, sağlığınız için oldukça faydalı mineral ve vitaminleri içermektedir.

Karabuğday Filizi Nasıl Tüketilir?

Bu kadar faydalı ve sağlıklı bir herkül olan karabuğday herkülü nasıl tüketilmelidir?

Çiğ olarak; Kahvaltıda, salatada, smoothie ve omlette.

Pişirerek; Et yemeklerinde, sebze yemeklerinde, çorbada ve buharda haşlayarak.

fotograf1

Besin Değerleri Nelerdir?

Organik karabuğday filizlerinin 100 gramında 198 kalori ve 7,5 gram protein bulunmaktadır. Üstelik içeriğinde kolesterol, yağ ve sodyum bulunmuyor. %45’lik kısmı su, glisemik ekdeksi de 23’dür. Yani çok düşüktür.

Karabuğday filizinin içeriğinde birçok mineral ve vitamin vardır. Şimdi sizlerle önemli olanlarının birkaçını paylaşacağız.

100 gr. karabuğday filizinin içeriğinde günlük ihtiyacınızı karşılayacak olan başlıca mineral ve vitaminler:

  • B1 vitamini %15
  • B2 vitamini  %9
  • B3 vitamini %15
  • B6 vitamini %16
  • Selenyum %61
  • Demir %12
  • Magnezyum %20
  • Fosfor %20
  • Çinko %11
  • Bakır %13

Organik Karabuğday Filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Gluten İçermez

Karabuğday filizleri gluten içermemeleri sebebiyle için gıda özellikle tahıl grubuna hassasiyeti olanlar tarafından bile çok rahatlıkla kullanılabiliyor.

Protein Kaynağıdır

13269459_1716173095324751_1879368415_n

Karabuğday filizi vücudunuzun üretemediği sekiz temel amino asiti içermektedir. Bu nedenle mükemmel bir protein kaynağıdır. Bu amino asitlerin sayesinde filizler ayrıca diyabet hastaları, şekerli karbonhidratları diyetlerinden ve hayatından çıkarmak ve kan şekeri düzeylerini dengelemek isteyenler için mükemmel ve lezzetli bir yiyecek haline dönüşüyor.

Sindirimi Kolaydır

Filizlendirme sürecinde karabuğday tohumunun içinde varolan yaşam gücü potansiyelini ortaya çıkardığı için hazmı daha kolay hale getirmektedir.

Toksinlerden Arındırır

Hem filiz hem de tohum olarak karabuğday alkali özelliği olan bir besin maddesidir. Tüketildiğinde vücudu temizlemekte ve detoks etkisi yaratmaktadır. Bu kadar şifalı olan besin maddesi aynı zamanda lesitin içermektedir. Bu da karabuğdayı kolestrolü dengeleme konusunda iyi bir yiyecek yapmaktadır. Çünkü lesitin toksinleri nötralize etmekte ve karaciğerin yükünü azaltmaktadır. Ayrıca lenfatik sistemi de arındırmaktadır.

Kalbinizi Korumaya Yardımcıdır

Karabuğday filizlerinde oldukça değerli bir flavanoid olan rutin bol miktarda bulunmaktadır. Kılcal damarların duvarlarını güçlendiren rutin aynı zamanda kan dolaşımına da yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle damar sertliği ve varisleri olan kişiler için de oldukça önemli bir besin maddesidir.

Serbest Radikallere Karşı Korumacıdır

Karabuğday filizlerinde yüksek miktarda selenyum minerali bulunmaktadır. Selenyum vücudunuzda antioksidan görevini üstlenmekte ve hücre yapısına zarar veren serbest radikallere karşı da koruma sağlamaktadır.

1_4_custom_48999fc1015070a43939247e57d7bc99

Beyninizi Güçlendirir

Beynimizin % 28’lik kısmı aslında lesitinden oluşmaktadır. Lesitin, beyini daha net düşünebilen ve çevik bir hale getirmektedir. Yapılan bazı araştırmalar, düzenli olarak lesitin açısından zengin besin maddeleri tüketildiğinde depresyon, düşüncelerde bulanıklık, anksiyete ve zihinsel yorgunluğu önlediğini göstermiştir. Filizlenmiş organik karabuğday da yüksek oranda lesitin içermekte ve literatürde beyni güçlendirecek etkili ve muhteşem bir gıda olarak geçmektedir.

Kemikleri Güçlendirir

Karabuğday, bitki bazında kalsiyum için güzel bir kaynaktır. İçeriğindeki bor, osteoporoza karşı önemli derecede koruyucu etki sağlamakta ve kemiklerin sertleşmesine yardımcı olmaktadır.

Kaliteli Bir Kanyapıcıdır 

Karabuğday filizinin içeriğinde yüksek oranda demir bulunmaktadır. Aynı zamanda iyi bir kan yapıcıdır ve kansızlığı olan kişilere önerilmektedir.

Mikro herkül yazı dizimizde diğer mikro herküllerini anlattığımız “Sağlıklı beslenmenin yeni yıldızı: Mikro herküller -1-” ve “Sağlıklı beslenmenin yeni yıldızı: Mikro herküller -2-” başlıklı makalelerimize ulaşabilmek için linkleri tıklayabilirsiniz. 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.