13 Haziran 2020, Cumartesi

Ramazan Ayı 2. Gün İftar Menüsü

Ramazan Ayı’nın ikinci günü. Okulların son demleri. Şehir dışında okumakta olan gençlerin de evleri kadar anne yemekleri burnunda tütüyordur mutlaka. Bir de üzerine Ramazan orucu eklendiğinde hasret büyüyor da büyüyor. Madem öyle bugünkü iftar menümüzde neden anne kokusunu içinde barındıran anne yemekleri olmasın ki değil mi? Ramazan Ayı 2. Gün İftar Menüsü  verdiğimiz tariflere devam ediyoruz!

Düşünün, mis gibi kokan bir anne köftesi, patates kızartması ancak en sağlıklısından, yanında anne pilavı olmazsa olmazımız. Köfte, pilav ve patates olur da ayransız olur mu? Tatlılardan ise anne sütlacı ile menüyü tamamlayalım ne dersiniz?

Günün İftar Menüsü

Bugün ilk yemeğimiz Yayla Çorbası. Anne yemeği konseptinin buram buram anadolu kokan lezzeti. Anne sıcaklığıyla eş değerde olmasa da içinizi ısıtacak bir öneri. Hele bir de anne yoğurduyla yapıldığında daha mı lezzetli oluyor ne.

Öyleyse anne yoğurdu ile yapacağınız Yayla Çorbası Tarifi linkin diğer ucunda sizi bekliyor.

yayla_corbasi-e404931f-01a7-4fbc-82dc-3f860bcdaf1b Ramazan Ayı 2. Gün İftar Menüsü

İkinci yemeğimiz ise ana yemek olarak anne köftesi olacak. Anne köftesi deyip geçmeyin. Onu lezzetli yapan içindeki malzemelerin yanı sıra içine katılan anne sevgisi, anne şevkati tabiki. Çocukların da en çok sevdiği yemeklerin başında istisnasız köfte geliyor. Köfte de en çok ızgaraya ya da tavaya yakışıyor. Yağsız tavada kızartılan anne köftelerinin tadına da doyulmuyor.

Ana yemeğimiz olan Anne Köftesi Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

201610311348-b Ramazan Ayı 2. Gün İftar Menüsü

Anne köftesi olunca yanında patates olmadan olur mu? En az siyam ikizi kadar birbirini tamamlayan iki lezzetli yemektir patates ve köfte. Madem köfteyi tavada kendi yağı ile kızarttık patatesi daha hafif yapmakta fayda var deriz. Fırında pişirilecek olan patates tarifimizde patatese lezzet veren yine anne yoğurdu ve baharatlar olacak. Üstelik zeytinyağı ile daha da lezzetlendireceğiz.

Tarif parmağınızın ucunda. Fırında Soslu Patates Tarifi için linki tıklamanız yeterli olacaktır.

patates Ramazan Ayı 2. Gün İftar Menüsü

Köftenin yanına iyi giden diğer yemek nedir diye sorsak eminiz ki bir çoğunuz pilav diyeceksiniz. Madem öyle bizde anne köftesi ve patatesten sonra bir de tel tel pişmiş pilav tarifini sizinle paylaşalım istedik. Bir de tavuk suyu ile tadını taçlandıralım istedik. Bunu herkes yapar demeyin. Pilavı tane tane pişirmek sanat ister.

Tereyağlı Pilav Tarifi için linki tıklayın.

tereyagli-pilav-tarifi Ramazan Ayı 2. Gün İftar Menüsü

Sırada içecek olarak naneli ayran var. Tüm gün oruç tuttunuz içiniz yandı. Asitli içecekleri evimize sokmuyoruz. Bu durumda ne yapıyoruz peki bu durumda? Tabi ki yine anne yoğurduyla yapabileceğiniz, içinizi ferahlatacak lezzet naneli ayran yapıyoruz. Paylaşacağımız tarifle naneli ayranı yapın atın dolaba. Sadece iftarda değil sahurda da serin serin için. Hatta Ramazan ayından sonra da yaz sıcaklarını doğal yoğurtla yapacağınız naneli ayranla serinleyerek geçirin.

Naneli Ayran Tarifi için linki tıklayın.

naneli-ayran-2 Ramazan Ayı 2. Gün İftar Menüsü

İftar yemeklerimiz hazır ama tatlı olmadan olur mu hiç? Tatlımız hafif olsun. Anne yemekleri yapmışken tatlımızda da anne kokusu olsun. Tatlımızda sütlaç olsun. Kimbilir? belki de çocukluk yıllarınızda en sevdiğiniz tatlılardan biriydi sütlaç. Sıcak günlerde ve orucun üzerine de iyi gider bizce. Üzerine de tarçın eklendi mi değmeyin yiyenlerin keyfine.

Tarçın demişken faydalarından da bahsedelim kısaca. Tarçın mideyi rahatlatır ayrıca zayıflatıcı etkisi de vardır. Şekeri düşürüyor ve kolesterolü dengeliyor. İltihap önleyici olarak kullanılabilir. Mikropların ve zararlı mikroorganizmaların oluşmasını engeller. Hafızayı güçlendirir ancak bu konuda daha kuvvetli araştırmalara da ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca tarçın özü Alzheimer hastalarında görülmekte olan “tau proteinlerinin kümelenmesini” önleyerek hastalığın ilerlemesini durduruyor. Bu kadar faydaları olan tarçın sütlacın üzerine yakışmaz mı hiç?

Sütlaç Tarifi için linki tıklamanız yeterlidir.

sutlac-tarifi-1 Ramazan Ayı 2. Gün İftar Menüsü

“Bugün ne pişirsem?” telaşından kurtulduk. Afiyetle!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

diyetisyen-banner-reklam-e1586021839943 Ramazan Ayı 2. Gün İftar Menüsü

Önerilen Yazılar

Diyet Et Yemekleri Tarifleri, Hazırlanışı ve Marinasyonu

Siz takipçilerimiz için ve sağlıklı beslenmeye dikkat eden herkes için hazırladığımız diyet yemek tarifleri yazı dizisi devam ediyor. Her hafta farklı türde paylaştığımız yemek tarifleri...

Ramazan Ayı 11. Gün İftar Menüsü

Bugün Ramazan Ayı'nın 11. gün orucunu tuttuk ve 11. iftarımız için hazırlık yapıyor olacağız. Siz bugün de düşünmeyin "bugün ne pişirsem?" diye. Biz sizin...

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) Nedir? Fodmap Diyeti Nasıl Uygulanır?

Son dönemlerde sindirim sistemleri ile ilgili sorunları sıkça duymaktayız. Şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, gaz problemleri ve kabızlık en sık duyulan sindirim problemlerinin başında gelmektedir....

Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Sağlıklı beslenmek, sadece bir süreliğine kilo vermek için değil, hayat boyu sürdürmeniz gereken bir beslenme şeklidir. Yani olması gereken doğal beslenme şeklidir. Uzak Durulması...

Son Yorumlar