Ramazan Ayı 2. Gün İftar Menüsü

Ramazan Ayı’nın ikinci günü. Okulların son demleri. Şehir dışında okumakta olan gençlerin de evleri kadar anne yemekleri burnunda tütüyordur mutlaka. Bir de üzerine Ramazan orucu eklendiğinde hasret büyüyor da büyüyor. Madem öyle bugünkü iftar menümüzde neden anne kokusunu içinde barındıran anne yemekleri olmasın ki değil mi? Ramazan Ayı 2. Gün İftar Menüsü  verdiğimiz tariflere devam ediyoruz!

Düşünün, mis gibi kokan bir anne köftesi, patates kızartması ancak en sağlıklısından, yanında anne pilavı olmazsa olmazımız. Köfte, pilav ve patates olur da ayransız olur mu? Tatlılardan ise anne sütlacı ile menüyü tamamlayalım ne dersiniz?

Günün İftar Menüsü

Bugün ilk yemeğimiz Yayla Çorbası. Anne yemeği konseptinin buram buram anadolu kokan lezzeti. Anne sıcaklığıyla eş değerde olmasa da içinizi ısıtacak bir öneri. Hele bir de anne yoğurduyla yapıldığında daha mı lezzetli oluyor ne.

Öyleyse anne yoğurdu ile yapacağınız Yayla Çorbası Tarifi linkin diğer ucunda sizi bekliyor.

yayla_corbasi-e404931f-01a7-4fbc-82dc-3f860bcdaf1b

İkinci yemeğimiz ise ana yemek olarak anne köftesi olacak. Anne köftesi deyip geçmeyin. Onu lezzetli yapan içindeki malzemelerin yanı sıra içine katılan anne sevgisi, anne şevkati tabiki. Çocukların da en çok sevdiği yemeklerin başında istisnasız köfte geliyor. Köfte de en çok ızgaraya ya da tavaya yakışıyor. Yağsız tavada kızartılan anne köftelerinin tadına da doyulmuyor.

Ana yemeğimiz olan Anne Köftesi Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

201610311348-b

Anne köftesi olunca yanında patates olmadan olur mu? En az siyam ikizi kadar birbirini tamamlayan iki lezzetli yemektir patates ve köfte. Madem köfteyi tavada kendi yağı ile kızarttık patatesi daha hafif yapmakta fayda var deriz. Fırında pişirilecek olan patates tarifimizde patatese lezzet veren yine anne yoğurdu ve baharatlar olacak. Üstelik zeytinyağı ile daha da lezzetlendireceğiz.

Tarif parmağınızın ucunda. Fırında Soslu Patates Tarifi için linki tıklamanız yeterli olacaktır.

patates

Köftenin yanına iyi giden diğer yemek nedir diye sorsak eminiz ki bir çoğunuz pilav diyeceksiniz. Madem öyle bizde anne köftesi ve patatesten sonra bir de tel tel pişmiş pilav tarifini sizinle paylaşalım istedik. Bir de tavuk suyu ile tadını taçlandıralım istedik. Bunu herkes yapar demeyin. Pilavı tane tane pişirmek sanat ister.

Tereyağlı Pilav Tarifi için linki tıklayın.

tereyagli-pilav-tarifi

 
 

Sırada içecek olarak naneli ayran var. Tüm gün oruç tuttunuz içiniz yandı. Asitli içecekleri evimize sokmuyoruz. Bu durumda ne yapıyoruz peki bu durumda? Tabi ki yine anne yoğurduyla yapabileceğiniz, içinizi ferahlatacak lezzet naneli ayran yapıyoruz. Paylaşacağımız tarifle naneli ayranı yapın atın dolaba. Sadece iftarda değil sahurda da serin serin için. Hatta Ramazan ayından sonra da yaz sıcaklarını doğal yoğurtla yapacağınız naneli ayranla serinleyerek geçirin.

Naneli Ayran Tarifi için linki tıklayın.

naneli-ayran-2

İftar yemeklerimiz hazır ama tatlı olmadan olur mu hiç? Tatlımız hafif olsun. Anne yemekleri yapmışken tatlımızda da anne kokusu olsun. Tatlımızda sütlaç olsun. Kimbilir? belki de çocukluk yıllarınızda en sevdiğiniz tatlılardan biriydi sütlaç. Sıcak günlerde ve orucun üzerine de iyi gider bizce. Üzerine de tarçın eklendi mi değmeyin yiyenlerin keyfine.

Tarçın demişken faydalarından da bahsedelim kısaca. Tarçın mideyi rahatlatır ayrıca zayıflatıcı etkisi de vardır. Şekeri düşürüyor ve kolesterolü dengeliyor. İltihap önleyici olarak kullanılabilir. Mikropların ve zararlı mikroorganizmaların oluşmasını engeller. Hafızayı güçlendirir ancak bu konuda daha kuvvetli araştırmalara da ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca tarçın özü Alzheimer hastalarında görülmekte olan “tau proteinlerinin kümelenmesini” önleyerek hastalığın ilerlemesini durduruyor. Bu kadar faydaları olan tarçın sütlacın üzerine yakışmaz mı hiç?

Sütlaç Tarifi için linki tıklamanız yeterlidir.

sutlac-tarifi-1

“Bugün ne pişirsem?” telaşından kurtulduk. Afiyetle!

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.