Ramazan Ayı 15. Gün İftar Menüsü

Bugün Ramazan Ayı’nı ortaladık. 15. gün orucu ve ardından gelen 15. gün iftarı için hazırladığımız menüyü paylaşıyor olacağız sizinle. Bugün geleneksel tatlara yer vermek istedik. Yoğurtlu Hünkar Çorbası Tarifi ile başlayacağımız iftar menümüz ana yemek olarak Gaziantep mutfağının en önemli yemeklerinden biri olan Ali Nazik Tarifi ile devam edecek. Ezogelin Pilavı Tarifi izleyecek Ali Nazik Tarifini. Hem Ramazan Ayı hem de menümüzde bulunan pilavın yanına Ramazan Şerbeti Tarifini ekledik. Hadi mutfağa girelim ve hazırlayalım iftar yemeğimizi.

Yoğurtlu Hünkar Çorbası

Yoğurtlu Hünkar Çorbası Anadolu mutfağının sevilen lezzetlerinden biridir. Üstelik evde kalmış bayat ekmekleri değerlendirmek için de size kolaylık sağlamaktadır. Ramazan Ayı’nda özellikle sürekli taze ekmek yeme isteği ile bayat ekmekler mutlaka bulunuyor. Onları değerlendirmek için güzel bir yöntem olacak sizin için de. Kalmış bayat ekmekleri hem çorbanın iç malzemesinde hem de sunumunda kızarmış ekmek olarak kullanabiliyor olacaksınız. Tarifimiz dört ila altı kişilik ve hazırlama ile pişirme süresi ise sadece 15 dakika.

Püf Noktası: Süzme yoğurt için evinizde mayaladığınız ancak ekşimiş yoğurtlarınızı değerlendirebilirsiniz. Temiz bir tülbent ya da mutfak için edindiğiniz özel bez çuval kullanarak kendiniz yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yoğurdu kullanacağınız süzme bezine dökerek ortalama bir gün kadar bekletmeniz olacaktır. 

Yoğurtlu Hünkar Çorbası Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

yoresel

Gaziantep İncisi: Ali Nazik

Gaziantep yöresinin en önemli ve en bilindik yemeğidir Ali Nazik. Menüsü kebap çeşitlerinden oluşan hemen hemen tüm restoranlarda mutlaka yer verilmektedir. Neden sizin iftar menünüzde ve sofranızda olmasın ki? Adını arapça dilinden alan yemeğimiz rivayete göre seferi esnasında yolu Gaziantep’e düşen Yavuz Sultan Selim’e ikram edilmiştir. Bu yemeği yerken közlenmiş patlıcanla etin uyumuna bir kez daha şahit olacaksınız. Paylaştığımız tarif kıymadan yapılan kebapla yapılmış olan bir tarif. Ancak siz bu tarifi dilerseniz kuşbaşı etle de yapabilirsiniz. Tarifimiz dört kişilik. Pişirme süresi ise farklı aşamalardan geçiyor olsa da 45 dakika sürüyor.

Ali Nazik Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

 
 
 ali-nazik-tarifi

 Ezogelin Pilavı

Ali Nazik kebabının yanında bugün değişik bir pilav servis edeceğiz. Ezogelin Pilavı içinde faydalı bir çok sebze içeriyor. Hem lezzetli, hem faydalı hem de alışılmışın dışında olan bu tarif dört kişilik pilav yapabileceğiniz kadar malzeme içeriyor. Pişirme süresi ise ortalama yarım saat kadar.

Ezogelin Pilavı Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

ezogelin_pilavi-8578e4b4-537b-4787-b7da-fa8e97f7eef6

Buz Gibi İçilir: Ramazan Şerbeti

Ramazan Ayı’nda en çok susuzluktan şikayet edilir. Hele bu sıcak günlerde tutulan oruçlarda susuzluk kaçınılmaz oluyor. Biz de bu derdinize çare olacak leziz bir şerbet tarifi paylaşıyor olacağız sizinle. Üstelik paylaşacağımız tarif kan şekerinizi dengeleyecek ve sindirim sisteminizin de düzenli çalışmasını sağlayacak. Rengi ise tamamen doğal. Her hangi bir katkı maddesi içermiyor bu nedenle oldukça güvenle tüketebileceğiniz özel bir tarif. Taze ve kuru meyvelerden yapabileceğiniz Ramazan Şerbeti Tarifi beş kişilik. Üstelik hazırlanması da oldukça hızlı ve pratik.

 
Ramazan Şerbeti Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.
osmanlı-serbeti-tarifi

 Aşureye En Büyük Rakip: Yörük Sütlacı

İçindeki malzemeler size ilk etapta aşureyi hatırlatmış olabilir. Ancak paylaşacağımız tarif bir sütlaç. Yörük sütlacının tarihi çook eskilere dayanıyor. Onu farklı kılan ise içindeki bakliyat çeşitleri ve zengin malzemeleri. Bu nedenle sütlaca benziyor ancak tadı tamamen farklı. Tadını kuru bakliyatlardan ve kuru meyvelerden, rengini safrandan, kıvamını ise nişastadan alan yörük sütlacı ile bir tanıştığınızda bir daha vazgeçemeyeceksiniz. Tarifimiz beş kişilik. Hazırlama süresi ise sadece yarım saat.

Yörük Sütlacı Tarifi İçin linki tıklayabilirsiniz.

yoruk-sutlaci-tarifi

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.