Kuru Bakliyat Ailesinden: Yeşil Mercimek ve Faydaları

Yeşil mercimek aslında hemen herkesin mutfağında pişen ve sevilen kuru baklagil türlerinden sadece biri. Peki biz neden herkesin bildiği bir besini size anlatmak istiyoruz? Aslında biz yeşil mercimeğin besin değerleri ve zayıflama üzerindeki etkileri ile ilgileniyor ve size de bu yönde bilgi aktarmak istiyoruz. Hemen hemen her hafta bir kuru baklagil tanıtacak ve zayıflama üzerindeki etkilerinden bahsediyor olacağız size.

Yeşil mercimeğin zayıflama üzerindeki etkileri demiştik. İşte bu yüzden beslenme ve diyet uzmanlarının danışanlarına yazdığı diyet listelerinde vazgeçilmez besinler arasında yerini alıyor. Yeşil mercimek tüketildiğinde o günkü kalori miktarını direk daha aşağıya çekmiş oluyorsunuz. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor ve bağırsaklarınızın da düzenli çalışmasına yardımcı oluyorsunuz. Tam da bu sebeple yeşil mercimek sofralarınızdan eksik olmamalı diye de bir öneride bulunuyoruz.

 

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir ve Zayıflatır mı?

fft20_mf3992692

 • Yeşil mercimek  tam bir diyet lifi ve vitamin deposudur. Mercimeğin içeriğinde bulunan yüksek oranda faydalı karbonhidrat ve çok düşük oranda glisemik indeksi bulunmaktadır. Sindirimi uzun sürebilen yeşil mercimek karbonhidratları kana oldukça yavaş geçmektedir. Bir tabak yeşil mercimek tükettiğinizde tokluk süreniz oldukça uzun sürmektedir.
 • Yeşil mercimek doğal lifler içermekte ve bu diyet lifleri çözünebilir ve çözünemeyen lifler şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Vücuda giren çözünebilir lifler zararlı maddeleri hapsederek vücudunuzdan atılmasını sağlamaktadır. Bu da kolesterol düzeyinizi kontrol altına almanıza yardımcı olur.
 • Çok iyi bir lif kaynağıdır. Yeşil mercimek ile mideye girdiklerinde şişerek bir hacim oluşturur ve bu da az yeseniz bile çok fazla yemişsiniz hissi vererek daha az kalori almanızı sağlar. Tokluk hissinin uzun sürmesine sebep olur ve diyetinizde size büyük bir yardımcıdır.
 • Bağırsakların hareketini artırmakta yeşil mercimek oldukça büyük bir role sahiptir.
 • Yeşil mercimeğin potasyum oranı oldukça yüksektir. Bu durum tansiyonu düşürmeye ve dengelemeye yardımcı olmaktadır. Kiloya bağlı olarak oluşan tansiyonu olan bireylerde özellikle oldukça etkilidir. Tüketildiğinde zayıflatırken tansiyonu da düşürmektedir.
 • Yeşil mercimek çok iyi folik asit deposudur. Özellikle hamilelik sürecinde, osteoporoz, kanser hastaları ve kalp hastaları mercimeği sık tüketmelidir. Uzmanların tavsiyesi ise haftada en az dört kere ana yemek ya da salatalara eklenmesi yönündedir.

bacakli_yesil_mercimek_corbasi_sivas-8bb8f21f-87e2-44da-97fb-612f42c66d9f

 • Yeşil mercimek iyi bir protein kaynağıdır. Besinlerin ısı etkisi denilen bir mekanizma ile metabolizma hızını artırmaktadır. Sindirime bağlı enerjinin artması sebebiyle diyet sürecinde mucize etkileri ortaya çıkmaktadır.
 • Yeşil mercimek içeriğindeki karbonhidrat ile vücuda kaliteli şeker verir. Eğer bir birey tek yönlü besleniyorsa yeterli miktarda şeker alamadığı için buna bağlı oluşan halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk yaşayabiliyor. Oysa salatalara eklenecek iki yemek kaşığı kadar yeşil mercimek vücuda yeterli miktarda şekeri kazandırmakta ve diyete bağlı gelişen bu semptomların görülme durumu azalmaktadır.
 • Antioksidan etkileri mevcuttur. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yeşil mercimeğin yağ içeriği oldukça düşüktür ve çoğunluğu doymamış yağ asitlerinden oluşur. Ayrıca kolesterol içermemektedir.
 • Yeşil mercimek karbonhidrat ve proteinle birlikte fosfor, kalsiyum, potasyum, demir, sodyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve yüksek miktarda folik asit içermektedir.
 • İçeriğindeki protein zenginliğinden ve kompleks karbonhidrattan doğru şekilde pişirildiğinde yararlanılabilmektedir.
 • Havada bulunan azotu toprağa bağlayan sayılı baklagil türünden biridir. İçeriğindeki besin maddelerinin yanı sıra keklerinde %5-20 oranında azot bulunması toprağın verimliliğini artırmada önemli bir rolü olduğunu göstermektedir.
 • Dört besin grubundan birini oluşturan et, yumurta ve kuru baklagil grubu içerisinde yer almaktadır. Besin öğesi bileşimi ve posa içeriği açısından en az haftada üç kez mutlaka tüketilmelidir.

yesil-mercimek5

Diyet İçin Yeşil Mercimek

Hayvansal ürünlerin içerdiği protein tüketimi yetersiz olan bireylerde, yağ ve kolesterol açısından kısıtlı diyet tedavilerinde, kilo verme amaçlı yazılan diyet programlarında lif açısından zengin beslenmenin gerektirdiği durumlarda tüketimi artırılmalı ve protein gereksinimi karşılanmalıdır.

Ayrıca vegan beslenmeyi tercih edenlerin de beslenme listelerinden eksik etmemeleri gereken bir besin maddesidir. Ayrıca Hayvansal ürünler tüketmeyenler için hayvansal proteine en yakın besin maddesi olarak gösterilmektedir.

Yeşil Mercimeği Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeşil mercimeğin protein kalitesini artırmak istiyorsanız mutlaka tahıllarla birlikte tüketmelisiniz. Pişirme usullerine uygun olarak pişirdiğinizde, zengin C vitamini içeriği olan meyve ve sebzelerle tüketildiğinde yapısındaki kalsiyum ve demirin vücutta kullanımı artmaktadır. Mesela, bir porsiyon mercimek yemeği, bir ya da iki dilim tam tahıllı ekmek ve taze mevsim salatası ile tüketildiğinde protein kalitesi artmaktadır.

yesil-mercimek-1024x685

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.