Kışın Sağlıklı ve Formda Kalmak için Öneriler

Kış aylarında kiloların geri geldiği bir döneme giren insanlar, egzersiz ve  hareket konusunda da oldukça tembel davranırlar. Bir çeşit kış uykusu diyebileceğimiz bu süreçte, hareketsizlikten kaynaklanan kilo alımları gerçekleşebilir. Sağlıklı ve Formda Kalmak aslında sandığımız kadar zor değil ve bu sadece alışkanlık kazanmaya bağlı,kendinizi iyi hissetmeye başladığınızda zaten buna alışmaya çok yaklaşacaksınız ve size bu hayata başlamanın maddelerini sunuyoruz.

Oysa kış aylarında da kilonuzu korumak ve sağlıklı bir şekilde beslenerek, hareket kabiliyetinizi arttırmak mümkündür. hatta kış aylarında çıkacağınız yürüyüş egzersizi çok daha keyifli olabilir. Çünkü hem ısınmış olursunuz, hem de yaz sıcağındaki terleme ve güneşin zararlı etkilerinden uzak kalmış olursunuz.

İdeal kilonuza kavuşmuşsanız, bu kiloda uzun süre kalmanız önemlidir. Kilo almamaya ve vermemeye çalışmalısınız. Kilonuzu en iyi şekilde korumak için düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme şeklini korumalısınız.

third-11

Kışın Nasıl Formda Kalınır?

Kış aylarında formda kalmak için güne 20 dakika erken başlayıp, esneme hareketleri ile başlayabilirsiniz. Esneme vücudunuzu aktiviteye hazırlar ve ısıtır.

Bu ısınma süreci sonrası, yürüyüş yapabilir, ya da bölgesel incelme sağlayan hareketlerle ev tipi bir egzersiz çalışması yapabilirsiniz. Kendinizi daha zinde hissetmek için, portakal ya da greyfurt suyu içerek, güne başlayabilirsiniz. Taze sıkılmış meyve suyunuzu içtikten sonra, şekersiz bir kahvenin yanında iki dilim kızarmış ekmek, peynir, zeytin gibi kahvaltılık ürünleri, bol yeşillikle tüketebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam her zaman hayatınızda olması gereken  temel gereksinimler arasındadır. Yani kilo verip, sonrasında yine hareketsiz ve sağlıksız bir hayata dönüş yaparsanız, ömrünüz boyunca hep kilo sorununuz olacaktır.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Yaz Kış Fit Olmak için Neler Yapmak Gerekir?

 • Mutlaka güne kahvaltıyla başlayın.
 • Acıktığınız zaman ilk önce su için.
 • Gün içinde bol bol yeşil çay tüketin.
 • Besin değeri yüksek, kalorisi az olan gıdaları tüketin.
 • Günde en az 8 saat uyuyun.
 • Tuz ve şeker tüketimini azaltın.
 • Günde en az yarım saat yürüyüş yapın.
 • Şekerli ve paketlenmiş ürünleri tüketmekten kaçının.
 • Doğal ve lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin.
 • Bitki çaylarından düzenli olarak yararlanın.
 • Mutlaka öğle ya da akşam yemeği yemeye çalışın.

Form Çayları Tüketmek Gerekli Mi?

Zayıflama ilacı olan form çayları yerine, kayısılı olan doğal bitki çaylarını tüketmeye özen gösterin. Zayıflama ilaçları ya da zayıflama haplarını kesinlikle bilinçsizce kullanmamalısınız.

Form çaylarını yemeklerden sonra içerek daha kolay bir sindirim sağlayabilirsiniz. Su tüketiminin azaldığı kış aylarında da mutlaka 2 litre su içmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Vücudun en önemli ve en çok ihtiyaç duyduğu besin sudur. Bu nedenle su içmeyi artık alışkanlık haline getirerek olağanlaştırmalısınız.

Bitki çayları arasında L-carnitine içeren ürünler de bulunmaktadır ve bu ürünler yap yakıcı özelliklere sahiptir. ancak emzirme döneminde olanlar ve hamileler bu çayları tüketmemesi gereken kişiler arasındadır.

third-12

Erken Kalkın

Geç yatıp geç kalkanlar için metabolizma çok başka şekilde çalışmaktadır. Bu durum kilo vermenizi zorlaştırabilir. Çünkü güne erken başlayarak saat 9’a kadar kahvaltınızı yaparsanız, metabolizmanız daha hızlı çalışacaktır.

Gün içinde mutlaka egzersiz ve yürüyüş yapın. Günlük 1 saat egzersiz bile oldukça fayda sağlayacak ve vücudunuzun daha sıkı olmasını sağlayacaktır. Kahvaltı sonrası eğer boş vaktiniz varsa ve çalışmıyorsanız çıkıp yürüyüş yapın. Eğer yürümek için uygun alanınız yoksa, her yerde bulunan alışveriş merkezlerine giderek mağazaları gezmeniz bile size tahmininizden daha çok kalori yaktıracaktır.

Akşam Yemeklerini Dengeleyin

Akşam yemeği için en ideal saat 7’dir. Saat 7’den sonra oldukça zor hazmedeceğiniz akşam yemekleri sizin için kilo vermeyi zorlaştıracaktır.

Hafif bir akşam yemeğinde, protein olarak 100 gram kadar et, bol yeşil salata ve bir küçük kase yoğurt yeterli olacaktır. Herkesin doyma kapasitesi farklı olduğu için akşam yemeği için ne kadar besin tüketileceği değişmektedir.

Ancak günün en hafif öğününün akşam yemeği olması gerekmektedir. Akşam yemekleri ne kadar hafifse, o kadar sağlıklı bir öğün olmuş olur.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.