2 Haziran 2020, Salı

Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler

Hayatımızdaki her kutlamayı yemek yiyerek yaparız. Bir araya geldiğimiz her zaman yemekler, atıştırmalıklar ve içecekler tüketiriz. Asırlardır ziyafet sofralarından  eksik olmayan kuş sütleri ile donatılmış sofralarda bulunan yüzlerce çeşit ürünle, kilo alma derdi olmadan yemek yiyen insanlar, teknolojinin gelişmesi ve güzellik algısının değişmesiyle bu tüketimi değiştirmiştir.

Aslında uzun yıllar önce, gay olan modacıların kadınların güzellik algısını değiştirdiği ve bunu kıskançlık nedeniyle yaptıkları düşülmektedir. Çünkü kadınlara özgü olan yuvarlak hatlar, erkek vücudunda olmadığı için zayıf ve çekiciliği yok olmuş olan kadınların, zayıf kadınlar olduğu algısı yayılmıştır.

Sonuç itibarı ile baktığımızda, geçmişten günümüze değişen ideal vücutlar, şişmandan öte obez sayılabilecek  bedenlerden, kum saati vücutlara,  balık et vücuttan atletik vücutlara uzanan bir değişim geçirmiştir. Bu ideale ulaşmak için aç gezen kadınlar, sağlıklarını tehlikeye atacak estetik müdahaleler ve ölümcül diyetlerle yaşamlarını sürdürmeye çalışmıştır.

none-3 Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler

Kadın bedeninin objeleştirildiği günümüzde zayıf olmak değil, ideal kiloda olmak sağlıklı olmanın göstergesidir. Bu nedenle ideal kiloyu korumak için yapılması gerekenler özellikle tok tutan yiyecekler tüketmekten geçer.

Tok Tutan Yiyecekler Ne Zaman Tüketilmeli?

Tok tutan yiyecekler ara öğünlerde ya da uzun süre açlığa maruz kalınacak zamanlarda tercih edilebilir. Tabi hali hazırda bir diyet yapıyorsanız, yoğunlukla bu gıdaları tüketmeniz de söz konusu olabilir.

Ara öğünleri geçiştirmezseniz, tok tutan besinler sayesinde ana öğünlerinizde de fazla yemek yemek zorunda kalmazsınız. Her şeyden ölçülü yediğiniz sürece her zaman kilonuzu korumanızın mümkün olduğu sağlıklı beslenme sisteminde, şekerli gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.

Formunuzu korumak için çok fazla bir şey yapmanıza gerek kalmadan, unlu mamuller ve şekerli yiyecekler yemezseniz, gayet hafif ve zinde hissedebilirsiniz. Özellikle günlük 40 dakikalık egzersizleri de ihmal etmemelisiniz.

Siz de dolabınızdan sağlıksız besinleri atarak, tok tutan ve bol lif içeren gıdaları yerleştirme sürecinizde alışverişlerinizde bu yiyecekleri sepetinize eklemelisiniz.

Yumurta

Tam bir protein deposu olan yumurta, kayısı kıvamında tüketildiği sürecede günde 3 – 4 tane yenebilir. Özellikle kahvaltılarda tüketeceğiniz gezen tavuk yumurtaları, sizin için için en ideal besin kaynağıdır ve uzun süre acıkmanızı engellemektedir.

none-1 Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler

Yulaf Kepeği

Dukan diyetinin vazgeçilmezi yulaf kepeğini yumurtaya katarak ya da diğer bir çok farklı şekillerde tükettiğinizde ne kadar uzun süre tok kaldığınıza ve acıkmadığınıza gerçekten de şaşıracaksınız.

Büyük marketlerde kolayca bulunan yulaf kepeğini, yoğurda, çorbalara ve yumurtaya katarak tüketebilirsiniz. Omletin içine bir kaşık katarsanız ekmek bile yemenize gerek kalmaz.

Yoğurt

Her evde bulunan kaymaksız yoğurdu, özellikle içine tarçın, zencefil ve zerdeçal katarak tükettiğinizde en çok tok tutan besinler arasında olduğunu fark edeceksiniz. Yemeklerden 15 dakika önce bu karışımı tüketirseniz, göbek bölgesindeki yağlanma sorununuza çözebilirsiniz.

Badem

Kavrulmamış badem de uzun süre tok tutan gıdalar arasındadır. En kaliteli yağları içeren bademler günde en fazla 20 adete kadar tüketilebilir. Tok tutan ara öğünler arasında yer alan bademi isterseniz kefir ile birlikte içebilirsiniz.

none-1 Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler

Sütlü Kahve

Şekersiz olarak tüketebileceğiniz sütlü kahve de ara öğün olarak tercih edebileceğiniz tok tutan gıdalar arasında yer almaktadır.

Elma

Elma çok iyi bir enerji vericidir ve bu nedenle sabah kahvaltısı yapmaya vakti olmayanlar için en ideal kahvaltı öğünüdür. Elma doğrayıp içine yulaf ezmesi eklerseniz, güne oldukça sağlıklı bir başlangıç yapmış olursunuz.

Yeşil Çay

Çay içemiyorsanız yeşil çay içerek aynı canlandırıcı ve uyandırıcı etkiyi yaşarken, aynı zamanda da yağ yakıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Günde en az 3 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz. Cildinizin daha gergin ve diri görünmesini sağlayan yeşil çay, oldukça sağlıklı bir içecektir.

none-2 Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler

Hayvansal Protein

Et ürünleri de uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır. Ancak yağsız pişirilmiş ve ızgara yapılmış olan ürünleri tercih etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

diyetisyen-banner-reklam-e1586021839943 Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler

Önerilen Yazılar

Hipertansiyon Beslenmesi

Hipertansiyon, atardamarların sürekli bir şekilde kan basıncını yükseltmesi durumudur. Çağımızın en yaygın görülen hastalıklarından olan bu damar hastalığı genellikle orta yaş ve üzeri kişilerinde...

Balık Yemekleri | Sağlıklı Diyet Balık Tarifleri

Özellikle kış mevsiminin en değerli ve faydalı besinlerindendir balık. Madem balığın en bereketli olduğu mevsimdeyiz öyleyse diyet yemek tarifleri yazı dizimize nefis balık tarifleri...

Akdeniz Beslenmesini Tercih Etmenize Sebep Olacak Etkenler

Size normal zamanlarda bile tercih edilen Akdeniz  Mutfağı ile bir beslenme öneriyor olsaydık cevabınız ne olurdu? Hayır diyemiyorsunuz değil mi? Düşünün öğünlerinizde en sevdiğiniz...

Taylan Kümeli’den Göbek Eriten Mucize Diyet Programı 3. ve 4.Hafta

Taylan Kümeli'nin göbeğinden şikayetçi olanlara özel yazdığı göbek eriten diyet programında üçüncü ve dördüncü haftaları buluyor olacaksınız yazımızda. Yine üçüncü ve dördüncü haftalarda da...

Son Yorumlar