Bir çeşit beyaz kan hücreleri olarak kabul edilen T-hücreleri vücudu kan akışı boyunca dolaşarak, hücresel anormallikleri ve beraberinde patojenleri tespit ederek, gerektiğinde ise yok etmek için çalışmaktadır.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi sağlanabilmesi için T-hücreleri oldukça önemlidir. Beyaz kan hücrelerinin vücuttan kaybı ya da azalması sonucunda vücudun işleyişinde sıkıntılar yaşanabilmektedir. Birden fazla tipte T-hücresi bulunmaktadır ve bu hücreler bağışıklık sistemi için de önem taşımaktadır.

T-hücrelerinin amacı zararlı hücrelerin vücuttan yok edilmesi, yabancı mikrop ve patojenlerin tespit edilebilmesi için vücudun taranması, enfekte hücrelerinin yok edilmesi gibi görevleri mevcuttur.

Ek bağışıklık hücrelerinin harekete geçmesine yardımcı olmak, karşılaşılan mikroplar için ise hafızaya alarak bir çeşit veritabanı oluşturmaktan sorumludur.T-hücreleri ayrıca otoimmün rahatsızlıklar, alerjik reaksiyonlar ve vücudun organ naklini kabul etmesini içermekte olan bağışıklık yanıtları için önem taşımaktadır.

Vegan Beslenmede Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin gerektirdiği en önemli etkenlerden biri sağlıklı yaşam biçimi, aynı zamanda dengeli ve yeterli beslenmektir.
 
Ancak bilindiği gibi vegan beslenmede hayvansal kaynaklı ürünler tüketilmekte ve vücut bağışıklık sistemi için yararlı olabilecek bazı vitamin ve minerallerden mahrum bırakılmaktadır.
 
Buna rağmen bazı vegan beslenme tarzlarının ise bağışıklık sistemi için daha faydalı olabileceğini göstermekte olan çalışmalar da mevcuttur. Meyve ve sebzelerin içeriği flavonoidler ve karotenoidler gibi antioksidanlarla donatılmıştır.
 
Flavonoidler meyve ve sebzelerle beraber tahıl ürünlerinde de bulunmakta Ve anti-viral özellikler barındırmaktadır. Karotenoidlerle dolu besinlerin tüketimini artırmak T-hücrelerinin beraberinde bağışıklık sistemini de güçlendirecektir.
 
Vegan beslenme biçimini benimseyen kişiler bağışıklık sistemini güçlendirebilmek ve T-hücresi aktivitesine olumlu yönde etkileyebilmek için çalışmakta olan antioksidan maddelerin alımı artırılmalıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Vegan Besinler Nelerdir?

Vegan beslenme biçimini benimsemiş olan bir çok insan mevcuttur. Bu kişilerde yeterli beslenememe ve sonucunda bağışıklık sisteminin zayıflaması endişesi olabilmektedir. Ancak vegan beslenenler için de bu açığı kapatmaya yardımcı olabilecek önemli besin maddeleri mevcuttur. Bu beslenme maddelerinin beslenme programına dahil etmesi gerekmektedir. Bu besinler:

  • Sarımsak
  • Tüm meyve çeşitleri
  • Tüm sebze çeşitleri
  • Zencefil
  • Zerdeçal
  • Havuç
  • Miso

Miso, bağırsak sağlığının gelişmesine yardımcı olacak faydalı bakteriler kazandıracak olan faydalı fermente bir besin maddesidir. Ayrıca vücudun sağlığını destekleyen vitaminler, mineraller ve folik asit açısından zengin kaynaklara sahiptir.