12 Haziran 2020, Cuma

Vücut Kitle Endeksi Düzenleme

Kilo vermek isteyenlerin karşısına çıkan ve kaç kilo olmaları gerektiği konusunda iyi bir yönlendirme sağlayan bilimsel şişmanlık sınırı ölçücü vücut kitle indeksi sonucunun değerlendirmesidir. Vücut Kitle Endeksi Düzenleme konusu fiziksel ve mental olarak sağlıklı bireyler olmak için önem verilmesi gereken bir konu.

Vücut kitle indeksi hesaplanırken, boy ve kilo oranının cinsiyete göre hesaplanan sonuçları dikkate alınır. Otomatik hesaplayıcılar sayesinde siz de ideal kilonuzu bulabilirsiniz. İdeal kilosunda olan bir insan, formunu korumak için sağlıklı bir beslenme ve egzersizle yaşamını sürdürebilir. Ancak şişman olan kişilerin, ideal kilolarına ulaşmak için diyet yapmaları gerekmektedir.

İdeal kiloya ulaşırken, vücut kitle indeksi ve bel ölçüsü dikkate alınır. Bel ölçüsü 80 cm ve üzerindeyse tehlike çanları çalınmaya başlamaktadır.

morbid-2 Vücut Kitle Endeksi Düzenleme

İdeal Kilodan Uzaklaştıkça Başınıza Neler Gelir?

Eğer siz de hesaplayıcılardan yararlanarak ideal kilo hesaplama sonucuna göre kilolu çıktıysanız, bir çok sağlık sorunu beraberinde gelecektir.

İdeal kilodan uzaklaştıkça, şeker, kalp ve tansiyon sorunları da baş göstermeye başlar. Bunun yanında daha çabuk yorulmaya başlarsınız. Hareket kabiliyetiniz kısıtlandıkça metabolizmanızda da sorunlar meydana gelebilir. Hemen önlem alarak tedaviye başlamazsanız, öldürücü bir hastalık olan obeziteye doğru ilerleme riski vardır.

Obezite Nedir?

Vücutta aşırı derece kilo alımı ve yağ birikmesi obezite olarak adlandırılır. Obezitenin de kendi içinde dereceleri vardır. Hangi aşamada olursa olsun öncelikle hastanın uzman hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

morbid-1 Vücut Kitle Endeksi Düzenleme

Ülkemizde son 10 yılda daha fazla artış gösteren obezite riski, her geçen gün artış göstermektedir. Bu nedenle gerekli olan önlemi alıp, kilo almanız önlenemeyen bir şekilde artış gösteriyorsa, mutlaka gerekli önlemleri alarak bir şeyler yapmanız gerekir.

Obezite Tedavi Edilir Mi?

Obezitenin iki şekilde tedavisi vardır. Bunlardan ilki tercih edildiğinde, diyet ve egzersiz destekli bir ilaç tedavisi başlanır. Hastanın tedaviye verdiği cevaba göre cerrahi müdahaleye ihtiyaç olup olmadığı belirlenir.

Cerrahi müdahalede bir çok operasyon söz konusu olsa da, hepsinin amacı aynıdır. Mide küçültme ameliyatları bir çok açıdan en etkili tedavi yöntemleri arasındadır. Başarıyla sonuçlanan operasyonda, hekimin uygun gördüğü müdahale sonucu, midenin hacminin küçültmesi sağlanır.

morbid-3 Vücut Kitle Endeksi Düzenleme

Küçülten mideye daha az yiyecek gerekeceğinden, hasta sağlıklı bir beslenme düzeni ile kilo vermeye başlar. Kilo veren hastalar çok yüksek kilolu oldukları için ayda 10 – 12 kilo gibi kilo verimi söz konusu olabilir. Ancak belirli bir süre sonra, daha az kilo verilmeye başlanır ve kişinin ideal kilosuna ulaşması sağlanır. Kilo vermek istiyorsanız uzman diyetisyen tarafından bir süre hizmet alarak kendinizi mental olarak hazırlamanızı önermekteyiz.

Obezitenin tedavi edilmesiyle birlikte, hastaların hipertansiyon, tip 2 diyabet, kalp yetmezliği ve uyku apnesi gibi bir çok sorunu da çözülmektedir.

Neden Obez Olunur?

Obezite çoğunlukla genetik olmakla birlikte, yanlış beslenmeden kaynaklanan bir yeme bozukluğudur. Aşırı yemek yiyen ve midesini büyüten insanlar, psikolojik sebeplerden ötürü çok fazla yemek yemeye başlarlar.

Stres, mutluluk, hareketsiz yaşam, sürekli yemek yemek, gereksiz besinlerle mideyi doldurmak, tiroidin çalışmaması, sık sık ve az az yemek yiyenlerin kalorisi yüksek gıdalar tüketmesi, tatlı ve şekerli yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi kilo alımına neden olur. İlk zamanlarda 3 –  4 kilo alan insanlar farkında olmadan her geçen gün daha fazla kilo alırlar.

Sonraki süreçte mide büyüdüğü için, normal porsiyonlarla doymamaya başlarlar. Bu da daha fazla yemek yeme arzusunu körükler. Özellikle sıkıntı ve stres, çok fazla yemek yemeye neden olur.

morbid-4 Vücut Kitle Endeksi Düzenleme

İdeal Kiloya Ulaşmak Mümkün Mü?

Obezite sorunu olanlar gerekli olan tedavi süreçlerini başarılı bir şekilde ilerlettiklerinde ideal kilolarına ulaşacaklardır. Bir çok başarı öyküsü olan obezlerin, en iyi şekilde yararlanacağı hekimlerle buluşması oldukça önemlidir.

Obezite sınırını zorlamadan önce alınacak önlemler dahilinde kilo alımı fark edildiğinde hemen gerekli önlemlerin alınması gerekir. Erken alınan önlemler, daha fazla risk göze almadan ideal kilonuza ulaşmanızı sağlayacak ve sağlıklı bir insan olarak kalmanıza neden olacaktır.

Düzenli egzersiz ve aktif bir yaşamla, ideal kilonuzu korumaya çalışmalı, sağlıklı beslenme odaklı bir hayat yaşamalısınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

diyetisyen-banner-reklam-e1586021839943 Vücut Kitle Endeksi Düzenleme

Önerilen Yazılar

Sağlıklı Beslenmenin Temel Maddeleri

Kilo vermek için yardım aldığınız tüm doktor ve uzmanların verdiği listelerde amaç öncelikle kilo verdirmek değil, sizi sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirmektir. Kaliteli bir yaşam...

Ramazan Ayı 8. Gün İftar Menüsü

Ramazan Ayı'nın sekizinci günü için iftar hazırlama telaşındasınız değil mi? Bir de üzerine "bugün ne pişirsem?" sorusu eklenince bu telaş daha da artabiliyor. Bugün...

Spor Egzersizleri & Evde Kolay Yapılan Egzersizler

Hayatının büyük bir kısmını spor salonlarında geçirenler, sporun hayatlarının bir parçası olduğunu ve bu sayede hayatlarını düzene soktuklarını belirtiler. Ancak bu herkes için geçerli...

Hangi Besin Maddesi Kaç Kalori?

Modern çağın en büyük sağlık problemlerinden biri olmaya başlamakta artık obezite. Fast Food tipi beslenmeler, yoğun yaşama yetişmek için ayaküstü atıştırmalıklar, tv karşısında yenilen...

Son Yorumlar