Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Saç dökülmesi çoğunlukla kalıtsal sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Ancak yetersiz ve sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıkan vitamin ve mineral eksikliği de saç dökülmesine sebep olan etkenler başında gelmektedir.

Şayet saçlar kalıtsal sebeplerle dökülüyorsa, sağlıklı ve dengeli beslenerek bu durumun önüne geçmek mümkün olabilmektedir. Sağlıklı beslenerek saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlayacak, saç dökülmesini yavaşlatacaktır. Ancak beslenmeye dikkat edilmesine rağmen dökülme devam ediyor ise, bu bir hastalığın habercisi olarak sayılabileceğinden doktora muayene olunması gerekmektedir.

 

Saç Dökülmesini Hangi Besinler Önlemektedir?

Saç dökülmesi, kalıtsal ya da sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıkmış olsa bile bazı besinlerle bunun önüne geçmek mümkün olacaktır. Bizler de bu başlık altında saç dökülmesine iyi gelecek besinlere yer veriyor olacağız.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Demir açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler sağlıklı demir kaynağı olarak gösterilmektedir. Bu besinlerin tüketilmesi ile demir eksikliğinden kaynaklı saç dökülmeleri engellenmiş olacaktır.

Demir eksikliği anemisine has belirtilerden biri de saç tellerinin incelmesi ve saç dökülmesidir.

Demir eksikliği, kanda bulunan oksijen seviyesini düşürmekte ve bu sebeple saç köklerinde ve organlarda yer alan hücrelere yeteri kadar oksijen taşınmamasına neden olmaktadır.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Gebelik sürecinde olan kadınlar ve çocuklarda demir eksikliği riski çok daha fazla olmaktadır. Bu nedenle günlük beslenme programınıza bol miktarda sebze, özellikle de yeşil yapraklı sebze eklediğinizde oluşabilecek sorunları da engellemiş olabilirsiniz.

Meyveler

Meyvelerin bir çoğu C vitamini açısından zengindir ve antioksidan etkisi yaratmaktadır. Bu meyveler tüketildiğinde oldukça güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunabilmektedir.

C vitamini, vücutta oluşan enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olmakta, aynı zamanda ısı ve güneşin zararlı ışınlarından ve hava kirliliği sebebiyle yıpranmış olan saçların sağlığını da korumaktadır.

Greyfurt, portakal, çilek, karpuz, mandalina başta olmak üzere C vitamini içeren meyveleri tüketerek saçlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bunların dışında C vitamini içeren meyve ve diğer besinlerle ilgili daha detaylı bilgi edinebilmek için “C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Kuruyemişler

Saçların normal seyirde uzamaya devam edebilmesi için E vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca esansiyel yağ asitleri ve sülfür içeren kuruyemişler de saçların uzaması için oldukça etkili olmaktadır.

Ceviz, badem, fındık gibi yemişler saçlara doğal parlaklık vermekte, yer fıstığı ise saç dökülmelerine sebep olabilecek tiroid bezi problemlerinin önüne geçen iyot açısından oldukça zengindir.

Yoğurt

Kalsiyum ve protein açısından zengin olan yoğurt, tüketildiğinde saçların uzamasına yardımcı olmakta ve bununla birlikte sindirime yardımcı olacak iyi bakteriler içermektedir.

 

Deniz Ürünleri

 Balık, midye ve karides gibi deniz ürünleri saç köklerini güçlendirmekte ve hormonların dengeli bir şekilde vazife görmesine yardımcı olacak çinko mineralini içermektedir. Özellikle erkek tipi saç dökülmesinde çinko eksikliği büyük rol oynamaktadır.

Bunun yanı sıra aşırı miktarda çinko tüketimi söz konusu olduğunda da saç dökülmesine yol açabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir ve saçlara iyi gelmesi için çinko takviyesi doktora danışılmadan kesinlikle alınmamalıdır.

Fasulye

Hayvansal gıdalar aracılığıyla alınmakta olan protein için, en sağlıklı alternatiflerden biri de fasulyedir ve fasulye tüketimi ile sağlıklı saçlara sahip olmak için gereken protein sağlanabilmektedir.

 

Tavuk ve Hindi

Yeterli miktarda protein tüketmeden sağlıklı saçlara sahip olmak ve sağlıksız beslenme sebebiyle ortaya çıkan saç dökülmelerini durdurabilmek mümkün olmamaktadır.

Bu noktada gereken proteini sağlıksız ve yağlı et gibi besinlerden almak yerine daha az yağlı olan ve kaliteli protein kaynağı olarak gösterilen tavuk eti ve hindi etinden alabilmek mümkün dolabilecektir. Ayrıca biotin ve B12 vitamini içermekte olan yumurta da saçları güçlendirecektir.

 

Havuç

Gözler için oldukça faydalı besinlerden biri olarak gösterine havuç aynı zamanda kaliteli bir A vitamini kaynağıdır ve A vitamini sağlıklı saç köklerine sahip olabilmek için gerekli ve önemli bir vitamindir. Sağlıklı olan saç kökleri sayesinde saçın uzaması, daha parlak ve daha dayanıklı olmasını sağlanacaktır.

Kabak Çekirdeği

 Tıpkı ceviz gibi kabak çekirdeği de protein, demir, çinko ve OMEGA6  yağ asitleri açısından zengindir ve tüm bu mineraller saç sağlığının korunmasında yardımcı olmaktadır. Her gün bir avuç kabak çekirdeği tüketildiğinde daha sağlıklı saçlara ulaşabilmek mümkün olacaktır.

Saç Dökülmesine Karşı Beslenme Önerileri

Bazı bilim adamlarına göre, oluşan erkek tipi kelliğin ergenlik çağında artmakta olan testesteron oranlarına bağlanmaktadır. Hayvansal besin temelli yüksek yağ oranlı beslenme testesteron seviyesini arttırmakta ve saç köklerini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle düşük yağ oranı içeren bir beslenme programı sayesinde saç dökülmesi tamamen önlenemiyor olsa bile yavaşlatılabilmektedir.

Proteinden oluşmakta olan saç telleri için günlük beslenme programı dahilinde alınan B vitaminleri ve protein oldukça büyük önem taşımaktadır. Protein de yağlı besinler yerine mercimek, fasulye ve yoğurt gibi kaynaklardan alınabilmektedir. Avrupa’da yapılan bazı araştırmalar soya proteini tüketilmesi halinde saç büyümesinde %15 oranında artış görüldüğü sonucuna ulaşmıştır.

 

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.