Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Sağlıklı beslenmek, sadece bir süreliğine kilo vermek için değil, hayat boyu sürdürmeniz gereken bir beslenme şeklidir. Yani olması gereken doğal beslenme şeklidir. Uzak Durulması Gereken Yiyecekler konusu aslında başımıza çok büyük dertler açacak bir konu ama yaşımız ilerlerdikçe bu sorunlarla başbaşa kaldığımız için bu konuyu hep erteliyoruz.

Bu süreçte hayatınızda önemli bir yeri olacak olan kahvaltı sofraları ve akşam yemekleri ile, her zaman belirli bir düzen dahilinde yaşamaya başlarsınız. Yemek saatlerinizin belirli bir düzen dahilinde belirlenmesi, her açıdan önemlidir.

Ailenizle birlikte oturduğunuz geleneksel aile sofralarından uzak kalsanız bile, tek başınıza da belirli bir beslenme düzeninizin olması gerekmektedir. Mesela kendinize öğünleriniz için saatler belirleyerek, beslenmenizi de hayatınızı da düzene sokabilirsiniz.

Beyaz Ekmek

Hiçbir besleyici değeri olmadığı söylenen beyaz ekmeği hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız. Onun yerine, kendiniz ekmek yapabilir ya da tam buğday ürünlerini, tahıllı ekmekleri tercih edebilirsiniz.

seond-2

Kepekli ekmek içerdiği lifler nedeniyle sindiriminizi kolaylaştırmaktadır. Eğer bir ekmek, gözeneksiz ve dolu bir dilime sahipse, sağlıklı bir ekmektir. İçi delikli olan ekmekler sağlıksız ve hiçbir yararı olmayan ekmeklerdir.

Kızarmış Patates

Kızartmanın hiçbir çeşidini tüketmemeniz önemlidir. Nişasta miktarı yüksek olan patates de kızartıldığında oldukça sağlıksız olmaktadır.

Kızarmış tavuk, patlıcan ve kabak çok yüksek derecede yağ emilimi sağladığı için oldukça zararlıdır. Yanın da bir de pilav varsa, tam bir kalori bombası haline gelir.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

seond-1

Şerbetli Tatlılar

Kültürümüzde şerbetli tatlıların önemi oldukça büyüktür. Özellikle bayram sofralarında yer alan şerbetli tatlılar, bir çok zararlı madde içerir. Bol şeker ve yağ içeren şerbetli tatlıları hayatınızdan çıkarmanız önemlidir. Aksi halde ciddi sağlık sorunları ve şişmanlık gibi durumlar kaçınılmaz olacaktır.

Paketlenmiş Bisküvi ve Çikolatalar

Abur cubur özellikle reklamlarla tam bir uyuşturucu gibi topluma yayılmıştır. Özellikle çocukların uzak durması gereken paketlenmiş gıdaların zararları artık herkesin bildiği katkı maddeleri ve şekerden kaynaklanmaktadır.

seond-3

Ara öğün yerine tüketilen bu ürünlerin her biri çok yüksek kalori içerirler. Sizi doyurmayan sadece geçici bir iştah bastırması sağlayan bu ürünler, kısa sürede yeniden acıkmanıza neden olur.

Şarküteri Ürünleri

Son yıllarda yapılan çalışmaların sucuk, salam, sosis gibi ürünlerin de kansere neden olduğunu belirttiğini duymuşsunuzdur.

Bu ürünler işlenmiş et ürünleri olduğu için oldukça zararlıdır ve özellikle çiğ tüketilen salam, çok zararlı bakteriler içermektedir.

Kola

Diyet çeşidi ya da diğer seçenekleri ile fast food kültürünün zehri olan kola da tüketmemeniz gereken bir içecektir. Kolanın zararları konusunda sayfalarca  bilgi verilebilir. Ancak en önemli sorunu yarattığı şişkinlik ve yapay doygunluk hissi ile birlikte kanseri tetikleyen yüksek şeker oranında gizli.

Şekerlemeler

Değişik renkler ve sevimli şekillerde oldukça zararlı olan şekerlemeler, kanser hücrelerinin artmasına neden olan abur cuburlardır.

Bu ürünlerin meyvelerden yapıldığı iddia edilse de, oldukça zararlıdır. Çocuklardan kesinlikle uzak tutulması gereken bu gıdalar, asla yememeniz gereken ürünler arasındadır.

Dondurulmuş Yiyecekler

Dondurulmuş ürünlerde de yüksek oranda şeker, tuz ve yağ vardır. Tabi ki koruyucu maddelerin de zararları eklendiğinde, bu oran daha yüksek olarak zarar derecesi iyice artmaktadır.

Salata ve Dondurma Sosları

Bol katkı maddesi içeren salata ve dondurma soslarında da yüksek derecede zararlı madde içeriği bulunduğundan hayatınızı limon ve sirke ile sürdürmeniz uygun bir karar olacaktır.

seond-4

Tatlı Krizlerinde Ne Yapmalısınız?

Canınız normal şartlarda tatlı çekmez. Çünkü şeker, insan vücudu için gerekli bir besin değildir. Ancak böyle bir süreçte tatlı istediğinizde, yoğurdun içine kuru  meyveler ve tarçın ekleyerek sağlıklı bir tatlı yapabilirsiniz.

Dondurma da sağlıklı bir besindir ama meyveli olmak kaydıyla! Süt ürünü içeren tatlılar şeker de içerdiği için zararlıdır. Her ne kadar içine bal ekleyerek doğal hale getirmeye başlansa da, bal da tatlı bir gıdadır ve fazla tüketimi yine aynı zarar verici etkiyi sağlayacağından dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Çay ve kahvelerinize şeker eklememeniz, diyet tatlılar gibi diyet ürünlere yönelmemeniz ve doğal ürünlerle beslenmeniz her zaman sağlıklı bir yaşam için önemlidir.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.