Supplementler Nedir?

Pek çok kişinin yanlış bilgi sahibi olması nedeniyle doping ya da ilaç  zannedilen supplementler, besin takviyesi olarak kullanılırlar. İnternette çok fazla satılan ve supplement adıyla piyasada bulunan zararlı ve ilaç niteliğinde ilaç vardır. Bu ilaçlar için yapılan tanımlama; protein tozları, aminoasitler, keratin türevleri, idman öncesi ürünler ve yasaklı madde içermeyen ürünler ilaç değillerdir. Bu ürünler besin takviyesi adını almaktadır. Supplement Nedir sorusunun cevabı kesinlikle ilaç değildir. Çünkü besin takviyesi olan ve dayanıklılığı arttırıcı olan bu ürünler  doping olarak da sayılmamaktadır.

Bu nedenle uyuşturucu ya da sentetik hormon içeren ilaçlarla bu ürünlerin karıştırılmaması oldukça önemlidir. Bilinçli olarak kullanılan bu ürünler, direk kasları geliştirmez ve anında etki göstermez.

suppleme

Supplement Kullanımı

Supplement kullanımı özellikle yoğun aktivite içeren durumlarda oldukça gereklidir. Kas yapımı genetik bir durumdur ve herkes için farklı etki göstermektedir. Supplementler, bu sürecin etkili bir şekilde düzenlenmesini sağlamaktadır.

İyi bir şekilde spor yapmadan ve uyku düzenine, beslenmeye devam etmeden supplementlerin desteği tek başına yeterli değildir. Anabolik steroidler ile karıştırılan supplementler, insanların bu ürünleri kullanmayı bıraktıklarında sarkma ya da hastalık gibi sorunlar yaşayacağını düşündürtmektedir.

Bu nedenle protein tozları doğru yönde seçildiğinde sağlıklı insanlar için hiçbir yan etkileri bulunmamaktadır.

Yan Etkileri

Supplementlerin başlıca kullanım amaçları kas yapmak, güz kazanmak ve vücudu yenilmektir. İkincil olarak da yağ yakımını hızlandırarak, enerjinin artmasını sağlamaktadır.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Bazı durumlarda kas sorunu yaşayanların kas kaybını önlemesi için tedavi amaçlı da kullanılabilir. Sağlıklı insanlarda hiçbir yan etkisi olmayan bu ürünler, kronik hastalığı olanları etkileyebilmektedir. Kilo aldırıcı olarak kullanılan bu takviyelerin, doktor izni olmadan kronik hastalıkları olanlar tarafından kullanılmaması gerekmektedir.

Supplement Çeşitleri

En çok kullanılan supplement ürünleri, toz olan ürünlerdir. Bunun yanında sıvı, tablet ve bar şeklinde olanları da bulunmaktadır.

Protein tozu olarak tercih edilen supplement çeşitleri en fazla tercih edilen besin takviyeleri arasındadır. Özellikle toz proteinler çok sık tercih edilmektedir ama bir çok ürün supplementlerle karıştırılan sahte ilaçlar nedeniyle sıkıntı yaratmaktadır.

Haplar da oldukça sık tercih edilir ve antrenör ile hekim gözetiminde kullanılmalıdır. Özellikle aminoasit ve multi vitamin şeklinde bulunan haplar, oldukça büyüktür.

Gofret yani bar şeklinde olan supplementler spor sonrası ara öğün olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu ürünlerde performans oldukça düşüktür. İçerikleri zayıftır. Kilo aldırıcı olarak kullanılabilirler.

Sıvı ürünler ise, yağ yakımını hızlandırıcı, kilo verdirici olarak tercih edilmektedir. Bir çok farklı çeşitleri vardır.

supp-6

Supplement Neden Kullanılır?

Sporcuların daha dayanıklı olmaları için kullanılan supplementler, gıda takviyesi olarak bilinmektedir. Gıda takviyesi olarak kullanılan ürünler sağlıklı beslenme sisteminin bir parçasıdır.

Sadece spor yapmak için değil, zayıflamak için de kullanılan bu ürünü özellikle ;

  • Kas yapmak,
  • Vücut direncini arttırmak,
  • Performans süresini uzatmak,
  • Günlük protein ihtiyacını arttırmak için kullanılırlar.

Bilinçsizce kullanılmaması gereken supplementler, kişinin dayanıklılığını arttırmaktadır. Kilo vermek ya da almak için antrenör ve hekim gözetiminde ve önerilen miktarda kullanılması gerekmektedir.

Supplementler ve Beslenme

Beslenme şeklinin önemli olduğu spor aktiviteleri için kullanılan supplementler, sağlıklı bir diyetle uygun kalori alımı ile kullanılmalıdır.

Özellikle tercih edilen supplementler, protein tozları ve haplardır. Bu ürünlerin kullanımları için gerekli olan doktor onayı alındıktan sonra, oldukça fazla faydası söz konusudur. Protein tozlarının faydaları ;

  • Kas kaybını önlemesi,
  • Kemikleri güçlendirmesi,
  • Egzersiz sonrası kasların onarımını hızlandırması,
  • Vejetaryenler için protein desteği sağlaması,
  • Planlı öğün tüketimini sağlaması nedeniyle bir çok farklı kişi tarafından tercih edilmektedir.

Protein tozlarının kullanımı için gerekli olan desteği alabileceğiniz spor eğitmeni ve hekiminizden onay aldıktan sonra, vücudunuz için gerekli olan miktarı düzenli olarak almaya başlayabilirsiniz.

Supplementler ilaç olmadığı için sağlık sorunu olmayan kişilerde hiçbir yan etkiye neden olmadıkları gibi, kullanım bittiğinde de herhangi bir sorun yaşanmasının da önüne geçmektedir.

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.