Sağlıklı Beslenmenin Yeni Yıldızı: Mikro Herküller -2-

Tükettiğinizde sizi sağlık bombardımanı altında bırakacak olan, ekstra lezzetli çözümler sunan mikro herkülleri anlatmaya devam ediyoruz. Önceki makalemizde mikro herküllerin sağlığınıza katkılarından ve mikro herküllerden organik maş fasulyesi filizi ile organik yeşil mercimek filizinden bahsetmiştik. Bu makalemizde ise organik buğday filizi ve organik bezelye filizini anlatacağız.

Organik Buğday Filizi

Hem şifalı hem de eşsiz bir lezzete sahip olan organik buğday filizi protein açısından oldukça zengin bir besindir. Özellikle salataları daha da lezzetlendirmek organik buğday filizi oldukça yaygın kullanılmaktadır.

Buğday Filizi Nasıl Tüketilmelidir?

Çiğ olarak; salatada, smoothie içinde ve omlette kullanabilirsiniz.

Pişirerek; et yemeklerinde, çorbada, sebze yemeklerinde ve buharda haşlayarak kullanmanız mümkündür.

Besin Değerleri Nelerdir?

Buğday filizini 100 gram olarak tüketmeniz halinde 198 kalori, bir gram yağ ve yedi gram protein almış olacaksınız. Ayrıca glisemik endeksi 23 yani oldukça düşük miktarda. Kolesterol yok. 100 gram içinde yer alan su oranı ise %47.8 dir.

Filizlendirme işlemi gıdanın besin yoğunluğunu artırmaktadır. Bu nedenle buğday filizlerinde antioksidan, mineral ve vitamin oldukça zengindir. Buğdaylar filizlendikleri zaman  içeriğindeki C vitamini %600, E vitamini %300 ve B vitaminleri %20 ile %1200 oranlarına kadar yükselebiliyor. Protein içeriği %300 ve kanser önleyici vitamin olarak bilinen B17 vitamini içeriği ise  filizlenmiş tohuma göre %100 oranında artış gösterebiliyor.

Bu saydığımız vitaminlerin dışında 100 gram buğday filizi ile günlük ihtiyacınız olan bir çok mineral ve vitaminlerin büyük bir kısmını karşılamaktadır.

1_4_custom_48999fc1015070a43939247e57d7bc99

Bu vitaminler ise;

B1 vitamini %15

B2 vitamini %9

B3 vitamini %15

B5 vitamini %9

B6 vitamini %13

Folik asit %10

Demir % 12

Magnezyum %21

Fosfor %20

Çinko ise %11 oranında bulunmaktadır. Ayrıca selenyum ve manganez açısından da zengin bir besin maddesi. Günlük ihtiyacınızdan manganezin %93, selenyumunun ise %61’lik kısmını organik buğday filizinden alabiliyor olacaksınız.

Manganez antioksidan, vücuttaki sindirimde, protein sentezlenmesinde ve besinlerden enerji üretilmesinde görev alıyor. Ayrıca kemiklerin büyümesinde ve  gelişmesi ile bağ dokuları için gerekli olan bir mineraldir. Vücuttaki manganez eksikliği, hafıza problemleri, sürekli yorgunluk, kilo kaybı, kısırlık, özellikle bebeklerde ve çocuklarda büyüme geriliği ile birlikte gelişim bozuklukları, kıkırdak ve kemiklerde anormal oluşumlar, saç uzamalarında yavaşlama ve saçlarda beyazlamaya sebep olabiliyor. Bununla birlikte pankreas bozuklukları ve diyabet hastalıkları da diğer görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

Selenyum vücutta az miktarda olan temel bir mineraldir. Özellikle E vitamini ile birleştiği zaman antioksidan olarak görev alıyor ve hücre yapısına zarar verebilecek olan serbest radikallere karşıkoruma sağlayabiliyor. Vücudunuzda bulunan serbest radikaller hücre yapısı dışında DNA’ya zarar verebiliyor, kanser türleri ve kalp hastalıkları da dahil olmak üzere bazı hastalıklara zemin hazırlayabiliyor. Selenyum gibi antioksidanlar,  serbest radikalleri nötralize etmesi ile zararlarınu en az seviyede tutabiliyor.

Organik Buğday Filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sisteminizi Güçlendirir

Buğday filizi genel anlamda sağlığınızı iyileştirecek kadar etkili bir lezzettir. Tohumdan yaşayan özel bir gıdaya dönüştüğü için, içerisindeki enzimler aktive olmaktadır. Yediğinizde ise bu enzimler vücutta önemli fonksiyonları yetiren getirmeye yardımcı olan katalizörlere dönüşmektedirler. Metabolizma üzerinde olumlu etkileri vardır:

  • Toksinleri etkisizleştirmektedir.
  • Kanı temizlemektedir.
  • Sayısız vücut fonksiyonları için enerji sağlamaktadır.

Buğdayların filizlendirilmesiyle harekete geçen, içerisindeki diastaz enzimi nişastayı emilebilir besinlere dönüştürmektedir. Filizlenmiş buğdayda bulunan tatlımsı lezzet, bu enzimlerin aktif hale geldiğini haber vermektedir. Filizleri iyi çiğneyerek yediğinizde vücut hücrelerini temizlemek ve yenilemek gibi potansiyellerinin tamamından yararlanabilirsiniz. Tüm bu faydaların yanı sıra B17 vitamini açısından zengindir ve bu vitamin desteği ile kansere karşı koruyucu olduğu kabul edilir.

1-organik-bugday-filizi (1)

Özümsemeyi ve Sindirimi Kolaylaştırır

Buğday filizinde bulunan enzimler, tükettiğiniz filizin sindirilmesini sağlarken başka gıdaların sindirimine de yardımcı olmaktadırlar. Eğer özümseme ve sindirim ile ilgili problemleriniz var ise bu filizlerden yararlanabilirsiniz.

Güzelliğinize Katkıda Bulunur

Organik buğday filizi Co-enzim Q10 ve E vitamini içermektedir. E vitamini üreme fonksiyonları, doğurganlık, cilt, saç, böbrekler, hormon bezleri, kaslar (özellikle kalp kasları) dolaşım ve sinir sistemi, yağ, protein, kırmızı kan hücreleri, A vitamini, C vitamini ve demirin emiliminin iyileştirmesi için tüketimi oldukça önemlidir. Co-enzim Q10 ise sizi yaşlandıran serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidandır. Hücre yapınızı koruyor ve yaşlanmanın vücutta oluşturduğu olumsuz etkilerin yavaşlatılmasında kanser ve kalp hastalıkları gibi hayati risk taşıyan hastalıklara karşı bir çok sağlık sorununa karşı vücudunuzun direncini artırıyor.

Organik Bezelye Filizi

Literatürde “süper besin” olarak geçiyor bezelye.  Süperliği ile sizi hastalıklardan koruyan, doğanın en güçlü gıdalarından biri olmasından kaynaklanıyor. İnsanoğlunun ilk yetiştirdiği besinler arasındadır. Bezelyeler eski çağlardan beridir sizinle birlikte. Bu başlıkla birlikte bezelyelerin sağlığınızda ki ve damaklarınızda bırakan lezzetindeki süperliğinden bahsediyor olacağız.

 

Bezelye Filizi Nasıl Tüketilmelidir?

Çiğ olarak; Omlette, salatada ve smoothiede

Pişirerek; Et yemeklerinde, sebze yemeklerinde, çorbada ve buharda haşlayarak tüketilebilir.

Besin Değerleri Nelerdir?

Mikro herküllerden bezelye filizi besin değeri açısından hazine değerinde bir besin maddesidir.  Bütün oldun olan sebzelerden daha konsantre, yani daha fazla besin değeri içermektedir. İltihap önleyici maddelere ve güçlü antioksidanlara sahip olduğundan kanser hastalıkları ile, diyabetle, iltihapla ve daha fazla hastalıkla savaşırken yardımcı bir güç olacaktır.  İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki protein ve lif ile kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Kötü kolesterol denilen LDL’nin kandaki oranını da azaltmaktadır.

Organik bezelye filizleri 100 gram tüketildiğinde, tüketen kişi 9 gram protein ve 1 gram yağ almış olur. İçeriğinde kolesterol ve sodyum bulunmuyor. Ayrıca %62,3’lük kısmı su ve 13 glisemik indeksi içeriyor.

Bunların yanında yine 100 gram tüketilmesi ile karşılamış olacağınız diğer vitaminler ve mineraller ise;

filiz-yetistirme

C vitamini  %17

B1 vitamini %15

B2 vitamini %9

B3 vitamini %15

B5 vitamini %10

B6 vitamini %13

Folik Asit %36

Demir %13

Magnezyum %14

Fosfor %17

Potasyum %11

Bakır %14

Manganez %22 civarında almış  olacaksınız.

Organik Bezelye Filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hücreleri Yenilenmesine Yardımcıdır

Vitamin, mineral, serbest radikaller ve antioksidan hasarına karşı koruyan enzimler açısından güçlü kaynaklar arasında yer alıyor.  Ayrıca C vitamini açısından zengin olduğu için vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlıyor.

 

Vücudunuzu Alkalize Ediyor

Vücudunuzu hastalıklara karşı, özellikle kanser hastalıklarına karşı koruduğu biliniyor çünkü bir çok tümör hücresi, içinde bulunduğu ortamı asidik ve oksijen açısından fakir bir hale getirerek ortamlarında immün sisteminin çalışmamasını sağlamaktadır.

Oksijen Açısından Oldukça Zengindir

Bol miktarda oksijen içeriyor olması ile hem hücre gelişimini önlemelerini hem de oksijeni bol olan ortamlarda hayatta kalamayan bakteriler ve virüsler üzerinde etkili olmalarını sağlamaktadır.

Проростки (8)

Yaşamsal Enerjinizi Düzenler

Çinliler tarafından Qi olarak adlandırılan enerji vücudunuz için oldukça önemlidir. Bezelye filizleri bu enerjinin düzenlenmesinde oldukça etkin bir rolü vardır.

Sindirimi Oldukça Kolaydır

Filizlendirilmiş bezelyeler vücudunuz tarafından kolaylıkla sindirilebilir. Ayrıca filizlerin içerisinde ihtiyacı olan vitamin ve mineraller kolaylıkla kullanılır.

Cildinizi Nemlendirir

Bezelye filizlerini tükettiğinizde losyon ya da nemlendirici kremlere olan ihtiyacınız azalacak. Bezelye filizleri Yüksek miktarda B vitamini içeriyor. Ayrıca cildin fazla sebum salgılanmasını engelliyor. Cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı oluyor.

Günlük  bir bardak bezelye filizi suyu tüketerek cildinizin nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bazı kaynaklar, Çin kırsalında yaşayan kadınların açık ve pürüzsüz bir tene sahip olmasını, bezelye filizleri ile hazırladıkları yeşil içeceği günlük tüketmelerine borçlu olduğunu olduklarını gösteriyor. Ayrıca ezdikleri filizlerden yine cildi pürüzsüzleştiren bir cilt maskesi yapıyorlar. Ayrıca yine yapılan araştırmalar sonucunda saçların uzamasında da pozitif anlamda etkili olduğu söylenmektedir.

Harareti Alıyor

Sıcak yaz günlerinde bezelye filizini yiyerek ya da suyunu içerek vücut sıcaklığının düşürülmesine ve bu durum da serinlemenize yardımcı oluyor.

 

Bilgi: Mikro herküllerin faydalarından bahsettiğimiz “Sağlıklı Beslenmenin Yeni Yıldızı: Mikro Herküller -1-” başlıklı makalemize ulaşmak için linki tıklamanız yeterlidir. 

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.