Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından bir rapor hazırlanmış ve bu raporda  palmiye yağının kanserojen unsurlar içerdiği duyurulmuştur. Ülkemizin doktorları da palm yağının kanserojen ve toksik olduğunu bildirerek içeriğinde palm yağı bulunan yiyeceklerden kaçınılmasını öneriyor. Henüz bu ürünün kullanımı men edilmedi ancak Avrupa Birliği palm yağı içeren besinlerde bu ibarenin açıkça belirtilmesini yasalaştırdı. Daha önceden sadece “bitkisel yağ” yazılıyordu. Unutulmaması gereken nokta şu; eğer bir ürünün içeriğinde bitkisel yağ ibaresi mevcut ise çoğunlukla bunun açılımı palm yağı içeriyor olmasıdır.

Kilo Aldırabilir

Palmiye yağının içeriğinde doğal olarak bulunan palmitrik asit, obezite riskini ve kilo alımını artıran yağ asitleri içermektedir.”Clinical Nutrition American Journal” 2005 sayısında yayınlanmış olan araştırmaya göre, sağlıklı genç yetişkinlerde, palmitik asit açısından zengin bir beslenme programının genel etkileri üzerinde çalışmalar yapıldı. Araştırmalar sonucunda ise bilim adamları palmik asit içeriği yüksek bir beslenmenin insülin direnci ve obezite riskini artırabildiği tespit edilmiştir.

palm-yagi-zararlari-rev

Sindirimi Zordur

Palm yağı, rafine işlemlerinden geçtikten sonra birçok besin değerini kaybediyor ve sindirimi oldukça zor olan bir yağa dönüşebiliyor.  Bu sebeple palm yağı tüketimi bir çok doktor tarafından önerilmiyor.

Kalori ve Yağ Oranı Yüksektir

Bir yemek kaşığı palm yağı 120 kalori içermekte ve ayni miktardaki palm çekirdeği yağı ise 117 kalori içermektedir. Ayrıca her iki çeşit yağda da 13.6 gram yağ bulunmaktadır. Buna bağlı olarak gün içinde 2000 kaloriye ihtiyaç duyan bir kişi günde toplam 50-70 gram yağ almalıdır.

Kolestrolü Artırabilir

Palm yağı ve palm çekirdeği yağı kolestrol içermemektedir. Ancak bu yağlarda bulunan yüksek orandaki doymuş yağlar, damarlarda birikebilir ve plak oluşturarak kalp hastalığı riskini artırabilir. Bir yemek kaşığı palm yağı, yedi gram doymuş yağ içeriği ile 2000 kaloriden oluşan bir beslenme programının doymuş yağ ihtiyacının yarısını oluşturmaktadır. Eğer et, süt ürünleri ve diğer işlenmiş besinlerden de tüketiyorsanız, doymuş yağ sınırını farkında olmaz ve aşarsınız. Bu durumda yağ damarları tıkanır ve kolestrol sorunu yaşayabilirsiniz.

palmyagi-620x350