Mikro Herküller

Canlı bir bitki yemeyi önersek size ne dersiniz? Kesinlikle şaka yapmıyoruz. Çünkü hem canlı, hem sağlıklı, hem de enerji deposu olan mikro herküllerden bahsediyoruz. Filizlendirme tekniği ile tüketilen mikro herküller nedir: Organik Maş fasulyesi, yeşil mercimek, nohut, buğday, karabuğday, barbunya ve bezelye filizi. Filizlenince bu minik görünen kuru bakliyat ve tahılların içinde bir şenlik başlıyor. İhtiyacınız olan bir miktar su, nem, sıcaklık, havalandırma ve karanlık. Böyle bir ortam sağladığınızda doğa üzerine düşeni yapacaktır. Filizlenen her bir tohumun lezzeti daha da yoğunlaşıyor, zengin besin içeriklerine ve güçlü aromalara sahip oluyorlar. İçlerindeki vitaminler, mineraller, enzimler olduğundan daha da fazlalaşıyor ve daha yararlı besinler haline dönüşüyorlar.

5000 yıldır birçok uygarlık, özellikle Çinliler filizlerin enerjisinden ve gücünden yararlanmıştır. Çin İmparatoru Shen Nung klasik Çin tıbbının mimarlarındandır. M.Ö. 3. yüzyılda filizleri, hastalıkları iyileştiren ve insan doğasını destekleyen ilaçlar arasında saymıştır. Ayrıca Aztekler ve Kuzey Amerika yerlilerinden Navajolar da filizlendirmeye önem vermişlerdir. Önceleri ilaç olarak kullanılmış ve daha sonra muhteşem yemeklere dönüştürmüşlerdir.

4-bugdayfilizlikarnabahar-2

Son zamanlarda sağlıklı beslenmenin hakettiği yeri kazanması ile değişik beslenme teknikleri ve beslenme araçları keşfediliyor ve hayatımıza dahil oluyor. Bu tekniklerden en popüler olanıdır belkide “filizlendirme tekniği”. Tarihi çok eskilere dayanıyor olsa da yeni yeni hayatımıza dahil olan filizlendirme tekniği ile tüketilen mikro herkülleri özetlemek gerekirse söyleyebileceğimiz en doğru şey mikro herküllerin “enerji deposu besinler” olduğudur. Bu hafta ise neden filizlendirme tekniği ve neden mikro herküller sorularını yanıtlıyor olacağız. ayrıca filizlendirme yöntemini kullanarak filizlendirme nasıl gerçekleştirilir ve sağlığınıza sağladığı faydalar nelerdir sorularının cevaplarına da yine makalemizde yer veriyor olacağız. Böylece siz de bu sağlıklı yöntemi evinizde bile yapabileceğinizi ve bu yöntem sayesinde sağlığınıza ne gibi artılar kazandırabileceğinizi göreceksiniz.

14262781_1166284893444104_1545567648_n

Filizlendirme tekniği, yağlı tohumlar, kuru baklagiller ve tahıl tohumları gibi besinlerin suda bekletilmesi ile filiz halini alması anlamına gelen bir işlemdir. Bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi ise besin maddelerinin içeriğindeki mineral, vitamin ve antioksidan değerlerinin kalitesini ve vücudun bu mineral ile vitaminlerin kullanılabilirliğinin artırılmasıdır. Peki, filizlendirilmiş besin maddelerini tükettiğinizde sağlığınıza ne gibi faydaları olmakta ve evde filizlendirme tekniği nasıl uygulanabilmekte bunlara göz atalım.

Mikro Herkülleri Neden Tüketmelisiniz?

14135046_173066363126702_408537971_nMikro herkülleri tüketmelisiniz çünkü;

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

 • Yüksek oranda alkali içeren besinlerdir.
 • Canlı oldukları için besin değerleri yüksektir.
 • Yoğun miktarda lif içerirler.
 • Kendi kendilerini sindiren enzimlere sahiptirler ve kolay hazmedilerek gaz yapmazlar.
 • Ete yakın oranda protein içermektedir. Eğer düzenli olarak spor yapıyorsanız, beslenme programınıza mutlaka eklemelisiniz. Farkını görüyor olacaksınız.
 • Kuru bakliyat ve tahıl hallerine göre antioksidani vitamin ve enzim değerleri %800’e kadar artmaktadır.
 • Tahıllardaki gluten gibi alerji faktörleri, filizlenme ile oldukça düşün bir miktara geriler.
 • Tahıl ve kuru bakliyatta bulunan protein, vitamin ve minerallerin emilimini azaltmaya yarayan fitik asitin zararlı etkilerini minimalize eder.
 • Kaloriyi ve glisemik indeksleri çok düşüktür. Rahatlıkla diyetinizde, üstelik bol miktarda tüketebilirsiniz. Üstelik tüketmeniz halinde uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.
 • Sağlıklı olmasının yanı sıra sizin için oldukça lezzetli bir besin olacaktır.

Mikro Herkülleri Nasıl Tüketebilirsiniz?

Mikro herkül filizler çok yönlü tüketilebilir. Pişirerek ya da çiğ yenilebilir. Hamburger, salata ve hatta dip soslarda bile kullanabileceğiniz mikro herkül filizleri bir çok yemekte de kullanabilirsiniz. Üstelik çok besleyici ekmekler bile yapabilirsiniz.

Biraz buharda haşlayarak, zeytinyağı ve limon ilave ederek lezzetli bir ara öğüne dönüştürebilirsiniz. Hazırladığınız smoothielerinizin içerisine bir avuç ilave ettiğinizde ekstra protein, vitamin, mineral ve lif kaynağına dönüştürebilirsiniz. Filizler ayrıca hem spordan önce mideyi yormaz hem de sonrasında protein kaynağı olarak tüketebileceğiniz müthiş bir seçenektir.

Neden filizlendirme Tekniği Kullanmalıyız?

Vücudunuza Daha Fazla Enzim Alabilirsiniz

Filizlendirme tekniği uygulanmış meyve ve çiğ sebzelerde normal hallerinden yüz kat daha fazla enzim yer almaktadır. Bu enzimler ise vücudunuzun gereken işlevleri için katalizör görevi görmektedir. Böylece tüketilen besinler çok daha iyi sindirilmekte ve onlardan maksimum fayda sağlayarak hücreleri çok daha iyi şekilde besleyebilmektedir.

Daha Fazla ve Kaliteli Protein Tüketebilirsiniz

Besinler filizlendirme tekniği ile filizlendirildiğinde içeriğindeki proteinin kalitesi de artmaktadır. Filizlendirme işleminde uygulanmakta olan adımlar sayesinde tüketilen besinlerin kalitesini ve protein içeriğini yükseltmek mümkün olabiliyor. Mesela sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek için gerek duyulan lizin aminoasidini, filizlendirme tekniği ile önemli derecede artırmanız mümkündür. Protein alımı hamilelik sürecinde de oldukça gerekli olan bir mineraldir. Bu tekniği kullanarak hem daha rahat ve hem de daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz.

Daha Fazla Lif Tüketmek Mümkün

14310648_326168697732276_3112646405244583936_nSağlıklı beslenmeyi benimseyenler iyi bilir lif tüketimininde ki hassasiyeti ve önemi. Lif tüketimi hem bağışıklık  sistemini kuvvetlendiriyor hem de sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlıyor. Özellikle beslenme programınızda çeşitli lif kaynaklarının tüketilmesi bağırsak floranızda yer alan bakterilerin türünü ve sayısını artırmanız mümkündür. Dahasınız isterseniz lif tüketimi ile tok kalmanızda ve vücudunuzda bulunan toksinlerin atımında büyük faydalar sağlıyor. Filizlendirilen besinlerde lif alımınızı artırdığınızı daha önceki mikro herküllerle ilgili makalelerimizde de belirtmiştik.Siz de filizlendirdiğiniz besinlerle lif alımınızı artırarak sağlığa katkılarındandan faydalanarak sağlık kalitenizi artırabilirsiniz.

Daha Fazla Vitamin İle Vücudunuzu Canlandırabilirsiniz

Filizlendirme yöntemini kullanarak  besinlerin A, B, C ve E vitaminlerini yirmi kat daha fazla artırmanız mümkün olabiliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki fasulye türleri filizlendirildiğinde, B1 vitamin içeriği yaklaşık %285, B2 vitamin içeriği yaklaşık %515, niasin içeriği ise yaklaşık %256 oranında artmaktadır. Bu saydıklarımızın yanı sıra filizlendirme yönteminin elbette ki farklı besinlerde farklı oranlarda da vitamin artışını sağladığı bilinmektedir. Filizlendirilmiş besinleri hayatınıza dahil ederek vitamin hapları desteğine “elveda” demeniz mümkün olacaktır.

Öneri: Mikro herkülleri kullanırken “daha fazla vitamin almalıyım” şeklinde düşünüyorsanız önceki makalelerimizde değindiğimiz önemli noktayı tekrar paylaşmalıyız. Bazı vitamin ve mineraller vücudun ihtiyacından fazlasının alınması halinde size hastalık olarak geri dönebiliyor. Bu nedenle ihtiyacınız olan miktarları tüketmeniz sizin ve sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır.

Sağlıklı Yağlardan Maksimum Seviyede Faydalanabilirsiniz

14156716_295233640844644_360324582_nFilizlendirme yönteminin popüler olmaya başladığı son dönemlerde yağlarında kendini nihayet akladığını söyleyebiliriz. Uzmanlar sağlıklı yağların yağ yakma konusunda çok daha başarılı olduğunu ortaya çıkardı ve araştırmalar sonucunda ise bu tez kanıtlanmış oldu. Bu durumda doğal yollardan besinlerle alınan sağlıklı yağ asitleri de sizin için oldukça önemli bir seviyededir. Filizlendirme yöntemi kullanılarak besinlerin içerisinde bulunan yağ asidini artırabilir ve yağ yakımınızı önemli düzeyde artırabilirsiniz.

Daha Fazla Mineral İle Vücudunuzu Sağlığına Kavuşturabilirsiniz

Filizlendirme yönteminde, filizlendirme aşamasında magnezyum ve kalsiyum gibi alkali mineraller besinlerin içerisindeki proteine bağlı kalarak vücutta çok daha iyi kullanılmasını sağlamaktadır. Vücudunuzda bulunan bütün sistemlerin çalışabilmesi için bu minerallere ihtiyacınız vardır. Eğer yeterli düzeyde tüketemediğinizi düşünüyorsanız, bu yöntemi kullanarak filizlendirilmiş besinlerle vücudunuza maksimum düzeyde fayda sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Antioksidan Kapasite Oluşturarak Vücudunuzu Temizleyebilirsiniz

14515809_1599695923659289_6843292459254939648_n

Besinlerin içeriğindeki antioksidan kapasitesi insanlar için oldukça önemlidir. Gerek tüketilen işlenmiş, paketli ve fast-food besinler, gerek hava kirliliğinden solunarak alınan toksinler, gerekse vücudunuzun antioksidan kapasitesinin yetersiz olması antioksidanlara olan ihtiyacınızı oldukça artırmaktadır. İşte filizlendirme yöntemi ile filizlendirilmiş olan besinler tam da bu noktada imdadınıza yetişiyor olacak. Çünkü bu yöntemle, birlikte tüketilen besinlerin içeriğindeki antioksidan kapasite oldukça artırılmaktadır. Bu da vücudunuzun toksinlerden daha etkili bir  şekilde arındırılması ve hücrelerinizin çok daha sağlıklı olması ve sağlıklı kalması anlamına gelmektedir.

Filizlendirme Yöntemi ile Mikro Herküllerin Elde Edilmesi Oldukça Pratiktir

Makalelerimizde bu yöntemden bu kadar detaylı olarak bahsetmişken mucize besinler olan mikro herküllerin nasıl elde edilebileceğinden bahsetmesek olmazdı değil mi? Peki mucize besin filizler nasıl elde edilebilir? Filizleri elde edbilmek için ne bir araziye ne de tarlaya ihtiyacınız elbetteki yok. Şimdi ilkokul zamanında yaptığınız ilk deneyinizi hatırlayın. Kuru fasulyeyi pamuklara sarıp ıslattığınızda kısa bir süre sonra filizlendiğini hatırlamayanınız yoktur. İşte bizim tavsiye edeceğimiz yöntem de tam olarak bu deneyden oluşuyor.

Kendi filizlerinizi ev ortamınızda bile çok rahatlıkla pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey ise temiz bir kavanoz ve az miktarda filizlendirmek istediğiniz besin maddesi. Kavanozun içerisine filizlendirmek istediğiniz besini, bir tatlı kaşığı tuzu ve yeterli miktarda suyu eklemelisiniz. Kavanozun içerisine konulacak besinleri kısa bir süre suda beklettikten sonra, kavanozun içindeki suyu yenileyerek tekrardan belirtilen süre kadar bekletmeye devam ediyor olacaksınız. Hangi besinleri ne kadar süre suda bekletmeniz gerektiğini gösteren tablo aşağıda olacaktır.

Filizlendirme yöntemi ile besinlerin ne kadar süre suda bekletilmesi gerektiği tabloda yer almaktadır.

Filizlendirme yöntemi ile besinlerin ne kadar süre suda bekletilmesi gerektiği tabloda yer almaktadır.

Organik Maş Fasulyesi Filizi

Maş fasulyesi filizi en sık tüketilen filizler arasında yer alıyor. Özellikle Asya mutfağında sıklıkla kullanılan maş fasulyesi filizi suyu gördüğünde coşuyor. Tatlımsı bir tadı olan maş fasulyesi filizi aynı zamanda çıtır çıtır.

Maş Fasulyesi Filizi Nasıl Tüketilebilir?

Çiğ olarak; Salatada, smoothie de ve sandviçte

Pişirerek; çorbada, et yemeklerinde, sebze yemeklerinde ve buharda haşlayarak tüketilebilir.

4

Maş Fasulyesi Filizinin Besin değerleri Nelerdir?

100 gram kadar Organik maş fasulyesi filizinde 30 kalori ve üç gram protein vardır. Ayrıca yağ, kolestrol ve sodyum içermez. Üstelik %90.4’ü su, glisemik endeksi ise 3’tür.

100 gram maş fasulyesi filizi içeriğinde bulunan ve günlük ihtiyacımızı karşılayan başlıca vitamin ve mineraller:

 • C Vitamini %22
 • K Vitamini %41
 • Folik Asit %15
 • Demir %5
 • Magnezyum %5
 • Bakır %8
 • Manganez %9

Maş fasulyesi filizi tam anlamıyla K vitamini deposudur ve  günlük K vitamini ihtiyacınızın yarısına yakınını karşılamaktadır.

K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Yeterli miktarda K vitamini alınmaması halinde, pıhtılaşma azaldığında sindirim sisteminde, diş etlerinde, akciğerlerde, idrar yollarında ve deride kanamalar görülür.

Maş fasulyesi filizinin içeriğinde ayrıca yüksek miktarda C vitamini de bulunmaktadır. Mineraller açısından da harika bir demir, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve çinko kaynağıdır. Folik asit açısından da oldukça zengindir.

2

Maş Fasulyesi Filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kalp Dostudur

Maş fasulyesi filizi düzenli olarak tüketildiğinde, içeriğindeki lesitin ve lifler kandaki kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol seviyesini düşürmektedir. Bu durum kalbe ve damarlara iyi gelmektedir. En sık görülen kalp hastalıklarından biri olan damar sertleşmesine karşı korumaktadır.

Cildi Gençleştirir

Organik maş fasulyesi filizinin anti-aging etkisi vardır. Filizdeki fitoöstrojenler yani hormon içermeden hormon etkisi gösteren bitkisel kaynak, hyaluronik asit , kalojen ve elastinin sentezini tetiklemektedir. Bu sebeple düzenli maş fasulyesi filizi tüketerek elastikiyet ve nem kaybı gibi yaşa bağlı cilt değişimlerini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Strese ve Yorgunluğa Karşı Korur

Maş fasulyesi filizi, güçlü bir besin kaynağı ve hazır enerji olarak zihinsel ve fiziksel stres ile yorgunluk belirtilerine karşı mücadele etme de oldukça faydalıdır.

Saçları ve Tırnakları Güçlendirir

Saçlardaki ve tırnaklardaki kırılganlık çoğunlukla besin eksikliklerinden, özellikle de vitamin, protein ve çinko eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Maş fasulyesi filizlerini tüketerek tırnaklardaki ve saçlardaki kırılmaların önüne geçebilir zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Maş fasulyesi filizi saçları ve tırnakları bu kırılmalara karşı koruyacak tüm vitamin ve mineralleri içermektedir.

4-bugdayfilizlikarnabahar-2

Menopozda Yardımcıdır

Maş fasulyesi filizi, östrojen hormonu benzeri olan fitoöstrojen açısından zengindir. Bu nedenle menopozda azalmış östrojen seviyesinde azalma ile ortaya çıkan bir çok belirtiyi (kalp çarpıntısı ve sıcak basması gibi) hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca menopozla bağlantılı osteoporoz yani kemik erimesi ile mücadelede etkili bir besindir.

Karaciğer Sağlığı

Kaliteli bir lesitin kaynağı olan maş fasulyesi filizleri kanda bulunan kolesterol seviyesini düşürerek karaciğerde yağlanmanın oluşmasına ya da yağlanmanın azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bağırsakları Düzenler

Maş fasulyesi filizleri yüksek oranda lif içermektedir. Bu sayede tüketildiğinde, bağırsak hareketliliğini artırmaya yardımcı olmakta ve kabızlığa da iyi gelmektedir. Şişkinlik problemi olan kişiler için oldukça faydalıdır ve tüketimi tavsiye edilmektedir.

545776367_1280x720

Organik Yeşil Mercimek Filizi

Yeşil mercimek filizi yumuşak tadı ve iştah açan bir lezzet ile sofralarınıza konuk oluyor. Organik yeşil mercimek filizini bulgurla birlikte kullanabilirsiniz mesela. Kısır ve mercimek köftesinde de kullanabilirsiniz.

Nasıl Tüketilebilir?

Çiğ olarak; salata da, sandviçte, omlet içinde ya da smoothielerde kullanılabilir.

Pişirerek; çorba da, et yemeklerinde, sebze yemeklerinde ve buharda haşlayarak tüketilebilir.

Yeşil Mercimek Filizi Besin Değerleri Nelerdir?

Filizlenmiş mercimekler biz üç ana besin değeri sağlıyor: yağ, protein ve karbonhidrat. 100 gram mercimek filizinin içeriğinde 106 kalori, bir gram yağ, dokuz gram protein mevcuttur. %67,3’lük kısmı sudan oluşur. Kolesterol içermez ve glisemik indeksi 10’dur. Ayrıca 100 gram mercimek filizi tükettiğinizde günlük ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen her vitamin ve minerali  almış oluyorsunuz. Ancak bazı vitaminler daha öne çıkıyor:

 • C Vitamini  %28
 • B1 Vitamini %15
 • Folik Asit %25
 • Demir %18
 • Fosfor %17
 • Çinko %10
 • Bakır %18
 • Manganez %25

organikyesilmercimekfilizi

Organik Yeşil Mercimek Filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kalori Alımını Kontrol Etmek Mümkün

Mercimek filizi yüksek miktarda protein içeriyor. Protein kasları korumak ve yapılandırmak için oldukça önemlidir. Üstelik uzun süre tok tutuyor. Filizler, et ve tavuk gibi protein kaynaklarına göre daha az kalorilidir. Bir kase tüketildiğinde yeterli miktarlarda karbonhidrat ve yağ almış olursunuz.

C Vitamini Deposudur

Yeşil mercimek filizinde yüksek miktarda C vitamini mevcuttur. 100 gram yeşil mercimek filizi, günlük ihtiyacınızın %28’ini karşılamaktadır. C vitamini bağışıklık sisteminizi destekler ve tükettiğiniz gıdalardan demiri daha etkili almanızı sağlar. Ayrıca güçlü bir antioksidandır. Yaşlanmanın etkileri ile mücadele ederken bazı kanser türlerinin oluşumunu da engellemektedir.

dsc_1137son

Kansızlığa İyi Gelir

İçeriği demir açısından zengin olan yeşil mercimek filizi, kan hücrelerindeki bir protein çeşidi olanhemoglobinin sentezlenmesinde önemli derecede yardımcıdır. Ayrıca yeşil mercimek filizi içerdiği C vitamini ile demirin bağırsakta ki emilimini de artırmaktadır. Bu durumda demir eksikliğinin sebep olduğu kansızlığı da önlemektedir. Demirle birlikte içerdiği bakır da Tip 2 diyabet hastalığına karşı da koruyucudur.

Daha Düzenli Genler  Sağlar

Yeşil mercimek filizi, 100 mikrogram folik asit içerir. Folik asit, S-adonezil metiyonin üretmenizi sağlamaktadır. Bu, hücrelerinizin gen aktivitesini kontrol etmeye yardımcı olur. Yani genlerinizin açma-kapama düğmeleri gibi görev üstlenmektedir. Bu durum da dokularınızın sağlığı için oldukça önemlidir. Çünkü düzensiz olan genler kanser gibi hastalıklara sebep olabilir. Ayrıca folik asit cenin gelişiminde de önemli rol oynamaktadır. Kadınların sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesine destek olur.

Tükettiğinizde sizi sağlık bombardımanı altında bırakacak olan, ekstra lezzetli çözümler sunan mikro herkülleri anlatmaya devam ediyoruz. Önceki makalemizde mikro herküllerin sağlığınıza katkılarından ve mikro herküllerden organik maş fasulyesi filizi ile organik yeşil mercimek filizinden bahsetmiştik. Bu makalemizde ise organik buğday filizi ve organik bezelye filizini anlatacağız.

Organik Buğday Filizi

Hem şifalı hem de eşsiz bir lezzete sahip olan organik buğday filizi protein açısından oldukça zengin bir besindir. Özellikle salataları daha da lezzetlendirmek organik buğday filizi oldukça yaygın kullanılmaktadır.

Buğday Filizi Nasıl Tüketilmelidir?

Çiğ olarak; salatada, smoothie içinde ve omlette kullanabilirsiniz.

Pişirerek; et yemeklerinde, çorbada, sebze yemeklerinde ve buharda haşlayarak kullanmanız mümkündür.

Organik Buğday Filizinin Besin Değerleri Nelerdir?

Buğday filizini 100 gram olarak tüketmeniz halinde 198 kalori, bir gram yağ ve yedi gram protein almış olacaksınız. Ayrıca glisemik endeksi 23 yani oldukça düşük miktarda. Kolesterol yok. 100 gram içinde yer alan su oranı ise %47.8 dir.

Filizlendirme işlemi gıdanın besin yoğunluğunu artırmaktadır. Bu nedenle buğday filizlerinde antioksidan, mineral ve vitamin oldukça zengindir. Buğdaylar filizlendikleri zaman  içeriğindeki C vitamini %600, E vitamini %300 ve B vitaminleri %20 ile %1200 oranlarına kadar yükselebiliyor. Protein içeriği %300 ve kanser önleyici vitamin olarak bilinen B17 vitamini içeriği ise  filizlenmiş tohuma göre %100 oranında artış gösterebiliyor.

Bu saydığımız vitaminlerin dışında 100 gram buğday filizi ile günlük ihtiyacınız olan bir çok mineral ve vitaminlerin büyük bir kısmını karşılamaktadır.

1_4_custom_48999fc1015070a43939247e57d7bc99

Bu vitaminler ise;

B1 vitamini %15

B2 vitamini %9

B3 vitamini %15

B5 vitamini %9

B6 vitamini %13

Folik asit %10

Demir % 12

Magnezyum %21

Fosfor %20

Çinko ise %11 oranında bulunmaktadır. Ayrıca selenyum ve manganez açısından da zengin bir besin maddesi. Günlük ihtiyacınızdan manganezin %93, selenyumunun ise %61’lik kısmını organik buğday filizinden alabiliyor olacaksınız.

Manganez antioksidan, vücuttaki sindirimde, protein sentezlenmesinde ve besinlerden enerji üretilmesinde görev alıyor. Ayrıca kemiklerin büyümesinde ve  gelişmesi ile bağ dokuları için gerekli olan bir mineraldir. Vücuttaki manganez eksikliği, hafıza problemleri, sürekli yorgunluk, kilo kaybı, kısırlık, özellikle bebeklerde ve çocuklarda büyüme geriliği ile birlikte gelişim bozuklukları, kıkırdak ve kemiklerde anormal oluşumlar, saç uzamalarında yavaşlama ve saçlarda beyazlamaya sebep olabiliyor. Bununla birlikte pankreas bozuklukları ve diyabet hastalıkları da diğer görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

Selenyum vücutta az miktarda olan temel bir mineraldir. Özellikle E vitamini ile birleştiği zaman antioksidan olarak görev alıyor ve hücre yapısına zarar verebilecek olan serbest radikallere karşıkoruma sağlayabiliyor. Vücudunuzda bulunan serbest radikaller hücre yapısı dışında DNA’ya zarar verebiliyor, kanser türleri ve kalp hastalıkları da dahil olmak üzere bazı hastalıklara zemin hazırlayabiliyor. Selenyum gibi antioksidanlar,  serbest radikalleri nötralize etmesi ile zararlarınu en az seviyede tutabiliyor.

Organik Buğday Filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sisteminizi Güçlendirir

Buğday filizi genel anlamda sağlığınızı iyileştirecek kadar etkili bir lezzettir. Tohumdan yaşayan özel bir gıdaya dönüştüğü için, içerisindeki enzimler aktive olmaktadır. Yediğinizde ise bu enzimler vücutta önemli fonksiyonları yetiren getirmeye yardımcı olan katalizörlere dönüşmektedirler. Metabolizma üzerinde olumlu etkileri vardır:

 • Toksinleri etkisizleştirmektedir.
 • Kanı temizlemektedir.
 • Sayısız vücut fonksiyonları için enerji sağlamaktadır.

Buğdayların filizlendirilmesiyle harekete geçen, içerisindeki diastaz enzimi nişastayı emilebilir besinlere dönüştürmektedir. Filizlenmiş buğdayda bulunan tatlımsı lezzet, bu enzimlerin aktif hale geldiğini haber vermektedir. Filizleri iyi çiğneyerek yediğinizde vücut hücrelerini temizlemek ve yenilemek gibi potansiyellerinin tamamından yararlanabilirsiniz. Tüm bu faydaların yanı sıra B17 vitamini açısından zengindir ve bu vitamin desteği ile kansere karşı koruyucu olduğu kabul edilir.

1-organik-bugday-filizi (1)

Özümsemeyi ve Sindirimi Kolaylaştırır

Buğday filizinde bulunan enzimler, tükettiğiniz filizin sindirilmesini sağlarken başka gıdaların sindirimine de yardımcı olmaktadırlar. Eğer özümseme ve sindirim ile ilgili problemleriniz var ise bu filizlerden yararlanabilirsiniz.

Güzelliğinize Katkıda Bulunur

Organik buğday filizi Co-enzim Q10 ve E vitamini içermektedir. E vitamini üreme fonksiyonları, doğurganlık, cilt, saç, böbrekler, hormon bezleri, kaslar (özellikle kalp kasları) dolaşım ve sinir sistemi, yağ, protein, kırmızı kan hücreleri, A vitamini, C vitamini ve demirin emiliminin iyileştirmesi için tüketimi oldukça önemlidir. Co-enzim Q10 ise sizi yaşlandıran serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidandır. Hücre yapınızı koruyor ve yaşlanmanın vücutta oluşturduğu olumsuz etkilerin yavaşlatılmasında kanser ve kalp hastalıkları gibi hayati risk taşıyan hastalıklara karşı bir çok sağlık sorununa karşı vücudunuzun direncini artırıyor.

Organik Bezelye Filizi

Literatürde “süper besin” olarak geçiyor bezelye.  Süperliği ile sizi hastalıklardan koruyan, doğanın en güçlü gıdalarından biri olmasından kaynaklanıyor. İnsanoğlunun ilk yetiştirdiği besinler arasındadır. Bezelyeler eski çağlardan beridir sizinle birlikte. Bu başlıkla birlikte bezelyelerin sağlığınızda ki ve damaklarınızda bırakan lezzetindeki süperliğinden bahsediyor olacağız.

Bezelye Filizi Nasıl Tüketilmelidir?

Çiğ olarak; Omlette, salatada ve smoothiede

Pişirerek; Et yemeklerinde, sebze yemeklerinde, çorbada ve buharda haşlayarak tüketilebilir.

Bezelye Filizinin Besin Değerleri Nelerdir?

Mikro herküllerden bezelye filizi besin değeri açısından hazine değerinde bir besin maddesidir.  Bütün oldun olan sebzelerden daha konsantre, yani daha fazla besin değeri içermektedir. İltihap önleyici maddelere ve güçlü antioksidanlara sahip olduğundan kanser hastalıkları ile, diyabetle, iltihapla ve daha fazla hastalıkla savaşırken yardımcı bir güç olacaktır.  İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki protein ve lif ile kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Kötü kolesterol denilen LDL’nin kandaki oranını da azaltmaktadır.

Organik bezelye filizleri 100 gram tüketildiğinde, tüketen kişi 9 gram protein ve 1 gram yağ almış olur. İçeriğinde kolesterol ve sodyum bulunmuyor. Ayrıca %62,3’lük kısmı su ve 13 glisemik indeksi içeriyor.

Bunların yanında yine 100 gram tüketilmesi ile karşılamış olacağınız diğer vitaminler ve mineraller ise;

filiz-yetistirme

C vitamini  %17

B1 vitamini %15

B2 vitamini %9

B3 vitamini %15

B5 vitamini %10

B6 vitamini %13

Folik Asit %36

Demir %13

Magnezyum %14

Fosfor %17

Potasyum %11

Bakır %14

Manganez %22 civarında almış  olacaksınız.

Organik Bezelye Filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hücreleri Yenilenmesine Yardımcıdır

Vitamin, mineral, serbest radikaller ve antioksidan hasarına karşı koruyan enzimler açısından güçlü kaynaklar arasında yer alıyor.  Ayrıca C vitamini açısından zengin olduğu için vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlıyor.

Vücudunuzu Alkalize Ediyor

Vücudunuzu hastalıklara karşı, özellikle kanser hastalıklarına karşı koruduğu biliniyor çünkü bir çok tümör hücresi, içinde bulunduğu ortamı asidik ve oksijen açısından fakir bir hale getirerek ortamlarında immün sisteminin çalışmamasını sağlamaktadır.

Oksijen Açısından Oldukça Zengindir

Bol miktarda oksijen içeriyor olması ile hem hücre gelişimini önlemelerini hem de oksijeni bol olan ortamlarda hayatta kalamayan bakteriler ve virüsler üzerinde etkili olmalarını sağlamaktadır.

Проростки (8)

Yaşamsal Enerjinizi Düzenler

Çinliler tarafından Qi olarak adlandırılan enerji vücudunuz için oldukça önemlidir. Bezelye filizleri bu enerjinin düzenlenmesinde oldukça etkin bir rolü vardır.

Sindirimi Oldukça Kolaydır

Filizlendirilmiş bezelyeler vücudunuz tarafından kolaylıkla sindirilebilir. Ayrıca filizlerin içerisinde ihtiyacı olan vitamin ve mineraller kolaylıkla kullanılır.

Cildinizi Nemlendirir

Bezelye filizlerini tükettiğinizde losyon ya da nemlendirici kremlere olan ihtiyacınız azalacak. Bezelye filizleri Yüksek miktarda B vitamini içeriyor. Ayrıca cildin fazla sebum salgılanmasını engelliyor. Cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı oluyor.

Günlük  bir bardak bezelye filizi suyu tüketerek cildinizin nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bazı kaynaklar, Çin kırsalında yaşayan kadınların açık ve pürüzsüz bir tene sahip olmasını, bezelye filizleri ile hazırladıkları yeşil içeceği günlük tüketmelerine borçlu olduğunu olduklarını gösteriyor. Ayrıca ezdikleri filizlerden yine cildi pürüzsüzleştiren bir cilt maskesi yapıyorlar. Ayrıca yine yapılan araştırmalar sonucunda saçların uzamasında da pozitif anlamda etkili olduğu söylenmektedir.

Harareti Alıyor

Sıcak yaz günlerinde bezelye filizini yiyerek ya da suyunu içerek vücut sıcaklığının düşürülmesine ve bu durum da serinlemenize yardımcı oluyor.

Sağlıklı beslenmenin yeni ve lezzetli yolu olan mikro herkülleri anlatmaya devam ediyoruz. Yazımızın devamında Organik Buğday Filizi‘ni anlatıyor olacağız. Organik filizlerin sağlıklı ve büyülü dünyasına siz de dahil olabilirsiniz.

Organik Karabuğday Filizi

Herkes karabuğdayı tahıl grubunundan zanneder ancak sizi şaşırtacak bir bilgiyle başlıyor olacağız makalemize. Karabuğday, Işgın (ravent) ve kuzukulağı ile yakından akrabalığı olan bir meyvedir. Yanlış duymadınız. Evet karabuğday bir meyvedir ancak herkes tadından dolayı tahıl grubundan bir besin maddesi olarak kabul edilir. Bu sebeple yiyebileceğiniz en güzel meyvelerden biridir diyebiliriz.

Üçgen şeklindeki herkülümüz olan karabuğday filizi, dünya üzerindeki en lezzetli ve en sağlıklı “tam besin” diye adlandırdığımız nimetlerdendir. Üstelik içerisinde sıfır gluten vardır. Hem muhteşem bir alkali gıdadır hem de filizlendirildiğinde canlandırıcı enzimlerle birlikte, sağlığınız için oldukça faydalı mineral ve vitaminleri içermektedir.

Karabuğday Filizi Nasıl Tüketilir?

Bu kadar faydalı ve sağlıklı bir herkül olan karabuğday herkülü nasıl tüketilmelidir?

Çiğ olarak; Kahvaltıda, salatada, smoothie ve omlette.

Pişirerek; Et yemeklerinde, sebze yemeklerinde, çorbada ve buharda haşlayarak.

fotograf1

Karabuğday Filizi Besin Değerleri Nelerdir?

Organik karabuğday filizlerinin 100 gramında 198 kalori ve 7,5 gram protein bulunmaktadır. Üstelik içeriğinde kolesterol, yağ ve sodyum bulunmuyor. %45’lik kısmı su, glisemik ekdeksi de 23’dür. Yani çok düşüktür.

Karabuğday filizinin içeriğinde birçok mineral ve vitamin vardır. Şimdi sizlerle önemli olanlarının birkaçını paylaşacağız.

100 gr. karabuğday filizinin içeriğinde günlük ihtiyacınızı karşılayacak olan başlıca mineral ve vitaminler:

 • B1 vitamini %15
 • B2 vitamini  %9
 • B3 vitamini %15
 • B6 vitamini %16
 • Selenyum %61
 • Demir %12
 • Magnezyum %20
 • Fosfor %20
 • Çinko %11
 • Bakır %13

Organik Karabuğday Filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Gluten İçermez

Karabuğday filizleri gluten içermemeleri sebebiyle için gıda özellikle tahıl grubuna hassasiyeti olanlar tarafından bile çok rahatlıkla kullanılabiliyor.

Protein Kaynağıdır

13269459_1716173095324751_1879368415_nKarabuğday filizi vücudunuzun üretemediği sekiz temel amino asiti içermektedir. Bu nedenle mükemmel bir protein kaynağıdır. Bu amino asitlerin sayesinde filizler ayrıca diyabet hastaları, şekerli karbonhidratları diyetlerinden ve hayatından çıkarmak ve kan şekeri düzeylerini dengelemek isteyenler için mükemmel ve lezzetli bir yiyecek haline dönüşüyor.

Sindirimi Kolaydır

Filizlendirme sürecinde karabuğday tohumunun içinde varolan yaşam gücü potansiyelini ortaya çıkardığı için hazmı daha kolay hale getirmektedir.

Toksinlerden Arındırır

Hem filiz hem de tohum olarak karabuğday alkali özelliği olan bir besin maddesidir. Tüketildiğinde vücudu temizlemekte ve detoks etkisi yaratmaktadır. Bu kadar şifalı olan besin maddesi aynı zamanda lesitin içermektedir. Bu da karabuğdayı kolestrolü dengeleme konusunda iyi bir yiyecek yapmaktadır. Çünkü lesitin toksinleri nötralize etmekte ve karaciğerin yükünü azaltmaktadır. Ayrıca lenfatik sistemi de arındırmaktadır.

Kalbinizi Korumaya Yardımcıdır

Karabuğday filizlerinde oldukça değerli bir flavanoid olan rutin bol miktarda bulunmaktadır. Kılcal damarların duvarlarını güçlendiren rutin aynı zamanda kan dolaşımına da yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle damar sertliği ve varisleri olan kişiler için de oldukça önemli bir besin maddesidir.

Serbest Radikallere Karşı Korumacıdır

Karabuğday filizlerinde yüksek miktarda selenyum minerali bulunmaktadır. Selenyum vücudunuzda antioksidan görevini üstlenmekte ve hücre yapısına zarar veren serbest radikallere karşı da koruma sağlamaktadır.

1_4_custom_48999fc1015070a43939247e57d7bc99

Beyninizi Güçlendirir

Beynimizin % 28’lik kısmı aslında lesitinden oluşmaktadır. Lesitin, beyini daha net düşünebilen ve çevik bir hale getirmektedir. Yapılan bazı araştırmalar, düzenli olarak lesitin açısından zengin besin maddeleri tüketildiğinde depresyon, düşüncelerde bulanıklık, anksiyete ve zihinsel yorgunluğu önlediğini göstermiştir. Filizlenmiş organik karabuğday da yüksek oranda lesitin içermekte ve literatürde beyni güçlendirecek etkili ve muhteşem bir gıda olarak geçmektedir.

Kemikleri Güçlendirir

Karabuğday, bitki bazında kalsiyum için güzel bir kaynaktır. İçeriğindeki bor, osteoporoza karşı önemli derecede koruyucu etki sağlamakta ve kemiklerin sertleşmesine yardımcı olmaktadır.

Kaliteli Bir Kanyapıcıdır 

Karabuğday filizinin içeriğinde yüksek oranda demir bulunmaktadır. Aynı zamanda iyi bir kan yapıcıdır ve kansızlığı olan kişilere önerilmektedir.

 

Size sağlıklı çözümler sunacak olan Mikro Herküllerde yazı dizimiz devam ediyor. Ekstra lezzetli çözümler sunan mikro herküllerden organik maş fasulyesi filizi, organik yeşil mercimek filizi,  organik maş fasulyesi filizi, organik yeşil mercimek filizi ve organik buğday filizi‘nden bahsetmiştik. Bu haftaki makalemizde de organik barbunya filizi ve organik nohut filizine yer vereceğiz.

Organik Barbunya Filizi

Organik barbunya filizi, mineral ve vitamin içeriğiyle besin dünyasının ağır topları arasında yer alıyor. Ayrıca ekstra enerji isteyenler için de biçilmiş kaftan. Sofralarınızın baş köşesinde yer almayı hak eden organik barbunya filizi için söylenebilecek en doğru şey: efor sarfedeceğiniz zamanlarda beslenme öğününüzde mutlaka yer alması gerektiğidir. Barbunyanın varolan besin değerlerini ikiye katlayacak olan barbunya filizi aynı zamanda kış mevsiminde C vitaminine ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda da ilk aklınıza gelmesi gereken bir besin olmalıdır. Bunu söylemiş olmamızın sebebi ise, organik barbunya filizinin bir limon kadar C vitamini içeriyor olmasından kaynaklanıyor.

Organik Barbunya Filizi Nasıl Tüketilmelidir?

Pişirerek; Et yemeklerinde, çorba içinde, sebze yemeklerinde ve buharda haşlayarak tüketilebilir

372287_5b2c11b19e4c4e37bfc75d7ff17c0a79

Barbunya Filizinin Besin Değerleri Nelerdir?

Organik barbunya filizlerinin 100 gramında 29 kalori ve dört gram protein bulunmaktadır. İçeriğinde yağ, sodyum ve kolestrol bulunmuyor. Ayrıca %90.7’lik kısmı su ve glisemik endeksi de 3’tür.

100 gr. kadar barbunya filizinde günlük ihtiyacımızı karşılayacak olan başlıca vitamin ve mineraller ise aşağıda belirtildiği miktarlardadır:

 • C vitamini %65
 • B1 vitamini %25
 • B2 vitamini %15
 • B3 vitamini %15
 • Folik asit %15
 • Manganez %9
 • Bakır %8
 • Demir %5

Organik Barbunya Filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Güç Kaynağıdır

Yukarıda organik buğday filizinden bahsederken, efor sarfedilecek zamanlarda mutlaka beslenme öğünlerine dahil edilmesi gerektiğinden bahsettik. Şimdi bunun nedenini daha detaylı inceliyor olacağız.

Yavaş yavaş kana karışan karbonhidratlar sağlamanızın yanı sıra, barbunya filizleri depolarınızı yenileyecek ve enerjinizi yükseltecektir. Barbunya filizlerinin bir faydası da kırmızı etten ayrı olarak düşük kalorili hatta neredeyse yağsız olmalarıdır. Ayrıca barbunya filizleri demir ve bakır içeriyor. Demir, oksijeni akciğerlerinizden tüm vücut hücrelerinize taşımakta olan hemoglobinin ayrılmaz bir bileşenidir. Aynı zamanda metabolizma ve enerji üretimi için de oldukça önemlidir.

Hamile kadınlarda ve bebek emziren annelerde demir seviyesinin yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Doktor mutlaka bu durum karşısında önlem amaçlı demir desteği veriyor olacaktır ancak siz de barbunya filizi tüketerek doğal yollardan bu minerali destekleyebilirsiniz. Ayrıca çocukların ve ergen yaştaki bireylerin de demir ihtiyaçları normal seviyeden daha yüksek olabiliyor. Aynı zamanda hemoglobinin sentezi bakıra da dayanıyor. Bakır minerali olmadan demir, kırmızı kan hücrelerinde düzgün bir şekilde kullanılamıyor. Ancak barbunya filizi size bu yararlı minerali aynı anda sunarak zengin içerikli oluşunu bir kez daha kanıtlıyor.

372287_182de3f91335413b8890be789d67d531

Sülfitlere Karşı Korur

İz element olan molibden açısından oldukça iyi bir kaynak olan barbunya filizleri sülfitlerin zehirli etkisini yok ediyor. Sülfitler bir tür koruyucudur ve hazır gıdalarda kullanılmaktadır. Çaylar, reçeller,  jöleler, deniz ürünleri, meyve suları, kurutulmuş meyveler, dondurulmuş patates ve çorba karışımları, konserveler, bira ve şarap bu hazır gıdalardan bazılarıdır. Ayrıca maalesef birçok restoranın da çok sağlıklı gibi görünen salata barında da yüksek oranlarda sülfit kullanılabiliyor.

Sülfitler göğüste sıkışma, ishal, halsizlik, kan basıncı düşmesi, kurdeşen, başta yanma hissi, karında kramp ve nabız hızlanması gibi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Bunların yanı sıra astımlılarda astım atağını tetikleyebiliyor. Bu nedenle aslında doğru olan sülfit içeren hazır gıdaları tüketmemektir. Ancak eğer tüketiyorsanız sizin için en sağlıklı çözüm sülfitlerin zehirli etkisini yok edecek güze sahip olan barbunya filizitüketmek olacaktır.

Hafızanızı Güçlendirir

Barbunya filizinin içeriğinde bulunan B1 vitamini diğer adıyla Thiamin vitamini, enerji üretimi için gerekli olan enzimatik reaksiyonlara katkı sağlıyor. Ayrıca bilişsel ve beyin hücreleri fonksiyonları için kritik bir öneme sahiptir. Çünkü B1 vitamini, asetilkolin sentezi için gereklidir. Asetilkolin merkezi sinir sisteminde yer alan bir kimyasal iletici için ve hafıza için önemlidir. Bu ileticinin eksikliği ise yaşa bağlı olan zihinsel fonsiyonlarının azalmasına ve Alzheimer’a yol açabiliyor. Bu konu ile ilgili yapılan bazı araştırmalarda Alzheimer hastalarında klinik olarak asetilkolin seviyelerinin düşük olduğu görülmüş.

Kan Şekerinizi Dengeler

Kalp ve sindirim sistemi üzerinde olan yararlı etkilerine ek olarak, barbunya filizinin içeriğinde bulunan diyet lifleri, kan şekeri düzeyini dengelemeye de yardımcı olmaktadır.

Organik Nohut Filizi

İddia ediyoruz! Nohut filizleri, doyurucu ve lezzeti ile sizi baştan çıkaracak. Tadına baktığınızda baharatlı bir aroması olduğunu ve damakta müthiş bir tad bıraktığını görüyor olacaksınız. İlk bakışta büyüklüğünden dolayı şüpheye düşebilirsiniz ancak bir kere yediğinizde alameti farikasını anlayor olacaksınız. Daha önce taze nohut yiyenler tattığında ne dediğimizi anlayacak.

Organik Nohut Filizi Nasıl Tüketilmelidir?

Çiğ olarak; salatada, atıştırmalık şeklinde ve smoothie de

Pişirerek; Et yemeklerinde, sebze yemeklerinde, buharda haşlanarak ve çorbada tüketebilirsiniz.

Organik Nohut Filizinin Besin Değerleri Nelerdir?

Nohut filizlerin 100 gramında 165 kalori, 10 gram protein ve 4 gram yağ bulunmaktadır. Güzel tarafı ise içeriğinde kolestrol ve sodyum olmaması. Bu nedenle gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ayrıca %57,4’lük kısmı su ve glisemik indeksi ise 8 ve normal değerlere göre oldukça düşük.

Nohut filizinin içeriğinde aslında daha birçok mineral ve vitamin bulunmakta. Biz sadece birkaçını sizinle paylaşıyor olacağız.

13739541_829128780551407_86609596_n

100 gram buğday filizi tükettiğinizde günlük ihtiyacımızı karşılayan başlıca mineral ve vitaminler:

 • K vitamini  %51
 • C vitamini  %28
 • A vitamini %10
 • Folik Asit %28
 • Kalsiyum %21
 • Demir %10
 • Fosfor %20
 • Bakır %10
 • Magnezyum %9
 • Manganez %28

K vitamini aynı maş fasulyesi filizinde olduğu gibi nohut filizinde de bol miktarda bulunmakta ve günlük ihtiyacımızın yarısını karşılamaktadır. K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlayan önemli bir vitamin çeşididir. Yeterince alınmaması halinde pıhtılaşma azaldığında sindirim sisteminde, idrar yollarında, diş etlerinde, akciğerlerde ve deride kanamalar görülebiliyor.

Ayrıca nohut filizi folik asit, manganez ve C vitamini açısından da oldukça zengin.

Nohut filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Uzun Süre Tok Tutabilir

Nohut filizi tükettiğiniz zaman, yüksek protein aldığınız için uzun süre açlık hissetmeyeceksiniz. Kalorisi oldukça düşük. 100 gram tükettiğinizde sadece 165 kalori alıyorsunuz ve bu özelliği sayesinde diyet sürecinde de gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ayrıca diyet lifi içeriyor olması da diyet yapanlar için önemli bir avantaj. 100 gramlık porsiyon 3 gram diyet lifi içeriyor. Diyet lifinin özelliği de yine tokluk hissi vermesi, kan şekerini düzenlemesi, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olması ve kolesterol seviyesini düşürmesidir

Spordan Önce Mutlaka  Tüketilmelidir

Makarna gibi kan şekeri dengenizi alt üst edecek karbonhidratlar yerine içeriğinde kompleks karbonhidratlar bulunan nohut filizleri tüketebilirsiniz. Kompleks karbonhidratlar kan şekerinizi güvenli bir düzeyde tutar ve vücudunuza ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktadır. Bu sebeple nohut filizleri egzersiz öncesinde tüketmek için doğru bir seçim olacaktır.

15876167_395782197438106_740571671726915584_n

Güzellik Kaynağıdır

Organik nohut filizi tüketerek sağlıklı saçlar, sağlıklı cilt ve tırnaklara sahip olmaya ne dersiniz? Tüm bağ dokularınızın temel bileşeni olan çinko, bu filizde yüksektir.

Kramplara Son Verin

Bu süper filiz sizin için kaliteli bir magnezyum kaynağıdır. Egzersiz esnasında iskelet kasındaki ve mensturasyon dönemindeki krampların hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin

Hamilelik sürecinde folik asit ihtiyacı olmaktadır. Siz de folik asit seviyenizi artırmak için hamilelik sürecinde nohut filizleri tüketebilirsiniz. Folik asitin gebelik döneminde bebeğinizin sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesini desteklediği  ve nöral tüp defektlerini önlediği kanıtlanmıştır.

 

Bilgi: Filizlendirme yöntemi işlemi kontaminasyon riski içermekte olan zararlı bakterilerin vücuda girmesine toksik etkilere sebep olabilmektedir. 

Özellikle hamile kadınlar, emziren kadınlar, yaşlılar ve çocuklar, kronik hastalığa sahip olanlar  ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar filizlendirme işlemine dikkat etmelidir. Eğer riskli gruplar içerisinde yer alıyorsanız filizlendirme yöntemi ile elde ettiğiniz ya da marketlerden hazır olarak aldığınız filizleri çiğ tüketmekten kaçınmalı, pişirerek tüketmeye özen göstermelisiniz. 

13320188_1059780387439305_1106178798_n

 

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.