Kan Vermek Kilo Aldırır Mı?

İnsanların yaşam fonksiyonları için büyük önem taşıyan kanın kaynağı insanın kendisidir. Bazı kazalar ve çeşitli hastalıklar sonucunda kan kaybı yaşamakta olan kişilere kan verildiğinde hem bir insanın hayatı kurtulmakta hem de daha sağlıklı bir vücuda kavuşabilme olanağı sunmaktadır. Yani özetle kan vermek hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak faydalar sağlamaktadır ama konumuz Kan Vermek Kilo Aldırır Mı? sorusunun yanıtını bu yazımızda inceliyoruz.

Kan vermenin sağlıklı olduğu herkes tarafından biliniyor olmasına karşılık kilo aldırdığı düşüncesine karşılık kan vermekten çekinilmektedir. Bu başlığımızda kan vermenin kilo aldırıp aldırmadığı konusuna açıklık getiriyor olacağız.

 

Kan Verince Kilo Alınır Mı?

 

Kan verildiğinde vücuttan eksilmiş olan kanın yeniden üretilebilmesi için kan hücreleri kendini yenilemeye başlamaktadır. Bu sebepten dolayı kan verdikten sonra birkaç gün içerisinde iştah artışı görülebilmektedir. Özellikle de kan yapan besinler olan pekmez ve kırmızı et tüketimi normal seviyenin üzerinde olabilmektedir. Yine bu süreçte bazı besinlerin daha fazla tüketimine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Günlük alınan kalori miktarında az miktarda da olsa artış görülebilmektedir. Geçen bu süre içerisinde yeni kan hücreleri oluşmaktadır. Ancak bu süreç çok uzun olmayacağından kilo alımına sebep olmamaktadır. Hücre yenilenmesine yardımcı olan kan verme işlemi iştahın artması sebebiyle kilo alımına sebep oluyor gibi görünse de uzun vadede kilo verimine yardımcı olabilmektedir.

Bazı bireyler kan vermenin önemi hakkında bilgi sahibi olsalar da kilo aldırabileceği düşüncesine karşılık kan vermekten çekinmektedirler. Oysa kan vermek düşünüldüğünün aksine kilo alımında düşük bir olasılık olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

 

Kan Vermenin Kilo Üzerindeki Etkisi Nedir?

 

  • Kan vermek sağlık açısından oldukça önemli bir işlemdir. Bu dönemde kilo almak bir yana sonrasında kolayca kilo verimi de söz konusu olmaktadır.
  • Kendini yenilemeye başlamış olan kan hücrelerinin üretilmesi aşamasında metabolizma daha fazla hızlanacak ve metabolizmanın hızlanması sonucunda belli bir süre boyunca tüketilen her besin hızla yakılacaktır.
  • Kan vermek alınan kalorilerin yağa dönüşmesini engellemekte ve vücutta yağ depolanmasının önüne geçilmektedir. Kan vermek vücutta bulunan fazlalıkların atılmasına yardımcı olmakta ve yağların daha kolay erimesini sağlamaktadır.
  • Bununla birlikte kötü (LDL) kolesterole sebep olan kandaki yağ miktarında ciddi oranda azalma sağlanmaktadır.
  • Kan vermek, kan dolaşımının düzenlenmesini sağlamakta ve kandaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

 

Kan Vermenin Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Kolesterol, yüksek tansiyon, migren ve diyabet hastalıkları başta olmak üzere tedavi aşamasında fayda sağlayan kan vermek, aynı zamanda stres, halsizlik, depresyon, yorgunluk gibi sorunların çözümünde yarar sağlayacaktır.

Mutluluk hormonu olan endorfin hormonu daha kolay salgılanmakta ve böylece kan veren kişi kendini daha enerjik ve daha zinde hissetmektedir. Ayrıca kemik iliği yağlanması sorununa da iyi gelmektedir. Tüm bu faydaların yanında kan verme işlemi öncesinde rutin kontroller yapılmış olacak ve böylece herhangi bir rahatsızlık söz konusu ise erken teşhis edilmiş olacaktır.

 

Kimlerin Kan Vermesi Sakıncalıdır?

18 ila 65 yaş arasındaki tüm sağlıklı kişiler yık boyunca en fazla dört defa kan verebilirler. Ancak 50 kilonun altındaki kişiler, hemoglabin değerleri düşük olanlar, alkol ya da uyuşturucu bağımlıları, kalp krizi geçirenler, kan pıhtılaşması sıkıntısı yaşayanlar, yüksek vücut ısısına sahip olan kişiler, organ ya da doku nakli yaptıranlar, sara hastaları, sürekli ilaç kullanan kişiler ve yüksek ya da düşük nabız sayısı olan kişilerin kan bağışında bulunmaları tehlike arz etmektedir.

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.