Göbek Yağlarınızdan Kurtulmanın Zamanı Geldi

Kilolu olmak bir yana bazı bölgelerde oluşan yağlar bir çoğunuzun kabusu oluyor değil mi? Bunun sebebi diyet yapsanız bile bazı bölgelerde biriken yağları eritmenin zor olmasıdır. Göbekte biriken yağlar çoğunlukla erkek tipi kilo alımıyla özdeşleştirilir. Ancak bel çevresi ve göbek bölgesi hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmekte ve kilo kaybı yaşanması en zor bölgelerdendir.

Göbek yağlarından kurtulabilmek sadece görsellik için değil sağlıklı olmak içinde oldukça büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni ise organları saran bu yağların kalp hastalıklarına ve tip 2 diyabet hastalığına sebep olabilmesidir. Genç yaşlarda ufak değişiklikler ile göbek yağlarından kurtulabilmek mümkünken ilerlemiş yaşlarda metabolizmanın yavaşlaması ile bu durum güç olmaktadır.

Göbek Yağlarından Kurtulmak İçin 10 Altın Kural

Göbek yağlarını eritmek için en çok bilinen yöntem karın kaslarını çalıştıracak egzersizlerin yapılmasıdır. Ancak bu gerçekte hiç faydalı bir yöntem değildir çünkü bölgesel egzersizler sadece kasları çalıştırmakta ve onları kaplamış olan yağ tabakasına hiç faydası olmamaktadır.  Peki ne yapmalıyız? Bunun için size önerilerimize kulak verin.

Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Tükettiğiniz sebze ve meyvelerin şeker içerdiğini unutmayın. Vücudunuz sebze ve meyvelerin içerdiği şekerin dışında bir şekere ihtiyaç duymamaktadır. Yemeklerinize ve içeceklerinize her sonradan eklediğiniz şekeri göbek yağlarınıza eklediğiniz bir parça olarak düşünmelisiniz. Kek, bisküvi, pasta, pastane işleri, kahve ve çayı şekerli içmek, gazlı içecekler, hazır meyve suları tüketmeniz halinde daha fazla yağlanmanızı sağlamaktadır.

Özellikle tüketilen hazır gıdalarda bulunan früktoz sadece karaciğer tarafından işlenmektedir. Eğer çok şeker tüketiyorsanız karaciğer bir müddet sonra alınan fazla früktozla baş edemez ve bunu yağa dönüştürür. Bu tür durumların aşırı kilo alımına sebep olması bir yana tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkların oluşmasına da sebep olabiliyor.

693437

Ambalajlı İçecekler Tüketmeyin

Bu başlıkta marketlerde sıkça görülen ve üzerinde “%100 Doğal” yazan paketli meyve sularından bahsetmekteyiz. Çünkü bu tip meyve suları sonradan eklenmiş şeker içermektedir. Kola ve diğer tüm gazlı içeceklerin ne kadar çok şeker içerdiğini ve vücuda nasıl zarar verdiğini zaten biliyorsunuz. Bu konu ile ilgili daha önce paylaştığımız “Şeker Kullanımı ve Zararları” başlıklı yazımızda detaylardan bahsetmiştik. Gazlı içecekler bilinenlerdir. Bir de bilinmeyenler var. Enerji içecekler ve sporcu içecekleri de şeker içermektedir. Göbek yağlarınızdan kurtulmak için  bu içeceklerden de uzak durmalısınız.

Diğer dikkat edilmesi gereken konu ise diyet içecekler ve üzerinde “şeker içermez” uyarısı bulunan ambalajlı içeceklerle ilgilidir. Çünkü bu tip içecekler çoğunlukla aspartam, sakarin gibi yapay tatlandırıcı içermektedir. Yapay tatlandırıcılar içeceklerin kalorisini sıfıra indiriyor olsa da gün yüzüne çıkan yan etkileri ile sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyor. Çarpıntı, migren, depresyon, görme bozuklukları, mide bulantısı, kusma belirtilen yan etkilerden sadece birkaçı.

Özetle “diyet içecekler kilo alımını etkilemez” şeklindeki hurafelere inanmak bir yana kilo aldırdığı ve obeziteye zemin hazırladığını yapılan bazı araştırmalar ortaya koymuştur.

Daha Fazla Protein Tüketin

Diyet yaparken listenizin baş besinlerindendir protein. Tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri tokluk hissini %60 oranında uzatarak gün içinde 441 kalori daha az alınmasını sağlar. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak gün içinde 80-100 kalori daha fazla yakılmasına yardımcı olur.

Göbek yağlarından kurtulmak istiyorsanız karbonhidrat ağırlıklı değil protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Bu sizin için önemli bir adım olacaktır. Protein ağırlıklı beslenme biçimi sizi göbek yağlarınızdan kurtarmakla kalmaz, kurtulduğunuz göbek yağlarının tekrar geri gelmesini de önler. Kaliteli protein içeren besinlere balık, deniz ürünleri, az yağlı kırmızı et, doğal yumurta, kümes hayvanları ve süt ürünleri örnek olarak verilebilir ve bu besinleri doğru miktarlarda tüketerek göbek yağlarınızdan geri dönmemek üzere kurtulabilirsiniz. Sadece unutmamanız gereken önemli detay ise ” bu beslenme biçimini sadece kilo vermek için değil yaşam tarzına dönüştürmek için” kullanmalısınız.

et-grubu

Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Beslenme alışkanlığınızda karbonhidrat tüketimini azaltırsanız daha kolay kilo verebilirsiniz. Karbonhidrat tüketimi acıkmayı hızlandırır. Eğer karbonhidrat tüketimini azaltırsanız daha uzun süren tokluk hissi yaşıyor olursunuz. Bu durum da kilo vermenize yardımcı olur. Yapılan bazı araştırmalar diyet yaparken yağı azaltmak yerine karbonhidratı azaltıldığında bireylerin 2-3 kat daha fazla oranda kilo verdiği belirlenmiş. Tabi azaltılmış karbonhidrat tüketimi ile kilo vermenin yanı sıra göbek bölgesinde biriken yağları eritmek de daha kolay oluyor.

Daha Fazla Lifli Besin Tüketin

Bitkisel besinlerin sindirilemeyen kısımları olan lif, besinlerin bağırsaklara geçişini yavaşlatır ve besinlerdeki vitamin ile minerallerin vücut tarafından emilmesi için vakit yaratır. Sindirim süreci yavaşladıkça öğünlerden sonra yaşanan tokluk hissi uzar. Böylece iştahınız azalır ve daha az yemek yemiş olursunuz.

Yapılan bir araştırma ile günde 14 gr. daha fazla lifli besin (üç orta boy kabuklu elma) tüketerek hiç diyet yapmadan dört ayda iki kilo verebilirsiniz.  Diğer bir araştırma da her gün 10 gr. lifli besin ile göbek bölgesindeki yağlarda %3,7 oranında azalma sağladığı göstermektedir. 

Daha Fazla Hareket Edin

Sadece karın bölgesi için egzersiz programı yerine tüm vücudunuzu çalıştıran egzersizleri tercih etmelisiniz. Unutmamanız gereken önemli nokta: siz mekik çektiğinizde sadece göbek yağlarınız erimez. tüm vücutta eşit oranda yağ kaybı yaşanır.

Yapılan bir araştırmaya göre; düzenli egzersiz programı ile daha kolay ve kalıcı kilo verebilirsiniz.  Nabzınızı ne kadar yüksek tutarsanız o kadar çok vücudunuz yağ yakar ve göbeğiniz erir.

Spor yapmak istediğinizde standart programları uygulamak yerine doktorunuza muayene olarak öneriler doğrultusunda egzersiz planı oluşturmalısınız. Egzersiz programı da tıpkı diyet listeleri gibi kişiye özeldir. 

Ne yediğinizi ve Ne Kadar Yediğinizde Mutlaka Not Alın

Gün içinde yediklerinizi ve içtiklerinizi not almanız sizin yararınıza olacaktır. Eğer aksi bir durum gelişirse neyi yanlış yaptığınızı kendiniz bizzat deneyimlemiş olacaksınız. Böylece beslenmenizde yanlış giden noktaların ne olduğunu da kolaylıkla saptayabilirsiniz.

not

 Satın Aldığınız Gıdaların Etiketlerini Mutlaka Okuyun

 

Genellikle satın alınan besinlerin etiketlerine bakmayı atlar ve sonrasında o besinin içeriğinde sağlığa zararlı üretim, malzeme bulunduğunu görebiliriz. Böyle bir kötü süprizle karşılaşmamak adına satın aldığınız besinin son kullanma tarihi ve içeriği hakkında bilgi sahibi olmanızı gerekmektedir. Ayrıca etiketlerde satın aldığınız ürünün miktarı ve kalori değeri de görünmektedir.

Ayrıca paketlenmiş olan besinlerin içeriğinde direkt olarak şeker yazmıyor olsa bile bu şeker içermediği anlamına gelmez.

Salatalarınızda Sirke Kullanın

sirkenin kilo verme üzerindeki etkilerinden daha önceki yazılarımızdan “Elma Sirkesi Mucizesi” başlığında anlatmıştık. Yazımızı detaylı incelediğinizde hem kullanımına dair hem de faydalarına dair bilgiler görüyor olacaksınız. Sirke zayıflatmanın yanı sıra yemeklerden sonra yaşanan kan şekeri dalgalanmalarını da dengeler ve tokluk hissinin uzun olmasını sağlar.

bitki-cayi-1

Uyku Düzeni Önemli

Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki günde altı saatten az ve sekiz saatten fazla uyunuyorsa ya da uyku saatleri düzensiz ise bel bölgesinde ve iç organların çevresinde yağlanma olası bir durumdur.

Sonuç olarak diyebiliriz ki kilo vermek için yapılanlarla göbeğinizi eritmek için yapmanız gerekenler birbirini tamamlıyor ya da aynısını yapıyorsunuz. Karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenmek, aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden az olması, haftada 150-200 dk. egzersiz yapmak ve bunları alışkanlık haline getirmek bir süre sonra göbek yağlarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.