Akupunktur ile Zayıflamak Mümkün Müdür?

Ülkemizde obezite ve aşırı kilolu olanların sayısı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Teknoloji şartlarına ya da yaşam şartlarına bağlı olarak artış gösteren bu duruma çok çeşitli zayıflama yöntemleri sunuluyor. Akupunktur ile zayıflama yöntemi de bunlardan biridir. Diyet sürecine yardımcı olarak gün yüzüne çıkan bu yöntem uzun yıllardır kullanılmakta ancak doğru uzmanlar tarafından uygulanması halinde olumlu sonuçlanabilmektedir. Biz de bu başlık altında Akupunktur ile zayıflama yöntemlerine dair merak ettiklerinizi sizinle paylaşıyor olacağız.

Akupunktur Nedir?

Kilo vererek sağlıklı bir şekilde zayıflamak istenilen ancak başarılması oldukça zor bir eylemdir. Bununla beraber kilo verme dönemi sonrasında sağlıklı beslenmeye devam edilmemesi halinde verilen kiloların geri alınması da kaçınılmaz bir son olmaktadır. Bu süreç durumu daha da zor hale dönüştürmektedir. Dikkat edilmemesi halinde diyet döneminde ki tüm çabalar boşa gidebilmektedir. Bu nedenle diyete başlarken hedeflerden biri de diyet sonrası verilen kiloların geri alınmaması olmalıdır. Bu noktada danışılan diyet ve beslenme uzmanı tarafından kilo verdirecek ve kilo verimi sonrasında hedefe ulaşıldığında hedeflenen kiloyu koruyabileceği bir beslenme programı hazırlanması gerekmektedir. Yapılabilirlik seviyesi yüksek bir beslenme ve egzersiz listesi zoraki olmaktan çıkacak ve hayat tarzına dönüşebilecektir.

Akupunktur ile zayıflama yöntemi başlangıç aşamasında haftada iki defa uygulanmakta ve bu sürenin sonunda haftada bir defa uygulamaya geçilmektedir. Kulakta yer alan belli akupunktur noktaları, özel cihazlarla uygulanmakta ve daha sonrasında küçük bantlı akupunktur iğneleri bu noktalara yerleştirilmektedir. Her hafta akupunktur tedavisi yenilenmektedir.

 

Akupunktur İle İlgili Merak Edilen Sorular Nelerdir? 

Söz konusu kilo vermek olduğunda hemen akılda bazı soru işaretleri beliriverir. “Akupunktur ile nasıl zayıflayabilirim?”, “Akupunktur yöntemi ile verilen kilolar geri alınır mı?” ya da “Akupunktur ile kaç kilo verilir?” gibi sorular bu merak edilenlerin başında yer almaktadır. Bizler de makalemizde bu soruları ve merak edilenlerin cevaplarını vermeye çalışacağız. Ancak her zaman üzerinde durduğumuz bir konu olan beslenme kurallarına da değinmek istiyoruz. Tek başına diyet yapmanın ya da tek başına spor yapmanın kilo verme aşamasında çok daha yavaş sonuçlar verebileceği gibi, akupunktur işlemi sırasında da kilo verimi yavaş olabilir. Ancak diyet ve sporla desteklenmesi halinde hem hedeflenen kiloya daha hızlı ulaşılacaktır, hem de sonrasında beslenmeye dikkat edilmesi sonucunda ulaşılan kilo kalıcı olacak ve verilen kilolar geri alınmayacaktır. Dilerseniz şimdi merak edilen sorulara bir göz atalım.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Akupunkturun Zayıflamaya Etkileri Nelerdir?

  • Akupunktur yöntemi, acıkma hissini ve iştahı en az seviyeye indirmektedir.  Beyinde yer alan hipotalamus bölgesinde noradrenalin seviyesini düşüren akupunktur, seratonin hormonunun seviyesini arttırmaktadır. Seratonin, özellikle çikolata yedikten sonra ortaya çıkan mutluluk hormonunun adıdır. Bu işlem sayesinde yemek yiyerek değil, aksine yemeyerek mutlu olmanızı sağlayacaktır.
  • Midede yanma, ekşime ve açlık hissinden kaynaklı kazınmayı önlemektedir. Kulaktan yapılmakta olan akupunktur, kulaktan mide ile bağırsaklara kadar uzanmakta olan sinir uçlarını uyarmakta ve mide asidini azaltmaktadır. Kontrol altına alınan mide asidi sayesinde, diyet sebebiyle boşalmış olan midede herhangi bir rahatsızlık olmamakta ve diyetin seyri değişmemektedir.
  • Akupunktur işlemi, düşük kalorili beslenme sonucunda ortaya çıkan halsizlik ve bitkinliği önlemektedir. Aksine zinde ve enerjik olunmasını ve kolaylıkla kilo veriminin gerçekleşmesini sağlamaktadır.
  • Akupunktur uygulaması esnasında vücutta endorfin ve seratonin hormonlarının seviyesini arttırmaktadır. Bu durum diyet sürecinde, diyeti uygulayan kişilere huzur vermekte ve sedasyon sağlamaktadır. Böylelikle diyeti uygulayan kişilerde her istediğini yiyememekten dolayı gerginlik ve stres hali yaşanmamaktadır. Sonuç olarak huzurlu bir diyet süreci geçirilmektedir.
  • Akupunktur uygulamasının metabolizmayı düzenleyici etkisi mevcuttur. Akupunktur tedavisi gören kişilerin metabolizması hızlanacak ve sadece diyet yapan kişilere kıyasla daha kolay kilo kaybı yaşayabilmektedir.
  • Akupunktur yöntemi ile, huzurlu ve rahat geçirilen zayıflama dönemi içerisinde uygulanan beslenme planı ve yapılan öneriler ile kilo kaybı yaşayan hastaya yeni bir beslenme anlayışı kazandırılmak amaçlanmaktadır. Akupunktur koruma seansları ise hastaya yeni kilo seviyesine alışması sağlanır

 

Akupunktur Sonrasında Verilen Kilolar Geri Alınır mı?

Akupunktur işlemi sonrasında kilo verimi gerçekleşmiş olacaktır. Ancak en büyük korkulardan biri de kaybedilen kiloların tekrar geri alınabilme ihtimalinin olmasıdır. Ancak akupunktur sürecinde yapıldığı gibi düzenli ve sağlıklı beslenir, egzersiz programlarını da aksatmaz ise kilo alımı gerçekleşmeyecektir. Ancak akupunktur işlemi ve diyet uygulaması öncesinde olduğu gibi düzensiz ve sağlıksız beslenmeye geri dönülürse akupunktur seanslarına rağmen eski kiloların geri alınması kaçınılmaz bir son olacaktır. Her zaman dediğimiz gibi diyet yapılırken bunu yaşam tarzı haline getirilirse ve sağlıklı besinler tüketilirse kilo verimi de kilo kontrolü de sağlanmış olacaktır. Ayrıca kilo kontrolü sağlamak için belli dönemlerde yine akupunktur seansları hastaya uygulanabilmektedir.

 

Akupunktur İle Bir Ayda Kaç Kilo Kaybı Yaşanabilir?

Akupunktur uygulaması ile sağlıklı beslenilmesi ve spor yapılması halinde bir ay içinde yaklaşık olarak 4 ila 6 kilo kaybı gerçekleşebilmektedir. Diğer bir öngörü ise toplam kilonun yaklaşık %7’lik kısmının kilo verimi olabileceği yönündedir. Toplan uygulanacak seans sayısı da yine akupunktur tedavisine başlamadan önce merak edilen diğer sorulardan biridir. Bununla ilgili bir rakam belirtilmemiştir. Bireylerin kiloları değişkenlik göstermekte ve hedeflenen kiloya ulaşana kadar işlem gerçekleştirilmektedir. Bununla beraber başlangıç aşamasında haftada 2 seans uygulama yapılmakta sonraki dönemlerde ise uygulamayı yapan uzmanın yönlendirmesi dahilinde seans sıklıkları belirlenmektedir.

Akupunktur Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Akupunktur uygulaması başlangıçta tek bir nokta üzerinden gerçekleşmektedir. İlk seans kulak bölgesinden yapılmakta ve vücudun bu duruma adapte olup olmadığı gözlenmektedir. Çoğunlukla adaptasyonun sağlandığı görülmektedir. Sonraki uygulamalarda ise tüm vücutta belirli noktalar belirlenmekte ve akupunktur uygulaması seanslar şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Birçok rahatsızlığın tedavisi amacıyla tercih edilen akupunktur uygulamasıkilo verimi içinde uygulanmakta ancak başlangıçta belli bir seans sayısı belirtilmemektedir. Her hastanın vücudu farklı tepki vermekte ve tedaviye başlamadan önceki toplam kilo da etken olarak kabul edilmektedir.

Belli noktalara yerleştirimekte olan iğnelerin uç kısımları bantlı olarak geliştirilmiştir. Doğru noktalara yerleştirildikten sonra özel cihazlarla sinir sisteminin uyarılması sağlanmaktadır. Bir süre bu şekilde beklenir ve akupunktur iğneleri toparlanmaktadır.

Akupunktur İğneleri Ağrılı Mıdır ve Bu Uygulama Çocuklar İçin Uygun Mudur?

Akupunktur uygulaması esnasında batırılan iğnelerde ciddiye alınacak bir ağrı söz konusu değildir. Sinek ısırığı ya da kıl çekilmesi gibi hafif ağrılar hissedilmektedir. Ancak iğne korkusu olan hastaları için ise lazer akupunktur ya da ikinci alternatif olarak iğnesiz akupunktur uygulaması yapılabilmektedir. Yine çocuklar için de lazer akupunktur uygulaması yapılabilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinde iğne kullanılmamaktadır.

Öneri: Akupunktur ile beraber yapabileceğiniz ve size en uygun diyet programları hakkında bilgi edinmek ve diyet programına ulaşabilmek için sitemizde yer alan ve popüler bir çok diyet çeşidini içeren “Diyet Çeşitleri” başlığına linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ancak herhangi bir rahatsızlığını mevcut ise doktorunuzun yönlendirmesi ile bir diyet ve sağlıklı beslenme uzmanından destek almalı ve tedavinize ter düşmeyen bir diyet programını uygulamanız sizin açınızdan daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.