13 Haziran 2020, Cumartesi

Akdeniz Beslenmesini Tercih Etmenize Sebep Olacak Etkenler

Size normal zamanlarda bile tercih edilen Akdeniz  Mutfağı ile bir beslenme öneriyor olsaydık cevabınız ne olurdu? Hayır diyemiyorsunuz değil mi? Düşünün öğünlerinizde en sevdiğiniz ve sağlıklı yiyecekler var. Kalori hesabı yapmıyorsunuz ve zengin menü çeşitlerine sahipsiniz. Kalp sağlığınız ile antioksidan açısından zengin besin maddeleri ile beyin sağlığınızı korumak sizin elinizde. Yaşam biçiminize dönüşecek bu beslenme türünü tercih etmeniz için daha bir çok neden var. Şimdi sizinle bu nedenler paylaşacağız.

Akdeniz Beslenmesinde Kalori Hesabı Yapmazsınız

Akdeniz mutfağı ile beslenmeniz halinde kalori hesabı yapmıyor olacaksınız. Ana besin gruplarını bırakmak zorunda kalmayacaksınız ve zararlı yağları hayatınızdan çıkararak vücudunuz için faydalı yağlar alıyor olacaksınız. Kuruyemiş tüketebilecek ancak günde bir avucu geçirmeyeceksiniz. Aşırı şekerli tatlılar yerine taze meyve ve sebzeleri tüketebileceksiniz. Ayrıca baklagilleri de tercih edebileceksiniz. Tam tahıllı ekmek de akdeniz mutfağında tüketebileceğiniz besinler arasındadır.

akdeniz_diyeti_hastaliklardan_koruyor_1 Akdeniz Beslenmesini Tercih Etmenize Sebep Olacak Etkenler

Her Zaman Taze Yiyecekler Tüketeceksiniz

Akdeniz mutfağından besleniyor iseniz yolunuz hiç bir zaman fast food  ve dondurulmuş ürün satan restoranlarından geçmeyecektir.  Taze ve mevsiminde tüketilen meyve ve sebzeler beslenme listenizin vazgeçilmezi olacak ve size sağlıklı beslenme yolunda ilk adımı atmanıza yardımcı olacaktır.

Akdeniz Mutfağında Ekmek Yasaklar Arasında Değil

Diyet yaparken genellikle ekmeğin az olduğundan ve doymadığınızdan şikayet edebilirsiniz. Oysa Akdeniz Mutfağı beslenmesinde tam tahıllı olmak kaydıyla hayatınızdan çıkarmıyor olacaksınız. Tam tahıllı ekmekler beyaz undan yapılan ekmeklere göre daha fazla protein ve mineral içermektedir ve daha sağlıklı olduğu belirtilmektedir. Tam tahıllı ekmek tüketimi şeker yüklemesine sebep olmamaktadır.

ekmek Akdeniz Beslenmesini Tercih Etmenize Sebep Olacak Etkenler

Menü Seçenekleri Oldukça Geniştir

Akdeniz beslenmesinde sadece Türk mutfağı değil Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin yani; Yunanistan, İtalya, Fransa, Fas ve daha birçok ülkenin mutfağından da faydalanabiliyorsunuz. Kırmızı et, taze sebze ve meyveler, zeytinyağı ve tam yağlı süt ürünleri tüketilebilecek besin maddeleri arasındadır.

Akdeniz Beslenmesinin Vazgeçilmezi  Baharatlar

Tuz kullanılmadığı yerde baharat kullanımını önerir genelde doktorlar ve uzmanlar. Hem tuzun boşluğunu doldurarak yemeklerin lezzetlenmesine yardımcı olur, hemde kilo verdirme özelliğine sahiptir. Sağlıklı olması ve bazı hastalıklara karşı koruyucu antioksidan içeriyor olması ise diğer önemli özelliklerindedir. Defne yaprağı, biberiye, kişniş, tarçın ve sarımsak Akdeniz otları arasında yer almaktadır.

4-baharat Akdeniz Beslenmesini Tercih Etmenize Sebep Olacak Etkenler

Uzun Süren Tokluk Hissi Yaşarsınız

Akdeniz Beslenmesinde humus, tatlı patates ve lima fasulyesi gibi hem lezzetli hem de vucüt tarafından yavaş sindirilen besin maddeleri uzun süre size tokluk hissi yaşatır. Ara öğünlerde kuruyemiş, az yağlı peynir ve zeytin gibi yiyecekler tüketerek açlık hissini giderebilirsiniz.

Akdeniz Mutfağı Pratik Hazırlanan Besinler Barındırır

Akdeniz ve Ege mutfağı bilindiği üzere zeytinyağı, tam tahıllı gıdalar, sebzeler ve baharatlar ile hazırlanan pratik mezelerden oluşur. Sağlıklı ve hafif olan mezeler sağlığınızı tehdit edecek besin maddeleri değildir.

akdeniz-beslenme-modeli Akdeniz Beslenmesini Tercih Etmenize Sebep Olacak Etkenler

Akdeniz Beslenmesinde Şarap Serbest

Akdeniz ülkelerinde yemeğin yanında şarap içmek yaygın bir kültürdür. Kadınların günde bir kadeh, erkeklerin ise iki kadeh tüketmeleri kalp sağlığına iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Alkol tüketmeyenler için de tatlandırılmış üzüm suyu lezzetli bir seçim olabilir.

pb-bordo-saraplari-artik-kuzey-kibrista-324373 Akdeniz Beslenmesini Tercih Etmenize Sebep Olacak Etkenler

Akdeniz Beslenmesiyle Kalbinizi Koruyun

Akdeniz mutfağında tüketilen tüm besinler sağlıklıdır ve kalp sağlığına iyi gelecek besinlerdir. Zeytinyağı ve kuruyemişler kolesterolü düşürmekte iyi bir yardımcıdır. Ayrıca kuruyemiş, yağ ve peynir tüketerek kilo vermekte mümkündür. Kilo veriyor olmak kalp sağlığını da olumlu yönde doğrudan etkilemektedir. Meyve, sebze ve fasulyeler damar tıkanıklığını önler. Ayrıca Akdeniz beslenmesinin temel besinlerinden olan balık ise kan basıncını ve trigliseridleri azaltır. Fiziksel aktiviteler de hem kilo korumak için hem de kalp sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

saglikli-beslenme-puf-noktalari1 Akdeniz Beslenmesini Tercih Etmenize Sebep Olacak Etkenler

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

diyetisyen-banner-reklam-e1586021839943 Akdeniz Beslenmesini Tercih Etmenize Sebep Olacak Etkenler

Önerilen Yazılar

Diyet Tavuk Yemekleri Tarifleri

Diyet yemek tarifleri yazı dizimize devam ediyoruz. Bu yazımızda ise yepyeni ve alışılmışın dışında diyet tavuk yemeği tariflerini paylaşacağız sizinle. Diyet Tavuk Yemekleri yazılarımız...

Gastronomi Tarihi

İlk çağdan günümüze kadar olan süreçte insanlar beslenmek için farklı yollar kullanmıştır. Gastronomi tarihi boyunca beslenme ve insan sağlığı aslında birbirine paralel olarak değişim...

Diyetisyen | Beslenme Uzmanı

İnsanların doğal ve sağlık beslenmeleri için danıştıkları uzman kişilere diyetisyen adı verilmektedir. Diyetisyenler, 4 yıllık eğitim veren Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu olan uzman...

Canan Karatay Ramazan Diyeti

Ramazan Ayı geldiğinde en çok korkulan bir durumdur verilen kiloların geri alınması ya da mevcut kilonun üzerine yenilerinin eklenmesi. Oysa doğru beslendiğinizde değil kilo...

Son Yorumlar