12 Haziran 2020, Cuma

Su Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde kullanılmakta olan diyet çeşitlerine sitemizde yer vermeye devam ediyoruz.  Bu hafta su diyetini anlatacağız. Makalemizde “su diyeti nedir ve nasıl yapılır?” sorusunun cevabını veriyor olacağız.Tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor olsa da uzun süredir uygulandığı bilinmektedir.

Su diyetinin ana kurallarından biri soğuk su içiliyor olmasıdır. Bu sayede vücut normal ısısına dönebilmek için enerji harcayacak ve ve daha fazla kalori yakımı gerçekleşecek. Bu da demek oluyor ki ne kadar fazla su içilirse o kadar fazla kalori yakımı gerçekleşir. Bununla beraber su içilmesi midenin dolu olmasına ve tokluk hissi oluşmasına yardımcı olacaktır. Öğünler arasında açlık hissi olmaması sebebiyle de gereksiz besinler almanızı önleyecektir.

su-icerek-zayiflayanlar Su Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti, bir diyet listesi olarak kabul ediliyor olsa da aslında bir detoks programı olarak da hayatınızda yerini alabilir. 15 günlük program olarak uygulamanız halinde hızlıca kilo kaybı yaşamanız mümkün. Kısa sürede hızlı kilo vereceğiniz su diyetini uygulamak ise oldukça rahat ve kolay. Bu diyeti çalışıyor olsanız da olmasanız da ya da aktif bir hayatınız olsa da rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Su diyeti soğuk su ile yapılan bir diyettir. Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi hangi yılda ortaya çıktığı net olarak bilinmemektedir ancak uzun yıllardır uygulandığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Diyetin esaslarından biri olan soğuk su içildiğinde vücut ısısı ile birleşmekte ve böylece kalori yakmaya yardımcı olmaktadır. Yani su içme oranı ile kalori yakma oranı doğru orantılıdır. Ara öğünlerde tüketilen su gün boyunca tok kalmanızı sağlamaktadır. Su içmenin böbreklere sağladığı faydaları da oldukça fazladır. Su içmek böbrekleri düzenli çalıştırmakta ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Dediğimiz gibi su diyeti, zayıflama diyeti olarak kabul gördüğü gibi aynı zamanda zararlı toksinlerden kurtulmanız adına detoks diyeti olarak da kabul edilebilir.

Su-Diyeti Su Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Su Diyetini Nasıl Yapabilirim?

Biz hemen hemen her diyet listesini verirken su içmenin öneminden mutlaka bahsettik. Hangi diyeti yaparsanız yapın su içmek diyetinizi destekleyecek ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Zira su diyetinde de durum aynı şekilde ilerlemekte. Su diyetini yaparak hem sağlıklı besleniyor hem de kilo veriyor olacaksınız. Aynı zamanda suyun faydaları olarak belirtilmekte olan cildiniz güzelleşecek, yaşlanmanız gecikecek.

 

“Su diyeti nasıl yapılmalıdır?” sorusunun cevabına gelince normal de gün içinde içinde içilmekte olan iki litreye ek olarak iki litre daha su içilmesi gerekiyor. Yani toplamda gün içinde dört litre su içilmesi gerekiyor. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri olarak ekstra ikinci litre suyun bir anda içilmemesi gerektiği belirtilmektedir. Gün içinde yedi ya da sekiz parçaya bölünerek içilmesi gereken su hedefinin tamamlanması gerekmektedir. Suyun soğuk olmasını söylemiştik ancak buz kıvamında olmamasına dikkat edilmelidir

su-diyeti Su Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Su Diyeti İle Kaç Kilo Verebilirim?

Su diyeti de diğer kişiye özel ve popüler diyetler gibi düzenli olarak ve kaçamaklar olmadan yapılması gereken bir diyet programıdır. Ancak düzenli yapıldığında kilo vermeniz mümkün olacaktır. Eğer doğru ve düzenli olarak su diyetini uygularsanız 15 günlük periyotta 10 ila 12 kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Yedi günlük periyotta beş ila yedi kilo kaybı ve üç günlük petiyotta ise iki ila üç kiloya kadar kilo kaybı yaşamanız mümkün olacaktır. Diyeti ne kadar uzun süre uygularsanız o kadar fazla kilo vermeniz ve vücudunuzu arındırmanız mümkün olacaktır.

 

Su Diyetinde Nasıl Beslenebilirim?

Diyetin isminden de anlaşıldığı gibi su diyetinin baş besini sudur. Güne ılık yani oda sıcaklığındaki limonlu su ile başlanır. Limon yağ yakımını kolaylaştıran önemli bir besindir. Su diyeti beslenme programında bol miktarda suyun yanı sıra bol miktarda meyve çeşitleri ve sebze çorbası bulunmaktadır. Ayrıca yağ yakımını hızlandıran ananas da diyet programı besin listesi arasında yer almaktadır.

Sakinleştirici etkilere sahip olan papatya ve melisa çayları da diyet programı boyunca hem vücudunuza dinginlik verecek hem de kalori yakma hızınızı artıracak. Ayrıca diyet programında yer alan kuru meyveler tatlı isteğinizi engelleyecek. Çekirdekli siyah üzüm, ceviz ve kuru kayısı hem tatlı yerine geçecek hem de tokluk hissi veriyor olacak. Yine beslenme listenizde yer alan çilek bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayarak vücudunuza giren besinlerin vücuda yaramasına izin vermeden vücuttan atılmasını sağlayacaktır.

su-diyeti-nedir-nasil-yapilir-690x388 Su Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Su Diyetinin Ne Gibi Faydaları ve Zararları Vardır?

Su diyetinin en önemli faydası, vücudunuz için hayati önem taşıyan suyun içimini kolaylaştırıyor olmasıdır. İçilen bol miktarda su sayesinde vücudunuzda detoks etkisini yaratacak ve vücudunuzdaki zarar verici toksinlerden vücudunuzu arındırmaktadır. Ayrıca su diyeti basen ve bel çevresinin incelmesinde oldukça önemli bir rolü vardır. Su diyeti beslenme programında ağır gıdalar yer almamaktadır ve bu durum bağırsakların ve midenin dinlenmesine yardımcı olmaktadır. Bir diğer faydası ise diyetin uygulanma sürecinde egzersiz programı uygulanma zorunluluğunun olmamasıdır. Diğer diyetleri mutlaka egzersiz ve spor programı ile desteklenmek gerekirken su diyetinde böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.
Su diyetinin kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi mevcut değildir ancak diğer diyetlerde olduğu gibi hamilelik sürecinde olanların su diyetini de uygulamaması tavsiye edilmektedir. Hamilelikte beslenme programı bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından oldukça önemlidir ve bu nedenle doktorun önerdiği beslenme programının dışına çıkılmamalıdır. Su diyetinin dediğimiz gibi herhangi bir zararı mevcut değildir ancak bu diyeti uygulayanların en şikayetçi oldukları konu su içmelerinden kaynaklanan karın şişkinliğidir. Ancak bu şişkinlik sayesinde daha az yemek yenildiğinden bu durum avantaja çevrilebilir. Üstelik diyet uygulamasının ortalarına yaklaşıldığında yaşanan şişkinlik durumu azalacakır.

Su Diyetini Kimler Yapmamalıdır?

15671 Su Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Su diyeti içeriği sebebiyle ciddi zararları olmayan bir diyet olduğundan bahsetmiştik. Ancak buna rağmen yine de bazı sağlık sorunları yaşayanların su diyetini uygulaması sakıncalı sonuçları ortaya çıkartabilir. Mesela kalp hastaları, şeker hastaları, hamilelik ve emzirme sürecindeki anneler ile birlikte teşhisi konulmuş ve tedavi süreci devam eden bazı hasta grupları su diyetini uygulamamalıdır. Ayrıca tedavisi aşamasında doktoru tarafından özel beslenme programı belirlenmiş olan bazı hastalarında bu diyeti uygulamaları uygun görülmemektedir.

Su diyetini uygulamadan önce süphelendiğiniz bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorun onay vermemesi halinde diyet programını kesinlikle uygulamamalısınız.

Su Diyeti Örnek Program

Su diyeti beslenme programını günlük olarak paylaşıyor olacağız. Program bir günde toplamda sekiz öğün içeriyor. Öğlen yemeğinin ardından yapılacak olan üç ayrı ara öğün mutlaka yapılmalıdır ve öğün aralarının bir saat olarak belirlenmesi gerekmektedir. Daha uzun olursa ya da daha kısa sürerse bu durumda sonraki öğünlerin beslenme saatleri de sarkıyor olacağından program tam olarak uygulanmıyor kabul edil edilebilir.

Sabah Kahvaltısı

 • Bir su bardağı ile limonlu su
 • Bir bardak greyfurt ve portakal suyu karışımı
 • İki dilim taze ananas
 • Altı adet çilek
 • İki kaşık ile yulaf ezmesi
 • Yulaf ezmesi yemeyenler için dört adet diyet bisküvi

Su-Diyeti-1 Su Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ara Öğün

 • Bir bardak ıhlamur, papatya ve melisa yaprağı çayı
 • Bir bardak ılık su ve bir çay kaşığı taze zencefil tozu ile yapılmış olan çay

Öğle Yemeği

 • İki bardak ile su
 • İki kase sebze çorbası
 • Bol porsiyon ile yapılmış olan yeşil salata
 • Salatada turp, avokado, taze soğan, maydanoz, tere, roka, domates, limon ve zeytinyağı olmalıdır.

Ara Öğün 1

 • Üç adet ceviz

Ara Öğün 2

 • İki dilim ananas
 • Bir adet elma
 • Bir bardak ılık su ve bir çay kaşığı taze zencefil tozu ile yapılmış olan çay

Ara Öğün 3

 • Bir dilim tam buğday ekmeği
 • Bir dilim peynir
 • Salatalık, maydanoz ve domates
 • Bir bardak sıcak papatya çayı

Akşam Yemeği

 • İki bardak ile su
 • Bir porsiyon ile sebze haşlama (isteğe göre sebze haşlamanın üzerine az miktarda zeytinyağı, bol miktarda keten tohumu ve limon ilave edilebilir)
 • Bir kutu probiyotik yoğurt (sade activa tercih edilebilir)

Ara Öğün

 • İki ilim ananas
 • 18 adet siyah çekirdekli üzüm
 • Dört adet taze kayısı
 • İki bardak ılık limonlu su

su-siyet-nedir-nasil-yapilir Su Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

diyetisyen-banner-reklam-e1586021839943 Su Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Önerilen Yazılar

Sonbahara Formda Girmek için İpuçları

Kadınların en büyük sorunlarından olan fazla kilolar, erkekleri de rahatsız etmeye başlamıştır. Özellikle hareketsiz yaşamın bir getirisi olan ve bir nevi teknolojinin zararları arasında...

Yağ Yakmaya Yardımcı Mucize Besinler -2-

Yağ hücreleri insan vücudunda önemli bir yer tutmaktadır ancak vücut ağırlığına göre kadınlarda %25, erkeklerde ise %30'luk dilimin üzerine geçmesi sağlık sorunlarını, fazla kiloları ve...

Ramazan Ayı 16. Gün İftar Menüsü

Bugün 16. gün için iftar sofrası hazırlayacaksınız. Belki misafir ağırlayacak belki de ailenizle baş başa iftar yapıyor olacaksınız. Ne olursa olsun biz yine sizin...

Yeni Yıl Diyetiyle 4 Haftada 1 Beden İncelebilirsiniz

Yeni yıl demek yeni başlangıçlar demektir bir çoğunuz için. Öyleyse siz de yeni bir başlangıç yapmaya hazırsanız bu yazımız tam size göredir. Aralık ayını...

Son Yorumlar