Polikistik Over

 

PCOS adı ile bilinen polikistik over sendromu ilk tanım olarak, gebe kalamama, aşırı tüylenme, adet görememe ve küçük kistler nedeniyle düzensiz adet görme olarak adlandırılmıştır. Ve bununla birlikte yumurtalıklarda çok sayıda kistiğin varlığından bahsedilmiştir.

Polikistik Over danışabileceğiniz diyetisyenler:

Polikistik Over Sendromu, yumurtalıklarda aşırı olarak erkek hormonu salgılanmasına verilen bir isimdir. Çeşit sebeplerden dolayı kadınlarda yumurtalamanın bozulması ile erkek hormonu salgılanır. Dışarıdan bakıldığında sadece adet görememe ve aşırı tüylenme olarak adlandırılır. Bütün vücudu derinden etkileyen bir metabolizma hastalığıdır. PCOS kendi haline bırakıldığında yani tedavi edilmediğinde ciddi olarak sorun yaratabilir. Etkili bir tedavi ile kadınlar çocuk sahibi olabilir. Hatta hiç PCOS olmayan bir kadın gibi yaşamlarını devam ettirebilirler.

polikistik-over-beslenmesi

Yumurtlama bozukluğu olarak bilinen PCOS kısa veya uzun vadede bazı olumsuz durumlar yaratabilir. Uzun vadede PCOS’un yaratacağı sorunlar hakkında bilgileri sizler için derledik:

  • Diyabet: PCOS diyabet riskini arttıran bir rahatsızlıktır. Risk altında bulunan kişiler özellikle 40 yaş üstüdür. PCOS kadınlarının yapılan araştırmaya göre yüzde 40’ı diyabettir. PCOS kendi başına diyabet riskini oluşturmaz. Sadece diyabet riskini arttırır.
  • Kalp ve damar: PCOS bilindiği gibi kanda erkek hormonlarının dolaşmasıdır. Ve kan üzerinde olumsuz etki bırakır. PCOS ileri yaşlarda bayanlarda tansiyon riskini arttırır. Eğer hem kilolu olan hem de şeker hastalığı riski bulunan bayanlarda, bu iki rahatsızlığın birleşimi olarak damar sertliği oluşur. Bu rahatsızlık daha sonra kalp krizi, felç, inme vb. sorunları da beraberinde getirir.

Bu yüzden polikistik over diyeti uygulayan hastaların uzun vadede kalıcı tedavi yöntemlerinden biri de sağlıklı beslenmektir. Örnek vermek gerekirse:

1.Gün

Sabah: 2 yumurta, Kaşar peyniri Salata

Öğle: Köfte, bol yeşillik içeren salata

İkindi: Tavuk ve bol yeşillikli salata

Akşam: Karnıyarık ve bol yeşillikli salata

Gün içerisinde aç hissedildikçe: Kuru yemiş

2.Gün

Sabah: Kepek ekmeği, kahve ve süt

Öğlen: Avokado, taze fasulye ve peynir

Akşam: Çorba, yeşil salata, omlet, peynir

Yukarıda bulunan diyet listesine bütçenize göre eklemeler veya çıkarmalar yapabilirsiniz. Ancak çıkartma yaptığınız besinlerin yerine mutlaka aynı besin grubunun içerisinden besin tüketmeye özen gösteriniz.

PCOS Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

PCOS (Polikistik Over Sendromu) uzun süredir bilinen bir rahatsızlıktır. Yalnız son yıllarda bayanların yüzde 10’unu etkileyen bu rahatsızlık kontrol altına alınmadığında ciddi problemler oluşturabilir. Kesin bir tedavisi bulunmayan bu hastalığın en önemli kısmı egzersiz yapmak ve dengeli beslenmek.

Polikistik çok kist anlamına gelir. Kadınlardaki yumurtaların döllenememesinden kaynaklanan bir üreme bozukluğudur. En belirgin durumları arasında adet düzensizliği ve kısırlık vardır. Erkeklik hormonlarının daha fazla salgılanmasından dolayı aşırı tüylenme ve akne oluşabilir. Bu sorunlar ile karşılaşan bayanların en kısa süre içerisinde bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri gerekmektedir.

Sorunun en baş nedeninde kilolu olmak vardır. Kişilerde olan aşırı kilo insülin hormonunun verdiği etkisini düşürür. Bu rahatsızlığı taşıyan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalara göre yüzde 70’inde kilo ve insülin direnci görülmüştür. Düzgün beslenme bu hastalıkta en önemli konudur. Kilo vermek isteyenler normalden daha yavaş kilo verebilir.

İdeal olan haftalık 1 kilo vermektir. Kısa süreli ağır diyetler değil, uzun vadede yavaş diyetler uygulanmalıdır. Bu dönemde verilecek hızlı kilolar ileride hızlı bir şekilde alınabilir. Bu kesinlikle unutulmamalıdır. Diyeti uygularken mutlaka glisemik yük azaltılıp kullanılmalıdır. Çünkü düşük glisemik indeksli besinlerdeki glikoz kişinin kanına daha yavaş karışır ve bu sayede kan şekeri aniden düşüp, aniden yükselmez.

Bu sayede hemen acıkmaz daha uzun süre kendinizi tok hissedersiniz. Kilo vermeye yardımcı olan besinleri mutlaka diyetiniz içerisinde barındırınız. Kısırlık şikayetlerinin çoğu, kilo vermeyle birlikte son bulmaktadır.

Glisemik İndeksi Yüksek Besinler

-Beyaz un

-Beyaz pirinç

-Reçel

-Bal

-Makarna

-Kek

-Şeker

-Kızarmış patates, püre

-Havuç

Glisemik İndeksi Düşük Besinler

-Kepekli un

-Esmer şeker

-Kepekli makarna

-Kurubaklagiller

-Meyve

-Yulaf ve çavdar ekmeği

-Bezelye

-Yeşil Fasulye-Barbunya

Kişiler diyeti uygularken mutlaka sık sık az az beslenme taktiğini uygulamaları gerekmez. Çünkü açlık herkeste aynı etkiyi göstermez. Açlık krizlerini ortadan kaldırmak için ortalama 3 saat aralıklar ile beslenmek gerekir.

Ara öğünler için meyve, süt, yoğurt, sandviç, yulaf, kuru yemiş gibi besinler tüketilebilir. Kişiler mutlaka kendi vücut ağırlıklarına göre ara öğün ayarlaması yapmalıdır.

Uzak Durulması Gereken Besinler

Mutlaka kaymak, yağ, etin yağlı kısımlarında uzak durmaları gerekir. Süt, peynir gibi besinlerin ise az yağlı olanları tüketilmelidir. Diyetlere mutlaka somon, sardalye, tuna, ringa, uskumru gibi balıklar eklenmelidir. Aynı zamanda ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği gibi besinleri eksik etmemek gerekmektedir.

Kilo verirken vücuda zarar vermemek için yeterli miktarda protein alınması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki bu rahatsızlığı taşıyan bayanların bazılarına ilaç tedavisi başlanır. Bu ilaçların en temel amacı kan şekerini düzenlemeye yöneliktir. İlaçları mutlaka kendi başınıza kullanmamalı, doktorunuzun size verdiği dozda almalısınız. Düzenli olarak yaptığınız egzersizler ile bazı rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

Polikistik Over Hastalığı Olanların Beslenmeleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Bu kişiler mutlaka en az olmak şartı ile haftada 1 defa kırmızı et tüketmeleri gerekmektedir.
  • Bol yağda yapılan kızartmalardan uzak durulmalı bunun yerine ızgara pişen etler tercih edilmelidir.
  • Kullandığınız besinlerin organik olmasına dikkat edin.
  • Turşu, nar ekşisi gibi besinlere ağırlık vermek yerine kuruyemiş tüketmek daha faydalıdır.
  • Altını çizerek söylemek gerekirse bu kişilerin mümkün olduğu kadar zeytinyağı tüketmeleri gerekmektedir.
  • Poğaça, hazır ekmek ve simit gibi karbonhidratı yüksek besinleri kullanmak polikistik over hastaları için sağlıksızdır.

PCOS Kilo Vermenize Engel Olabilir

PCOS, adet kanamalarının düzensiz olması şikayetleriyle ilk olarak 1935 yılında fark edilmiştir. Özetle söylemek gerekirse küçük küçük kistler yumurtaların etrafını sarar. Kilo verememenizin asıl sebebi polikistik over rahatsızlığı olabilir.

zayiflik-dusuk-kilo

Bu rahatsızlığın en önemli belirtilerinden bazıları; kilo verememe, kilo alamama, adet düzensizliği, ani kan şekeri düşüşü vb. Bu yaşanan olayların hepsi birer kısır döngü içerisindedir. Kısacası kilo veremiyorsanız bunun en önemli sebebi Polikistik Over Sendromu olabilir.

Bunu anlamak içinse en yakın zamanda bir kadın doğum uzmanına gidip doktorunuz ile birlikte gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da hayati derecede önemlidir. Ergenlik döneminde tanısı konan bu rahatsızlıkları engellemek aslında kolaydır ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

Bu hastalık aynı zamanda depresyona yol açabilir. Ve kişide kilo vermek adına yeme bozukluklarını ortaya çıkarabilir. Yapılan çalışmalara göre, belirtiler ile erken teşhis çok önemlidir ve adet düzensizliklerin önüne geçilebilir.

Diyetisyenlerden Destek Alınmalı

Bu kişiler için yapılan çalışmalar yeterli olmamakla birlikte çoğu doktor bu kişilerin beslenmesi için karbonhidratı düşük diyetler önermektedir.

Kadınların birçoğu diyet içerisindeyken tatlı krizlerine girer ve karbonhidrat kısıtlamasını zorlayıcı bir diyet olarak görebilirler. Bu durum da, uzun vadede kilo almaya ve aşırı yemek yemeye katkıda bulunabilir.

Kadın hastalıkları uzmanlarından destek almakla birlikte, diyetisyen kontrolünde ideal kiloda olmak ve adet döngüsünü etkileyecek besinlerden uzak durmak şarttır. Sağlıklı bir beslenme programı için, online diyet danışmanlığı desteğimizden PCOS hastalarına özel kişiselleştirilmiş programlar talep edebilirsiniz.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.