3 Haziran 2020, Çarşamba

Ramazan Ayı 14. Gün İftar Menüsü

Ramazan Ayı’nın 14. Gününe niyetlendik ve iftar yemeği  için hazırlıklara başladık. Bizim işimiz sizi menü hazırlama telaşından ve “bugün ne pişirsem?” endişesinden uzaklaştırmak.  Bugün sizin için hazırladığımız menü hafif yemekler içeriyor. Akdeniz mutfağından esintiler de buluyor olacaksınız. Menümüz sebze ağırlıklı olacak. Yeşil kabak çorbası ile oruçlar açılacak. Ana yemek olarak kuşkonmazlı fırın somon gelecek sofraya ve yanında fesleğenli ve çeri domatesli makarna. Tatlı kısmında sahneyi meyvelere bırakıyoruz ve yoğurtlu meyve salatası tarifini sunuyoruz beğenilerinize. Şimdiden afiyet olsun.

Yeşil Kabak Çorbası

Kabak oldukça faydalı bir sebze. İçeriğinde kalsiyum, fosfor, demir ve potasyum minerallerini içeriyor. Ayrıca lif açısından zengin. sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Diyet listelerinin ise vazgeçilmez bir sebzesi olarak kabul ediliyor. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bir çok hastalık karşısında iyileştirici etkilere ve hastalık önleyici özelliğe sahip. Tüm bu faydalardan etkin bir şekilde yararlanmak için kızartma usülü ile değil daha çok haşlama ve buğulama şeklinde tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Türlüden kızartmaya, pürelerden böreklere kadar bir çok yemek tarifinde bulunuyor kabak. ancak biz bugün sizin için ana malzemesi kabak olan bir çorba tarifi veriyor olacağız. Tarifimiz beş kişilik ve hazırlanma süreci ise maksimum yarım saat sürecek.

Yeşil Kabak Çorbası Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

0187f741-ccfe-4c2e-b8a3-ea8600870952 Ramazan Ayı 14. Gün İftar Menüsü

Kuşkonmazlı Fırın Somon

Bugünkü ikinci tarifimiz ana yemeğimiz olan kuşkonmazlı fırın somon tarifi olacak. Aslına bakarsanız bu yemek içinde sağlık barındırıyor da diyebiliriz. Hem onlarca faydaya sahip olan kuşkonmaz hem de yine bir çok önemli faydaya sahip olan somon içeriyor tarifinde. Kuşkonmaz bitkisi içeriğinde A, B ve C vitaminlerini içeriyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir sebze olarak kabul ediliyor. Öksürük ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar karşısında da tüketimi tavsiye ediliyor. İçerdiği kalsiyum ile kemikleri güçlendiriyor ve lif içeriği ile sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. Şişkinlik, ödem ve hazımsızlığı azaltmak için etkilidir. İdrar söktürücü özelliği vardır ve kaliteli bir folik asit kaynağıdır. Yine somon balığı da oldukça faydalı vitamin ve mineraller içermektedir. Kaliteli bir OMEGA-3 yağ asitleri kaynağıdır. Vücut için ise onlarca fayda barındırmaktadır.

Kuşkonmazlı Fırın Somon Tarifi için linki tıklayabilir ve faydaları saymakla bitmeyen kuşkonmaz bitkisi ile somon balığının faydalarından istifade edebilirsiniz.

Bilgi: Kuşkonmaz sebzesine dair; hangi vitamin ve mineralleri içerdiği, hangi hastalıklarda iyileştirici  pozitif etkilere sahip olduğuna dair daha kapsamlı bilgiler için “Kuşkonmaz Nedir ve Faydaları Nelerdir?”  başlığına linki tıklayarak ulaşabilir ve kuşkonmazın sağlıklı dünyasına adım atabilirsiniz. 

kuskonmazli-firin-somon-tarifi Ramazan Ayı 14. Gün İftar Menüsü

Çeri Domatesli ve Fesleğenli Makarna

Bugünkü iftar menümüzün üçüncü tarifi ise lezzetli bir makarna tarifi olacak. Çeri domatesli ve taze fesleğenli makarna tarifi ile damak tadınızın beklentilerini yükselteceksiniz. Yapımı oldukça basit ve pratik olan makarna tarifimizin malzemeleri dört ila beş kişilik olabiliyor. Bu tarifle misafirlerinizi mutlu edeceğiniz konusunda iddialıyız.

Çeri Domatesli ve Fesleğenli Makarna Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

640xauto Ramazan Ayı 14. Gün İftar Menüsü

Yoğurtlu Meyve Salatası

Bugün tatlı olarak şerbetli ya da sütlü değil yoğurtlu ve bol meyveli salata tarifini paylaşıyor olacağız sizinle. Tarifimizde bulunan meyvelerle hem tatlı isteğinizi köreltmiş olacaksınız hem de sağlıklı ve bol vitaminli olan meyveleri tüketiyor olacaksınız. Yanında kalsiyum kaynağı yoğurtta bonusu sayılabilir. Ayrıca tarifin içinde bulunan bal ile ağzınızı tatlandıracaksınız. Tarifte bulunan müsli yüksek oranda lif içermektedir. Bu nedenle tüketeceğiniz yoğurtlu meyve salatası ile sindirim sisteminizin de düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yoğurtlu Meyve Salatası Tarifi İçin linki tıklayabilirsiniz.

balli_yogurtlu_ve_yulafli_meyve_salatasi-9d27b01c-6492-459a-9dfc-4e40ed5b6b13 Ramazan Ayı 14. Gün İftar Menüsü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

diyetisyen-banner-reklam-e1586021839943 Ramazan Ayı 14. Gün İftar Menüsü

Önerilen Yazılar

İnsülin Direnci

Eğer insülin direnci sorununuz kilonuzdan kaynaklanıyorsa sadece kilo vererek bu sağlık sorunundan kurtulamazsınız. Diyetler şeker hastalığını ve hipertansiyon riskini arttıracağı için hastalığın daha sessiz...

Yaz Aylarında Diyet Listenizde Mutlaka Olması Gereken Besinler

Yaz mevsiminin bu sıcak günlerindeyken serinlemek için en önemli kurtarıcımız yaz sebzeleri ve meyveleridir. Tabi serinletici özelliğinin yanı sıra üstlendiği bazı görevleri de mevcuttur....

Obezite Tedavisi

Vücutta yağ dokularının aşırı olarak birikimi diyebileceğimiz obezite, birçok kurum ve kuruluş tarafından tüm dünyada farklı tariflerle tanımlanmaktadır. Bu tariflerin göz önüne alınacak olanların...

Glisemik İndeksi (Gi) Diyeti Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Besinler eşit oranda karbonhidrat içeriyor olsa da yiyeceklerin kan şekerini artıran etkileri birbirinden oldukça farklı olmaktadır. Bunun sebebi besinlerdeki karbonhidratların sindirim sisteminden çok farklı...

Son Yorumlar